2024'te Şili'ye Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Başvuru İşlemleri

Güney Amerika kıtasının batı kıyısı boyunca uzanan Şili Cumhuriyeti, ince uzun bir şerit şeklinde bir ülkedir. Şili'nin vize muafiyet anlaşması imzaladığı ülkeler haricinde, ülkeye giriş yapacak yabancı ziyaretçilerin online başvuru yaparak diplomatik temsilcilikler üzerinden vize almaları gerekir. 

Şili, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen Güney Amerika ülkeleri arasındadır. Şili Cumhuriyeti'ne seyahat edecek TC vatandaşları 90 güne kadar süreli turistik seyahatlerde vizeden muaftırlar. Şili vize muafiyeti, umumi ve resmi tüm TC pasaport türleri hamillerinin tatil, iş gezisi veya aile ziyareti amaçlı seyahatleri için geçerlidir. 

Şili'de çalışma, aile birleşimi ya da eğitim alma gibi nedenlerle 3 aydan uzun süre kalmak isteyen kişilerin Şili İçişleri Bakanlığı Ulusal Göç Dairesi'nden uzun süreli vize ve ikamet izni almaları gerekmektedir. Şili Cumhuriyeti geçici ikamet talepleri Ulusal Göç Dairesi'nin web sitesi üzerinden kabul edilmektedir.

Şili'ye Giriş İçin Gerekli Evraklar

Şili'ye Giriş İşlemleri

Şili'ye varışta aşağıdaki belgeleri beyan eden TC vatandaşlarına 90 güne kadar geçerli Turist Kartı (Tarjeta de Turismo) verilmektedir. 

  • En az 6 ay geçerli TC pasaportu
  • Banka hesap dökümü, nakit vb. maddi kaynak (günlük en az 46 $)
  • 100 $ turist kartı harcı

Lütfen Dikkat; Şili'ye girişlerde yabancı ziyaretçilerden yurtdışı seyahat sağlık sigortası ve konaklama bilgilerini sunmaları talep edilebilir. Bu nedenle, Şili seyahatine çıkmadan önce ilgili belgeleri de hazırlamanız tavsiye edilir. 

Şili turist kartı ile ülkede izin verilen kalış süresini uzatmak için Şili Göçmenlik Bürosu'na başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca Şili'den ayrılırken turist kartının iade edilmesi gerekmektedir.

Şili Vizesi Online Başvuru Süreci

Şili vizesi için başvuru işlemleri online olarak yapılmakta ve başvuru sahiplerine elektronik vize gönderilmektedir. Vizeye tabi ülke vatandaşı olup Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler, tramites.minrel.gov.cl başvuru platformu üzerinden online vize başvurusu yapabilirler. Online vize başvurusunda, başvuru yeri olarak Türkiye ve ilgili dış temsilcilik olarak Şili Ankara Büyükelçiliği seçilmelidir. 

Şili vize başvurusunun onaylanması halinde Şili Büyükelçiliği tarafından vize ücreti ödeme talimatları gönderilir. 30 gün içerisinde vize ücretini ödeyen başvuru sahiplerinin mail adresine Şili e-vize belgesi gönderilir.

Şili Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Şili vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir. 

  • En az 6 ay geçerli pasaport
  • Geçerli TC ikamet izni kopyası
  • Şili vize talep dilekçesi
  • Şili'ye gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonları
  • Onaylı konaklama rezervasyonu veya davetiye
  • Son 3 aylık şahsi banka hesap özeti
  • Dijital biyometrik fotoğraf

Yukarıda verilenler Şili turist vizesi için hazırlanması gereken standart evraklardır. Diğer kısa süreli vize türleri ve TC vatandaşlarının uzun süreli vize başvuruları için talep edilen belgeler değişmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: