Gabon Vize Rehberi: Gerekli Evraklar ve 2024 Ücretleri

Atlas Okyanusu kıyısındaki Orta Afrika ülkelerinden olan Gabon, 2015 yılı itibariyle yabancı ülke vatandaşları için e-Vize (elektronik giriş izni) uygulamasına başlamıştır. Gabon'a turistik gezi, iş seyahati, fuar veya aile ziyareti gibi amaçlarla gidecek kişiler, Gabon Göçmenlik İdaresi'ne online başvuru yaparak 30 günlük e-vize alabilmektedir.

Gabon Cumhuriyeti, umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları ise her 180 gün içinde 90 günden kısa sürecek Gabon seyahatlerinde vizeden muaftır.

Gabon Cumhuriyeti E-Vize Başvurusu

Gabon E-Vize Başvurusu

Türkiye'den Gabon'a gitmek için öncelikle evisa.dgdi.ga web sitesinden online başvuru yaparak elektronik giriş izni almalısınız. Gabon e-vize başvuruları ortalama 72 saat içinde sonuçlanır ve onay alınması halinde başvuru sahibinin mail adresine elektronik giriş izni gönderilir. 

Gabon sınır kapılarında elektronik giriş iznini beyan eden ve vize ücretini ödeyen yabancı ziyaretçilerin pasaportuna 30 günlük e-vize işlenmektedir. Gabon'da 30 günden uzun süre kalınacak olması durumunda, varış tarihinden en geç 1 ay sonra Gabon Göç İdaresi'ne başvuru yaparak kısa süreli oturum izni almanız gerekmektedir.

Gabon Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Aşağıda listelenen belgelerle Gabon online vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Gabon Cumhuriyeti’ne giriş esnasında sunmanız gereken belgeler aşağıda verilmiştir. 

Gabon Vize Başvuru Ücreti

2024 yılında Gabon Cumhuriyeti 1-3 aylık tek girişli vize ücreti 85 €, 6 aylık çok girişli vize ücreti ise 200 €'dur. Vize ücretleri, Gabon elektronik seyahat izni alındıktan sonra ülkeye giriş esnasında ödenmektedir.

Gabon vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: