Doğu Timor Vize İşlemleri, Gerekli Evraklar ve Başvuru Ücreti 2024

Doğu Timor (Timor-Leste), resmi adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Avustralya ile Endonezya arasında bulunan bir Güneydoğu Asya ada ülkesidir. Endonezya, Yeşil Burun Adaları, Avrupa Birliği ve Schengen üye devletleri haricinde tüm yabancı ülkelerin vatandaşları Doğu Timor'a giriş için vize almak zorundadır. 

Doğu Timor ile Türkiye Cumhuriyeti arasında pasaport türüne bağlı bir vize muafiyeti anlaşması yoktur. Doğu Timor'a turistik veya ticari amaçlarla seyahat edecek tüm TC vatandaşlarının, pasaport türüfark etmeksizin vize almaları gerekmektedir. 

Doğu Timor'a Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havaalanı veya Dili Deniz Limanı üzerinden giriş yapan yabancı ziyaretçilere varışta vize (kapı vizesi) verilmektedir. Doğu Timor sınır kapısında gerekli evrak listesini beyan ederek 30 günlük turist vizesi (tek veya çok girişli) alabilirsiniz. 

Doğu Timor Kapıda Vize Evrakları

dogu-timor-kapi-vizesi.jpg

Doğu Timor kapıda vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

* Kapıda vize başvurusunda, Doğu Timor'a her giriş için 100 $ ve ülkede kalınacak her gün için 50 $ tutarında maddi kaynak gösterilmesi gerekmektedir. Örneğin 1 haftalık Doğu Timor seyahati için; 100 $ + (7 gün x 50$) olmak üzere toplam 450 $ gösterilmesi istenir. Finansal yeterlilik kanıtı olarak banka hesap dökümü, kredi kartı ekstresi veya nakit gösterilebilir. 

Doğu Timor Vize Harç Ücreti

Doğu Timor kapı vizesi, Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havaalanı veya Dili Deniz Limanı sınır kapılarında 30 $ başvuru harç ücreti karşılığında alınabilmektedir. Vize harç ücreti nakit olarak tahsil edilir.

Ülkede 30 günden uzun süre kalmak istenmesi halinde Doğu Timor Göçmenlik Servisi'ne başvuru yaparak, 40 $ ücret karşılığında vize kalış süresi uzatılabilmektedir. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: