Kırgızistan'a Gitmek İçin Gerekenler ve Online Vize Başvurusu 2024

Kırgızistan, resmi adı ile Kırgız Cumhuriyeti, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olan Orta Asya ülkesidir. Vize muafiyeti ya da varışta vize olanağı tanınmış ülkeler haricinde, Kırgızistan'a seyahat edecek yabancı ziyaretçilerin Kırgız Konsolosluğu veya e-vize başvuru platformu üzerinden vize almaları gerekmektedir. 

Kırgız Cumhuriyeti, TC vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülkeler arasındadır. 5 Eylül 2006 tarihinde Kırgız ve Türk hükümetleri arasında vize muafiyet anlaşması imzalanmıştır. Bu kapsamda umumi ve resmi TC pasaportu hamilleri 180 günde en fazla 90 gün süreli seyahatleri için Kırgız vizesinden muaftırlar.

Kırgızistan'a Vizesiz Giriş İçin Gerekenler

Kırgızistan Seyahati İçin Gerekenler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kırgızistan'a seyahat etmek için geçerli bir TC pasaportuna sahip olmaları yeterlidir. Kırgızistan'a girişte beyan edilecek pasaport, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalı ve en az 2 boş sayfa içermelidir. 

Ülkeye girişte pasaporta ek olarak Kırgızistan seyahati boyunca geçerli bir yurtdışı seyahat sağlık sigortası ile ulaşım ve konaklama rezervasyonları da talep edilebilmektedir.

Kırgızistan E-Vize Başvuru İşlemleri

Kırgızistan için kısa ve uzun süreli tüm vize başvuruları Kırgız Dışişleri Bakanlığı'na ait evisa.e-gov.kg web sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Kırgızistan e-Vize platformundan turistik, ticari, transit, çalışma, öğrenci, aile birleşimi, dijital göçebe ve yatırım vizeleri için başvuru yapılabilmektedir. Kırgız vizesine tabi çoğu ülkenin vatandaşları e-vize başvuru platformunu kullanabilmektedir.  

Kırgızistan'da 90 günden daha uzun süre kalmak isteyen TC vatandaşlarının, elektronik vize platformunu kullanarak seyahat amaçlarına uygun vize türü için başvuru yapmaları gerekmektedir. Afganistan, Irak, Suriye ve Tunus gibi vizeye tabi ve e-vize başvuru imkanı sunulmayan ülkelerin vatandaşları, Kırgız diplomatik temsilciliklerine başvuru yaparak vize almalıdırlar. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: