Nijerya Vize İşlemleri, Gerekli Evraklar ve 2024 Başvuru Ücretleri

Nijerya, Gine Körfezi'ne kıyısı olan bir Batı Afrika ülkesidir. ECOWAS üyesi devletler ve vize muafiyeti tanınan ülkeler dışında, Nijerya'ya giriş yapacak tüm yabancı ülke vatandaşlarının dış temsilcilikler üzerinden vize almaları gerekmektedir. 

Nijerya Federal Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu hamili Türk vatandaşlarından Nijerya'ya yapacakları seyahatleri için vize istemektedir. Diplomatik (siyah) pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Nijerya'ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Nijerya'ya turistik gezi, iş seyahati veya aile ziyareti gibi amaçlar için seyahat edecekseniz, Nijerya Ankara Büyükelçiliği'nden kısa süreli (en fazla 90 günlük) ve tek girişli Nijerya vizesi almanız gerekmektedir. 

Nijerya Vizesi Başvuru Süreci

nijerya-vizesi.jpg

Türkiye'den yapılacak Nijerya vize başvuruları Nijerya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir. Nijerya Göçmenlik Servisi (NIS) web sitesi üzerinden başvuru formu doldurulduktan sonra, Nijerya Büyükelçiliği'nden randevu alarak başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

Nijerya vize başvurusunda bulunmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir. 

  1. Talep edeceğiniz vize türüne göre başvuru için gerekli evrakları hazırlayın.
  2. Nijerya Göçmenlik Servisi visa.immigration.gov.ng adresine girerek vize başvuru formunu doldurun çıktısını alın ve imzalayın.
  3. Başvuru formunu doldurduktan sonra vize ücretini online olarak ödeyin ve makbuzların çıktısını alın.
  4. Nijerya Ankara Büyükelçiliği'nden vize başvurunuzu tamamlamak için online randevu oluşturun.
  5. Randevu gününde evraklarınızı teslim edin ve biyometri (parmak izi) kaydı vererek başvurunuzu tamamlayın.

Nijerya vizesi için yapılan eksiksiz başvurular genellikle 6 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak Nijerya Ankara Büyükelçiliği'nin iş yoğunluğuna göre başvuru değerlendirme süreleri 2 gün ila 14 gün arasında değişebilir.

Nijerya'ya Varışta Vize Alınabilir Mi?

Nijerya Federal Cumhuriyeti'nin varışta vize (Visa on Arrival) uygulamasından sadece Nijerya'da yatırım yapan iş insanları ve Afrika vatandaşları yararlanabilmektedir. Vizeye tabi TC vatandaşlarının Nijerya'ya gitmeden önce vize başvurusu yapmaları ve Büyükelçiliğe şahsen giderek biyometri işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Nijerya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Nijerya vize başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

Nijerya Vizesi Başvuru Ücreti

Nijerya vizesi başvuru masrafları; giriş-çıkış sayısına göre ilgili vize harcı ve konsolosluk biyometri işlem ücretinden oluşmaktadır. Ayrıca opsiyonel sağlık sigortası ile vize türüne göre yeminli tercüme, noter tasdiki vb. ek harcamaları karşılamanız gerekebilir. 

2024 yılında Nijerya kısa süreli ve tek girişli vize başvuru ücreti; 32 USD vize harcı ve 90 USD biyometri işlem bedeli olmak üzere toplam 122 USD'dir. Çok girişli vize başvurusu yapıyorsanız, talep edilen her giriş sayısı için ekstra 32 USD daha ödemeniz gerekir.

Nijerya vize harcı ve biyometri işlem bedeli, online başvur formu dolduruma işleminden sonra kredi kartı veya banka kartı ile ödenmelidir. Ödeme işleminden sonra makbuzun çıktısı alınmalı ve diğer evraklarla birlikte Nijerya Büyükelçiliği randevusuna götürülmelidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: