Özbekistan'a Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Başvuru İşlemleri

Yedi bağımsız Türk devletinden biri olan Özbekistan, resmi adıyla Özbekistan Cumhuriyeti, Türkmenistan ve Kazakistan arasında yer alan bir Orta Asya ülkesidir. Vize muafiyeti bulunan kişiler haricinde, Özbekistan'a seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının Özbek konsolosluklarından veya e-vize başvuru platformu üzerinden vize almaları gerekmektedir.   

Özbekistan Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen devletler arasındadır. Umumi, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili tüm TC vatandaşları, Özbekistan seyahatlerinde 1 ay süreyle vizeden muaftırlar. 

Özbekistan'a en fazla 30 günlük turizm, ticari seyahat veya aile ziyareti gibi nedenlerle giden vatandaşlarımızın vize almalarına gerek yoktur. Ülkede 30 günden fazla kalmak isteyen kişilerin ise Özbekistan dış temsilciliklerine veya e-visa.gov.uz adresi üzerinden başvuru yaparak vize almaları gerekmektedir. 

Özbekistan'a Vizesiz Giriş Koşulları

Özbekistan'a vizesi giriş için en az 3 ay geçerlilik süresi bulunan bir TC pasaportuna sahip olmak gerekmektedir. Özbek Cumhuriyeti sınır kapılarında ulaşım ve konaklama rezervasyonları ile seyahat sağlık sigortası beyanı da istenebilmektedir. Bu nedenle Özbekistan'a gitmeden önce ilgili belgelerin hazırlanması tavsiye edilir.

Özbekistan Vize İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Özbekistan Vizesi

Özbekistan Cumhuriyeti vize politikası kapsamında, vizeye tabi çoğu ülkenin vatandaşları için elektronik vize başvurusu veya kapıda vize alma kolaylığı tanınmıştır. Ancak Suriye ve Irak gibi belirli ülkelerin vatandaşları için e-vize başvuru hakkı bulunmamaktadır. İlgili ülkelerin vatandaşları, geçerli bir TC ikamet izni ile Özbekistan Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuru yaparak 30 günlük Özbek vizesi almalıdırlar. 

Özbekistan vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

Özbek Vizesi Başvuru Ücreti

2024 yılında Özbekistan vize başvuru ücreti tek girişli 30 günlük vize için 60 USD, 90 günlük vize için 80 USD'dir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: