Çad Cumhuriyeti Vizesi: 2024'te Gerekli Evraklar ve Başvuru Ücretleri

Çad Cumhuriyeti'nin vize politikası gereği muafiyet anlaşması imzalanmamış ülkelerin vatandaşları, Çad'ı ziyaret etmek için ülkenin diplomatik temsilciliklerine başvuru yaparak vize almalıdırlar. Çad Cumhuriyeti'nin TC vatandaşları için yürürlükte olan kapı vizesi veya e-vize uygulaması bulunmamaktadır. 

Ülkemiz ile Çad Cumhuriyeti arasından yapılan vize muafiyeti anlaşması kapsamında resmi pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar sürecek Çad seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin ise Çad seyahati için vize almaları gerekmektedir. 

Türkiye'den Çad vize başvuruları, şahsen veya akredite vize acenteleri aracılığıyla Çad Ankara Büyükelçiliği'ne yapılmaktadır. Eksiksiz şekilde yapılan vize başvuruları ortalama 1 hafta içerisinde sonuçlanır. Ayrıca express işlem ücreti ödeyerek 1 ila 3 iş günü içinde Çad vizesi almak da mümkündür. 

Çad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Çad Vize Başvurusu

Çad vize başvurusu için konsolosluğa beyan edilmesi gereken evraklar aşağıda sıralanmıştır. 

Çad Vizesi Başvuru Ücretleri

2024 yılında TC vatandaşları için geçerli 1 aylık Çad vizesi (ticari, turistik, aile ziyareti) başvuru harcı 75 EUR'dur. Vize başvuru ücretleri, Çad Ankara Büyükelçiliği konsolosluk birimine nakit olarak ödenmektedir.

Geçerlilik süresi ve giriş sayısına göre belirlenmiş Çad Büyükelçiliği vize harçları aşağıdaki gibidir. 

Çad Vize SüresiGiriş SayısıÜcret
30 günTek girişli75 €
60 - 90 günÇok girişli200 €
180 günÇok girişli250 €

Çad vizesi için 3 iş günü içinde sonuçlanan express başvuru ücreti 25 EUR, 1 iş günü içinde sonuçlanan express başvuru ücreti 45 EUR'dur. Express başvuru ücreti, vize harcına ek olarak tahsil edilmektedir. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: