Dominik Cumhuriyeti Vizesi: Kapıda Vize Başvurusu ve Gerekli Evraklar

Karayiplerde Hispanyola adasında bulunan Dominik Cumhuriyeti, topraklarına giriş yapacak yabancı ülke vatandaşları için varışta vize kolaylığı uygulamaktadır. Dominik Cumhuriyeti, havalimanında ve sınırlı sayıda evrak ile turist vizesi verdiği için vizesiz gidilebilen ülkeler arasında kabul edilir. Aynı zamanda pasaportunda geçerli bir ABD, Birleşik Krallık, Kanada veya Schengen vizesi bulunan kişiler Dominik Cumhuriyeti'ne vizesiz giriş yapabilmektedir.

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü aşmayan Dominik Cumhuriyeti seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus TC pasaportu bulunan vatandaşlarımız ise Dominik Cumhuriyeti vizesine tabidir ve 30 günlük turist vizelerini havalimanına varışta alabilirler. 

Dominik Cumhuriyeti'ne aktarma yapılacak ülke veya ülkelerin TC pasaportları için transit vize gereklilikleri seyahat öncesinde kontrol edilmelidir.

Dominik Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Dominik Cumhuriyeti'ne varışta vize almak için aşağıdaki belgeleri beyan etmelisiniz. 

  • En az 6 ay geçerli TC pasaportu
  • Elektronik giriş-çıkış formu
  • Gidiş - dönüş bilet rezervasyonu
  • Dominik Cumhuriyeti'nde kalınacak adres
  • Finansal durumu gösten belgeler
  • Sarı humma aşı kartı (Brezilya'dan geçiş yapanlar için)
  • Turist kartı harç ücreti

Dominik Cumhuriyeti Vize Ücreti

2024 yılında Dominik Cumhuriyeti 30 günlük turistik vize harç ücreti 10 $ olup, havalimanı sınır kapılarında ödenmektedir.

Dominik Cumhuriyeti Göçmenlik Departmanı'na online başvuru yaparak vize kalış süresini uzatmak mümkündür. 30-90 gün arası vize uzatma ücreti 2.500 $, 90-120 gün arası uzatma ücreti ise 4.000 $'dır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: