2024'te Katar Seyahati İçin Gerekli Belgeler ve E-Vize İşlemleri

Katar ya da resmi ismiyle Katar Devleti, Arap Yarımadası'nın doğusunda bulunan ve Arap Ülkeleri Körfez İşbirliği Konseyi üyesi olan bir Basra Körfezi ülkesidir. 

Katar vize politikası doğrultusunda Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ve varışta vize olanağı tanınan ülkelerin vatandaşları haricinde tüm yabancı ziyaretçilerin ülkeye giriş için vize almaları gerekmektedir. Katar vizesi, resmi Hayya platformu üzerinden elektronik vize olarak alınabilmektedir. 

14 Ağustos 2010’da Katar Devleti ile ülkemiz arasında resmi olarak vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır. Bu doğrultuda pasaport türüne bağlı olmaksızın tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları en fazla 90 günlük Katar ziyaretlerinde vizeden muaftırlar. 

Katar'a Giriş İçin Gerekenler

Katar Seyahati İçin Gerekenler

Katar'a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sınır kapısında aşağıdaki belgeleri beyan etmeleri gerekmektedir. 

  • Katar'a ilk varış tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli TC pasaportu
  • Dönüş yolculuğu için ulaşım rezervasyonu
  • Otel rezervasyonu veya Katar'da konaklanacak ev adresi
  • Katar giriş vizesi harcı (100 Katar riyali)

Alternatif olarak Katar Havalimanında e-kapı kolaylığından faydalanmak için seyahat öncesinde Hayya A1 giriş vizesine online başvuru yapılabilmektedir. 

Katar Online Vize Başvurusu

Mısır, İran, Suriye, Irak ve Afganistan gibi Katar vizesine tabi yabancı ülke vatandaşları, Hayya başvuru platformundan başvuru yaparak e-vize alabilmektedir.  

Katar Hayya vize başvurusu için, gerekli şartları karşılayan pasaport, dijital fotoğraf, otel ve uçak rezervasyonu belgeleri çevrimiçi başvuru sistemine yüklenir ve kredi kartıyla ücret ödemesi yapılır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: