Nikaragua Seyahati İçin Gerekenler ve Turist Kartı İşlemleri

Nikaragua, kuzeyde Honduras, güneyde ise Kosta Rika ile komşu olan bir Orta Amerika ülkesidir. Nikaragua Cumhuriyeti'nin vize muafiyet anlaşması imzaladığı ülkeler haricinde, yabancı ziyaretçilerin ülkenin diplomatik temsilciliklerinden veya ülkeye varışta başvuru yaparak vize almaları gerekir. 

Türkiye'den Nikaragua Cumhuriyeti'ne seyahat eden umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 günü aşmamak şartıyla vize işlemlerinden muaftırlar. Nikaragua vize muafiyeti turistik organizasyonlar, tatil, iş seyahati ve akraba özel ziyareti gibi amaçlarla yapılan seyahatler için geçerlidir.

Nikaragua'da 90 günden daha uzun süre kalmayı planlayan kişilerin Nikaragua Göçmenlik Dairesi'ne başvuru yaparak oturma izni almaları gerekmektedir.

Nikaragua'ya Giriş İçin Gerekenler

Nikaragua Turist Kartı

Nikaragua sınır kapılarında aşağıdaki belgeleri beyan eden TC vatandaşlarına en fazla 3 ay geçerli Turist Kartı (Tarjeta de Turismo) verilmektedir. 

  • Nikaragua seyahatinden sonra en az 6 ay geçerli TC pasaportu
  • 10 $ Nikaragua Turist Kartı ücreti
  • Banka ekstresi veya nakit şekilde yeterli finansal kaynak
  • Onaylı geri dönüş bileti rezervasyonu
  • Güney Amerika ve Afrika ülkelerinden gelenler için Sarıhumma aşı kartı
  • Seyahat sağlık sigortası (opsiyonel)
  • Konaklama rezervasyonu (opsiyonel)

Lütfen Dikkat; Nikaragua'ya seyahat etmeden önce tüm yabancı ülke vatandaşlarının online göçmenlik formunu doldurmaları gerekmektedir. Online göçmenlik formu, Nikaragua Dışişleri Bakanlığı solicitudes.migob.gob.ni web sitesi üzerinden ve Nikaragua'ya varıştan en az 7 gün önce doldurulmalıdır. 

Nikaragua Vize Başvuru İşlemleri

Türkiye'de Nikaragua Cumhuriyeti'ne ait bir dış temsilcilik bulunmaması nedeniyle ülkemizden Nikaragua vize başvurusu yapılması mümkün değildir. 

Nikaragua vizesine tabi ülkelerin vatandaşları ancak Türkiye'ye en yakın konumda olan Yunanistan, İsviçre ve Fransa'daki Nikaragua diplomatik temsilcilikleri üzerinden vize başvurusu yapabilirler.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: