Kolombiya Seyahati İçin Gerekenler ve Vize Başvuru İşlemleri 2024

Dil ve etnik grupların çeşitliliği açısından dünyanın en zengin ülkelerinden olan Kolombiya, resmi adıyla Kolombiya Cumhuriyeti bir Güney Amerika ülkesidir. Kolombiya'nın vize politikası gereğince, muafiyet tanınan ülkelerin vatandaşları dışında, yabancı ziyaretçilerin ülkeye kabulü için dış temsilcilikler üzerinden vize almaları gerekir. 

Kolombiya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz gidebildiği Güney Amerika ülkelerinden biridir. Türkiye'den Kolombiya'ya seyahat edecek umumi, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi tüm Türk vatandaşları 90 gün süreyle vizeden muaftırlar. Bununla birlikte, Kolombiya'ya girişte bir takım belgelerin beyan edilmesi gerekmektedir.

Kolombiya'da eğitim, aile birleşimi veya çalışma gibi amaçlarla 3 aydan uzun süre kalmak isteyen kişilerin Kolombiya Konsolosluğu'na başvuru yaparak uzun dönemli vize almaları gerekmektedir. 

Kolombiya'ya Giriş İçin Gerekli Evraklar

TC vatandaşlarının Kolombiya'ya varışta aşağıdaki belgeleri beyan etmeleri gerekmektedir.

Lütfen Dikkat; Yukarıdakilere ek olarak, Kolombiya Vize ve Göçmenlik Dairesi görevlileri tarafından yabancı ziyaretçilerin ülkeye kabulü için seyahat sağlık sigortası ve konaklanacak yer bilgilerinin sunulması istenebilmektedir. 

Seyahatinizden önce Kolombiya seyahati boyunca geçerli bir sağlık sigortası poliçesi ve konaklama rezervasyonu yaptırmanız önerilmektedir. 

Kolombiya Vize Başvurusu

Kolombiya Vize Başvurusu

Kolombiya vizesine tabi kişiler için vize başvuruları tramitesmre.cancilleria.gov.co adresi üzerinden online olarak kabul edilmektedir. Başvurusu onaylanan kişilere Kolombiya elektronik vize belgesi gönderilir. Ülkeye girişte e-vize çıktısı ile birlikte diğer vize evraklarının da beyan edilmesi gerekmektedir. 

Çalışma veya öğrenim amacıyla Türkiye'de yasal olarak ikamet eden yabancı ülke vatandaşları, elektronik vize platformundan başvuru yaparak Kolombiya vizesi alabilirler. Kolombiya online vize başvuru formunda; başvuru yeri olarak Türkiye ve başvurunun yapıldığı dış temsilcilik olarak Kolombiya Ankara Büyükelçiliği seçilmelidir. 

Kolombiya vize ve seyahat sağlık sigortası işlemleri için: 0850 241 1868

Kolombiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kolombiya kısa süreli ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

Yukarıda listelenenler kısa süreli Kolombiya vizeleri için talep edilen standart belgelerdir. Diğer vize türleri veya TC vatandaşlarının uzun dönemli vize başvuruları için ek evraklar sunulması gerekir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: