2024'te Singapur'a Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Başvuru İşlemleri

Singapur, resmi ismiyle Singapur Cumhuriyeti, 5.7 milyonluk nüfusu ile dünyanın en yoğun nüfuslu, Güneydoğu Asya'da yer alan bir ada ülkesi ve şehir devletidir. Singapur'un vize politikası gereğince vize muafiyeti tanınmayan yabancılar, ülke topraklarına giriş için Singapur Cumhuriyeti'nin dış temsilciliklerinden vize almalıdır.  

Singapur, Türk vatandaşlarından kısa süreli seyahatlerinde vize talep etmeyen Asya ülkeleri arasındadır. Singapur Cumhuriyeti ile Türkiye arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşması uyarınca TC vatandaşları turistik Singapur seyahatlerinde 30 gün süreyle vizeden muaftır. Singapur vize muafiyeti umumi, hizmet, hususi ve diplomatik tüm TC pasaport türlerini kapsamaktadır.

Singapur Göçmenlik ve Gümrükler Yasası gereğince, vizeye tabi olmasalar da ülkeye giriş yapan tüm ziyaretçilerin seyahat amaçlarını ve izin verilen süre içerisinde Singapur'dan ayrılacaklarını belgelemeleri gerekir.

Singapur'a Vizesiz Giriş İçin Gerekenler

Singapur Ziyaretçi Kartı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Singapur'a varışta aşağıdaki belgeleri ibraz ederek vizesiz giriş yapabilirler.

* SG Varış Kartı; 11 Mart 2022'den itibaren Singapur'a gelen tüm yabancı ziyaretçilerin, seyahatten en az 3 gün önce online olarak SG Varış Kartı formunu doldurmaları gerekmektedir. Form dolduran tüm ziyaretçilere, dijital Ziyaret Geçiş Kartları (e-Pass) e-mail yoluyla gönderilmektedir. Singapur E-Pass bildiriminde, ülkede izin verilen kalış süresi ve ülkeden ayrılmanız gereken tarih belirtilir.

TC vatandaşları Singapur’a ilk giriş tarihinden itibaren 1 ay boyunca ülkede kalabilir, aynı zamanda kalış süresini 3 aya kadar uzatmak için başvuruda bulunabilirler. Singapur’da çalışma, aile birleşimi, öğrenim veya yatırım gibi nedenlerle 3 aydan daha fazla kalmak isteyen kişilerin uzun süreli Singapur vizesi almaları gerekmektedir.  

Singapur Vize Başvuru İşlemleri

Rusya, Afganistan, İran, Suriye ve Gürcistan gibi Singapur vizesine tabi olup ülkemizde ikamet eden yabancı ülke vatandaşları, Türkiye'den başvuru yaparak Singapur vizesi alabilmektedirler. Geçerli bir Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni ve gerekli diğer belgelerle başvuru yapan yabancılara en fazla 90 günlük Singapur turisit vizesi verilmektedir.

Vize başvuruları Singapur Ankara Büyükelçiliği'ne şahsen yapılabildiği gibi Singapur'da ikamet eden bir kişi veya kurum tarafından online olarak da yapılabilmektedir.

Singapur Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Singapur turist vizesi için hazırlanması gereken belgeler aşağıda verilmiştir. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: