2024'te Paraguay'a Gitmek İçin Gerekenler ve Vize İşlemleri

Latin Amerika'nın kalbi olarak tanınan Paraguay, Güney Amerika kıtasının orta kısmında Arjantin, Brezilya ve Bolivya arasında yer alan bir ülkedir. Vize muafiyeti tanınan ülkeler haricinde, Paraguay'a seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşlarının diplomatik temsilcilikler üzerinden vize almaları gerekir.

Paraguay, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkelerden biridir. Paraguay Cumhuriyeti ile ülkemiz arasında imzalanan anlaşma kapsamında, umumi ve resmi tüm TC pasaportları için 90 gün süreyle vize muafiyeti bulunmaktadır.

Paraguay'da çalışma, yatırım ve aile birleşimi gibi nedenlerle 90 günden daha fazla ikamet edecek yabancı ülke vatandaşlarının Paraguay Ankara Büyükelçiliği'nden uzun süreli vize almaları gerekmektedir.

Paraguay'a Vizesiz Giriş İçin Gerekenler

Paraguay'a varışta aşağıdaki evrakları beyan eden TC vatandaşlarına 90 güne kadar geçerli giriş izni verilmektedir. 

Lütfen Dikkat; Paraguay Cumhuriyeti'ne girişlerde yabancı ziyaretçilerden yurtdışı seyahat sağlık sigortası, maddi kaynaklara dair kanıt, konaklama bilgileri ve varsa davet mektubu sunmaları talep edilebilir. Bu nedenle, Paraguay seyahatine çıkmadan önce ilgili belgeleri de hazırlamanız önerilmektedir. 

Paraguay Vizesi İçin Başvuru İşlemleri

Paraguay Vize İşlemleri

Paraguay Cumhuriyeti'nin çoğu Ortadoğu, Afrika ve Güney Asya ülkesi ile vize muafiyeti anlaşması bulunmamaktadır. Dolayısıyla Suudi Arabistan, Çin, Afganistan, Irak ve Suriye gibi Paraguay vizesine tabi ülkelerin vatandaşları seyahat öncesinde vize almalıdırlar. 

Paraguay vizesine tabi ve Türkiye'de yasal olarak ikamet eden yabancılar, Paraguay Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru yaparak vize alabilmektedir.

Paraguay Vize Evrakları

Paraguay vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: