Moldova'ya Gitmek İçin Gerekenler ve Vize İşlemleri 2024

Moldova Cumhuriyeti, Romanya ve Ukrayna arasında yer alan bir Doğu Avrupa ülkesidir. Moldova Cumhuriyeti'ne seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarının ülkenin diplomatik misyonlarından ya da elektronik başvuru portalından başvuru yaparak vize almaları gerekmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen Avrupa ülkelerinden biri de Moldova'dır. Ülkemiz ile Moldova Cumhuriyeti arasında yapılan muafiyet anlaşması çerçevesinde umumi ve resmi pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar sürecek Moldova ziyaretlerinde vizeden muaftır. 

Moldova için vize muafiyeti uygulaması turistik, ticari, kısa süreli eğitim, aile/ arkadaş ziyareti ve kültürel/ sportif etkinlik katılımı gibi nedenlerle yapılan seyahatleri kapsamaktadır. Moldova'da 90 günden uzun süreli çalışma, aile birleşimi veya eğitim gibi amaçlarla kalmak için dış temsilcilikler üzerinden Moldova D tipi vize alınmalıdır. 

Moldova Seyahati İçin Gerekenler

Türk vatandaşlarının Moldova seyahatleri için en az 3 ay geçerlilik süresi bulunan bir TC pasaportuna ve seyahat masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde finansal kaynağa sahip olmaları gerekmektedir. 

Moldova Sınır Polisi, ülkeye giriş yapan yabancı ziyaretçilerin günlük 30 EUR ve 10 günden kısa süreli kalışlar için en az 300 EUR maddi kaynak göstermesini talep etmektedir. Seyahat sürenize göre gerekli finansal kaynağı kanıtlayan banka hesap dökümü, kredi kartı ekstresi gibi belgeleri veya ilgili nakit tutarı seyahat öncesinde hazırlamanız gerekmektedir. 

Moldova Vize Başvuru İşlemleri

Moldova Vize Başvurusu

Türkiye'de yasal olarak ikamet eden ve Moldova vize rejimi uyarınca vizeye tabi olan yabancı uyruklu kişilerin, Moldova dış temsilciliklerine başvuru yaparak 3 aylık C tipi vize almaları gerekmektedir. Türkiye'de bulunan Moldova Ankara Büyükelçiliği ve Moldova İstanbul Başkonsolosluğu vize vermekle yetkili diplomatik misyonlardır. 

Suriye, İran ve Irak gibi Moldova Cumhuriyeti vizesine tabi ülkelerin vatandaşları geçerli TC oturum izinleri ve vize türüne göre gereken belgelerle Moldova Konsolosluğu'na vize başvurusu yapabilirler. Aynı zamanda Moldova Dışişleri Bakanlığı'na ait evisa.gov.md adresi üzerinden elektronik vize başvurusu yapılabilmektedir.

Moldova Vizesi İçin Başvuru Belgeleri

Moldova vize başvurusu için hazırlanması gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

Yukarıda verilen liste, Moldove turistik vize başvurusu için gereken standart evrakları kapsamaktadır. Diğer vize türleri ve Türk vatandaşlarının uzun süreli vize işlemleri için konsolosluklar tarafından talep edilen evraklar değişmektedir.

Moldova Vize Harç Ücreti

2024 yılında Moldova Cumhuriyeti kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) vize başvuruları için harç ücreti standart olarak 40 EUR'dur. Moldova transit vize ücreti ise 20 EUR'dur.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: