Sierra Leone Online Vize İşlemleri ve Gerekli Belgeler 2024

Sierra Leone, resmi ismi ile Sierra Leone Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu kıyısında bulunan bir Batı Afrika ülkesidir. Sierra Leone'ye seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının vize işlemlerini kolaylaştırmak üzere 2020 yılında elektronik vize sistemi kullanılmaya başlanmıştır.

Sierra Leone'ye gidecek hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadarki ziyaretlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin ise seyahat süresinden bağımsız olarak Sierra Leone vizesi almaları gerekmektedir. 

Sierra Leone'ye turizm, ticari veya özel ziyaret amaçlarıyla seyahat edecek yabancı ziyaretçiler için tek veya çok girişli 30 günlük vize verilmektedir. Türk vatandaşları için vize başvuruları, Sierra Leone Ankara Büyükelçiliği'ne veya evisa.sl adresinden online olarak yapılabilmektedir. 

Sierra Leone Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Sierra Leone Vizesi

Sierra Leone vize başvurusu için aşağıda verilen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. 

Sierra Leone online vize başvuruları ortalama 3 iş günü içinde sonuçlanır ve elektronik vize başvuru sahibine e-posta ile gönderilir. Ülkeye girişte e-vize ile birlikte; dönüş bileti, otel rezervasyonu ve sarıhumma aşı belgesinin de beyan edilmesi, ayrıca parmak izi verilmesi gerekir.

Sierra Leone E-Vize Ücreti

2024 yılı itibariyle Sierra Leone e-vize başvuru ücreti 80 USD'dir ve online başvuruda kredi kartıyla ödenmesi gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: