Kongo Demokratik Cumhuriyeti Vizesi Başvuru İşlemleri 2024

Kongo Demokratik Cumhuriyeti, eski adıyla Zaire, yüzölçümü bakımından Cezayir'den sonra kıtanın ikinci büyük ülkesi olan bir Orta Afrika ülkesidir. Vize muafiyeti bulunmayan ülkelerin vatandaşları, Demokratik Kongo seyahatleri için kısa süreli turist vizesi almalıdır.

Demoktarik Kongo'ya seyahat edecek diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 180 günde 90 günü aşmayan seyahatleri için vizeden muaftır. Umumi, hususi ve hizmet pasaportu hamili TC vatandaşları ise Demoktarik Kongo'ya gitmek için vize almalıdırlar. 

Demokratik Kongo Vizesi İçin Başvuru Prosedürü

demokratik-kongo-vizesi.jpg

Kongo DC vizesi almak için Kongo Demokratik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'ne şahsen ya da akredite acenteler aracılığyla başvuru yapılabilmektedir. Kongo DC vizesi aynı zamanda Kongo Göçmenlik Genel Müdürlüğü'ne evisa.gouv.cd adresi üzerinden online başvuru yaparak da alınabilmektedir.

Kongo DC Büyükelçiliği'ne yapılan vize başvuruları ortalama 10 iş günü içinde sonuçlanır ve onay alınması halinde pasaportunuza vize işlenir. Online vize başvuruları ise en geç 3 gün içerisinde sonuçlanır ve başvuru sahibinin mail adresine gönderilen e-vize çıktısıyla Kongo DC'ye seyahat edilebilmektedir.

Kongo DC Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kongo Demoktarik Cumhuriyeti vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir. 

Yukarıda listelenenler Demokratik Kongo Büyükelçiliği'ne yapılacak vize başvuruları için gerekli belgelerdir. Kongo DC e-vize başvurularında yerleşim yeri belgesi ve sabıka kaydı sunulmasına gerek olmayıp, vize ücreti ise kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Demokratik Kongo Vize Ücreti

2024 yılında turistik veya aile ziyareti amaçlı Demokratik Kongo vizesi için başvuru ücreti 300 USD'dir. Demokratik Kongo vize ücreti, e-vize başvurularında online başvuru formunu doldurduktan sonra kredi kartıyla, Büyükelçiliğe yapılan başvurularda ise banka havalesiyle ödenmelidir.

Kongo DC vize işlemleri için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: