Gambiya Vizesi Başvuru İşlemleri, Gerekli Evraklar ve 2024 Ücretleri

Gambiya, resmi adıyla Gambiya Cumhuriyeti, ismini aldığı Gambiya Nehri'nin her iki kıyısı boyunca kurulmuş bir Batı Afrika ülkesidir. Yüzölçümü açısından Afrika anakarasının en küçük ülkesi olan olan Gambiya, Atlas Okyanusu kıyısı dışında tamamen Senegal ile çevrilidir. 

Afrika Birliği, Avrupa Birliği ve İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinin vatandaşları dışında Gambiya'ya seyahat edecek tüm yabancı ziyaretçilerin vize almaları gerekmektedir. Umumi, hususi ve hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları Gambiya seyahatlerinde vizeye tabi olup, diplomatik pasaport hamilleri en fazla 90 günlük seyahatlerde vizeden muaftır.

Türkiye'de Gambiya vize başvuruları, Gambiya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir. Gambiya vizesi için gerekli evraklar şahsen veya akredite vize acenteleri aracılığıyla Büyükelçiliğe teslim edildikten sonra ortalama 48 saat içerisinde vize sonucu çıkmaktadır.

Lütfen Dikkat; Gambiya kapı vizesi sadece ABD, Fransa, İspanya ve Portekiz vatandaşlarına verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülkelerin vatandaşları seyahatl öncesinde Gambiya'ya giriş için vize almalıdırlar.

Gambiya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Gambiya Vize Başvurusu

Gambiya vizesi için konsolosluğa sunulması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir. 

  • Seyahat boyunca geçerli pasaport
  • Gambiya vize başvuru formu 
  • 2 adet biyometrik fotoğraf 
  • Konaklama rezervasyonu 
  • Gidiş- dönüş ulaşım rezervasyonu
  • Vize ücreti havale dekontu 

Gambiya Vize Başvuru Ücreti

2024 yılında kısa süreli turistik, ticari ve ziyaret amaçlı Gambiya vizesi başvuru ücreti 40 USD'dir. Vize harçları, Gambiya Büyükelçiliği Garanti BBVA banka hesabına yatırılmalı ve ödeme dekontu vize randevusuna götürülmelidir.

2020 yılı itibariyle Gambiya Cumhuriyeti'ne giriş ve çıkışlarda tüm yabancı ziyaretçilerin 20 USD havalimanı güvenlik ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: