Kuveyt Vize İşlemleri, Gerekli Belgeler ve Ücretler 2024

Arap Yarımadası'nın kuzeydoğusunda yer alan Kuveyt, resmi adıyla Kuveyt Devleti, Irak ve Suudi Arabistan ile komşu bir Basra Körfezi ülkesidir. Kuveyt Devleti Hükümeti, topraklarına kısa süreli ve turistik amaçlarla giriş yapacak yabancı ziyaretçiler için 2016 yılında e-vize sistemini yürürlüğe koymuştur. Uzun dönemli vizeler ise Kuveyt dış temsilcilikleri tarafından verilmektedir.

Kuveyt Devleti ile ülkemiz arasında imzalanan anlaşma kapsamında diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günden kısa süreli seyahatler için Kuveyt vizesinden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir ve Kuveyt İçişleri Bakanlığı e-vize sistemi üzerinden 3 aylık tek girişli Kuveyt ziyaretçi vizesi alabilirler.

Lütfen Dikkat; Turist, ticari ve aile ziyareti vizeleri Kuveyt'e varışta kapı vizesi olarak da alınabilmektedir. Fakat Kuveyt sınır kapılarında herhangi bir olumsuzluk veya gecikme ihtimaline karşın seyahate çıkmadan önce e-giriş izni almanız tavsiye edilir. 

Kuveyt çalışma vizesi ve Kuveyt aile birleşimi vizesi gibi uzun süreli vize almak isteyen kişilerin, gerekli evrakları hazırlayarak Kuveyt Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Kuveyt Vizesi İçin Online Başvuru Prosedürü

Kuveyt E-Vize Başvurusu

Kuveyt online vize başvurusu evisa.moi.gov.kw adresinde kayıt oluştumanız ve e-vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuz ortlama 2 iş günü içerisinde sonuçlandırılır ve tarafınıza onay alıp almadığınıza dair bildirim gönderilir. 

E-vize başvurunuz onaylanmışsa, e-vize sitesine tekrar giriş yaparak vize ücreti ödemesini yapmanız gerekmektedir. Vize ücreti tahsil edilen başvuru sahiplerinin mail adreslerine Kuveyt e-vize belgesi gönderilir.

Kuveyt Vize Evrakları

Kuveyt online vize başvurusu için kriterlere uygun bir TC pasaportuna sahip olmanız yeterlidir. Pasaportunuz en az 6 ay geçerli olmalı ve en az 1 boş vize sayfası içermelidir. Pasaportta İsrail vizesi veya giriş damgası bulunması halinde Kuveyt'e giriş talebinizin reddedilme olasılığı yüksektir. 

Kuveyt Devleti'ne giriş esnasında beyan edilmesi gereken evraklar aşağıda listelenmiştir. 

Kuveyt Vize Başvuru Ücretleri

2024 yılında turistik, ticari ve aile ziyareti amaçlı Kuveyt e-vize başvuru ücreti 3 Kuveyt dinarı, yaklaşık 10 USD'dir. Kuveyt vize ücreti, e-vize onayı aldıktan sonra başvuru sistemine giriş yaparak kredi kartı ile ödenmelidir. 

Kuveyt Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan uzun süreli vize başvurularında TC vatandaşları için geçerli harç ücretleri; 18 yaş üstü başvuru sahipleri için 2.000 TL, 18 yaş altı başvuru sahipleri için 1.500 TL'dir. 

Kuveyt Kolay Vize Prosedürü

Kuveyt turist vizesi almak için pasaport kimlik bilgileri sayfasını renkli şekilde tarayıp Vizem.net'e maille göndermeniz yeterlidir. Konaklama ve ulaşım rezervasyonları, online vize formu doldurma ve ücret ödeme işlemleri Vizem.net danışmanı tarafından yürütülür. Süreç tamamlandığında e-vize belgesi ve sınır kapısında sunmanız gereken belgeler tarafınıza gönderilir.

Kuveyt vize işlemleri için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: