Papua Yeni Gine Vizesi: Online Başvuru, Gerekli Evraklar, 2024 Ücretleri

Papua Yeni Gine, resmi ismiyle Papua Yeni Gine Bağımsız Devleti, Okyanusya'da Yeni Gine adasının doğu kısmı ile Melanezya'daki civar adaları kapsayan bir adalar ülkesidir. Papua Yeni Gine Hükümeti, 2018 yılından itibaren tüm vize türleri için online vize başvuru sistemini kullanmaya başlamış ve e-vize vermeye başlamıştır. 

Papua Yeni Gine'ye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türüne bağlı olmaksızın vizeye tabidir. Türkiye'de vize işlemlerinde yetkili bir Papua Yeni Gine Konsolosluğu bulunmadığı için vize başvuruları Avustralya Büyükelçiliği'ne veya online olarak PYG Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi'ne yapılmaktadır. 

Papua Yeni Gine Vize İşlemleri

Papua Yeni Gine Vize Başvurusu

Papua Yeni Gine online vize başvurusunda bulunmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir. 

  1. E-vize web sitesi ica.gov.pg adresine giriş yapın, başvuru yapacağınız vize türünü seçin ve kullanıcı kaydı oluşturun. 
  2. Online vize başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurun. Formda kimlik ve pasaport bilgileriniz, finansal durumunuz,  çalışma bilgileriniz ve seyahat detaylarınız istenmektedir. 
  3. Başvuru yaptığınız vize türüne göre gerekli evrakların tümünü, dijital bir kopya (max.10 MB) oluşturarak sisteme yükleyin.
  4. Son aşamada kredi kartı (Mastercard veya Visa Card) kullanarak vize başvuru ücretini ödeyin.
  5. Başvurunuzun onaylanması halinde mail adresinize en fazla 60 günlük elektronik vize belgesi gönderilir. Bu belgenin çıktısını alarak, pasaportunuzla birlikte Papua Yeni Gine'ye girişte beyan edin. 

Papua Yeni Gine'ye Varışta Vize Alınabilir Mi?

TC vatandaşları için Papua Yeni Gine'ye varışta vize alma imkanı bulunmamaktadır. 2023 yılının Ağustos ayında Papua Yeni Gine Dışişleri Bakanlığı, kapıda vize uygulamasını Güney Kore ve Çin gibi belirli ülkeler için genişlettiğini duyurmuştur, ancak Türkiye Cumhuriyeti henüz bu ülkeler arasında sayılmamıştır.

Papua Yeni Gine Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Papua Yeni Gine e-vize başvurusu için hazırlanması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir. 

Yukarıda listelenen evraklar standart Papua Yeni Gine turist vizesi evraklarıdır. Başvuru yapılan vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve çalışma durumuna göre ek destekleyici evrakların sunulması gerekmektedir.

Papua Yeni Gine E-Vize Ücreti

2024 yılında 60 günlük Papua Yeni Gine ziyaretçi vizesi (turistik ve aile ziyareti) ücreti 50 USD'dir. Papua Yeni Gine ticari vize için başvuru yapıyorsanız 50 USD harç ücretiyle birlikte 350 USD göçmenlik servis bedelini de ödemeniz gerekmektedir. 

Papua Yeni Gine vizesi için seyahat sağlık sigortası beyanı zorunlu değildir. Ancak seyahat esnasında yaşanabilecek olumsuz durumlara tedbir olarak seyahat sağlık sigortası yaptırmanız önerilmektedir. 2024 yılında Papua Yeni Gine için 2 haftalık seyahat sağlık sigortası fiyatı ortalama 17 $'dır. 

Papua Yeni Gine vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: