Pakistan Online Vize Rehberi: Gerekli Evraklar ve 2024 Ücretleri

Pakistan İslam Cumhuriyeti vize politikası uyarınca, milliyet ve pasaport türlerine göre tanınan istisnalar haricinde, Pakistan'a seyahat etmek isteyen tüm yabancı ülke vatandaşlarının, Pakistan dış temsilciliklerine veya online vize sistemine başvurarak seyahat amacına uygun vize alması gerekir.

Pakistan, umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşları ise 90 günden kısa süreli seyahatleri için Pakistan vizesi almaktan muaf tutulmaktadır.

Pakistan vize başvuruları 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren online olarak visa.nadra.gov.pk adresi üzerinden yapılabilmektedir. T.C. vatandaşları Pakistan seyahatleri için hem online hem de kapıda vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. 

Pakistan Online Vize Başvuru İşlemleri

Pakistan Vize

Tüm Pakistan vize türleri (turistik, ticari, ziyaret, çalışma, öğrenci) için başvurular online olarak Pakistan Konsolosluğu'na gitmeden yapılmaktadır. Türkiye'deki Pakistan Büyükelçiliği ve Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir.

Pakistan online vize başvurusunda bulunmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir. 

  1. E-vize websitesinden kullanıcı kaydı yapın, ardından talep edilen vize türünü seçin ve gerekmesi halinde vize görüşmesi yapılacak Pakistan dış temsilciliğini seçin.
  2. Başvuru bilgileri, kişisel ve aile bilgileri, finansal durum ve çalışma bilgileri, seyahat geçmişi ve seyahat bilgileri olmak üzere 6 farklı başlıkta online vize formunu doldurun.
  3. Başvurduğunuz vize türüne göre gerekli evrakların tümünü, dijital bir kopya oluşturularak sisteme yükleyin.
  4. Son aşamada kredi veya banka kartı kullanılarak vize ücreti ödeyin.
  5. Başvurulan vizenin türüne bağlı olarak turistik, ticari veya ziyaret amaçlı Pakistan vizeleri 7-10 iş günü içerisinde; öğrenci, çalışma veya gazeteci vizeleri ise 4-6 haftada sonuçlanır ve mail adresinize elektronik seyahat onayı gönderilir. 

Pakistan Kapı Vizesi Hakkında Önemli Hatırlatma; Pakistan kapı vizesi sadece turizm ve iş amaçlı seyahatler için verilmektedir. Pakistan'a farklı bir amaçla seyahat edecek kişilerin önceden e-vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. 

Pakistan turist vizesi tek girişli olarak 3 ay süre için düzenlenir ve gereken hallerde 6 aya kadar uzatılabilir. Pakistan kapı vizeleri, tek girişli olarak 30 günlük süre için verilir. Diğer Pakistan vize geçerlilik süreleri, seyahat amacına göre değişebilmektedir.

Pakistan vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Pakistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pakistan vizesi için çevrimiçi başvuru sistemine yüklenmesi gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

Yukarıda listelenen evraklar standart Pakistan turist vizesi evraklarıdır. Talep edilen vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve çalışma durumuna bağlı olarak ek destekleyici belgelerin sunulması gerekmektedir.

2024 Pakistan Vize Ücretleri

Pakistan vize ücretleri, seyahat amacı, giriş-çıkış sayısı ve seyahat süresine göre değişmektedir. 2024 yılında Pakistan turist vizesi ve aile ziyareti vizesi başvuru harcı 25 $, ticari vize harcı ise 100 $'dır. 

Seyahat amacı ve süresine göre değişen Pakistan vize başvuru ücretleri tablosu aşağıda verilmiştir.

Pakistan Vize TürleriVize Süresi ve Başvuru Ücretleri
3 aylık3-12 aylık1 yıldan uzun
Turistik vize25 $--
Aile ziyareti vizesi25 $37,5 $50 $
Ticari vize100 $150 $200 $
Çalışma vizesi100 $150 $200 $
Öğrenci vizesi25 $37,5 $50 $

Pakistan vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırmanız zorunlu değildir. Ancak güncel olarak Pakistan'da bulaşıcı hastalıklar yaygın olduğundan, seyahat öncesinde gerekli aşılar dışında bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız önerilmektedir. 2024 yılında Pakistan için 2 haftalık seyahat sağlık sigortası fiyatı ortalama 15 $'dır. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: