2024'te Sırbistan Seyahati İçin Gerekenler ve Vize Başvuru İşlemleri

Sırbistan, resmi ismiyle Sırbistan Cumhuriyeti, Balkanlar ile Panonya Ovası kesişiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Avrupa ülkesidir. Sırbistan vize politikası gereğince vize muafiyeti tanınmayan ülkelerin vatandaşları, ülkeye giriş için Sırbistan Cumhuriyeti'nin dış temsilciliklerinden vize almalıdır. 

Sırbistan, Türk vatandaşlarından vize istemeyen Balkan ülkelerinden biridir. Sırbistan Cumhuriyeti ile ülkemiz arasında 12 Temmuz 2010 tarihinde vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır. Bu kapsamda umumi, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi tüm TC vatandaşları, 180 günlük dönemde en fazla 90 günlük turistik ziyaretleri için Sırbistan vizesinden muaftır. 

Sırbistan'a seyahat eden tüm yabancı ziyaretçilerin, vizeye tabi olmasalar dahi, Sırbistan Sınır Güvenliği mevzuatı gereğince ülkeye girişte seyahat amaçlarını kanıtlayan belgeleri sunmaları gerekmektedir. 

Sırbistan'da çalışma, öğrenim, staj veya aile birleşimi gibi nedenlerle 90 gün ila 180 gün arasında süreyle kalacak kişilerin, Sırbistan dış temsilciliklerine başvuru yaparak uzun dönemli (D tipi) vize almaları gerekmektedir. 

Sırbistan'a Gitmek İçin Gerekli Belgeler

TC vatandaşlarının Sırbistan seyahatinden önce aşağıda verilen belgeleri hazırlamaları ve ülkeye varışta beyan etmeleri gerekmektedir.

 • Geçerli TC pasaportu: Pasaport son 10 yılda alınmış olmalı ve geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır. 
 • Yeterli mali kaynak: Sırbistan'da kalınacak her gün için en az 50 € maddi kaynak bulunduğunu gösteren banka hesap dökümü veya nakit ibraz edilmelidir. 
 • Dönüş bileti: Ülkeye girişte Sırbistan'dan ayrılacağınız tarihin göründüğü dönüş bileti veya diğer ulaşım ayarlamalarına dair belge sunmanız gerekir. 
 • Konaklama belgesi: Onaylı otel rezervasyonu ya da otel dışında bir yerde kalınacaksa Sırbistan'da ikamet eden bir kişiden alınmış davet mektubu gerekmektedir. 
 • Sırbistan seyahat sağlık sigortası: Tüm seyahat süresini kapsayan ve minimum 20.000 € teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası sunulması önerilmektedir.
 • Ticari seyahat kanıtı: Sırbistan'a iş seyahati için gidiyorsanız, ülkeye girişte ilişkili olduğunuz firmadan alınmış davet mektubunu beyan etmeniz talep edilir. 
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük ve tek başına ya da ebeveynleri dışında bir kişiyle seyahat edenlerden, her iki ebeveynden imzalı ve noter tasdikli muvafakatname istenmektedir. 

Sırbistan Vize Başvurusu

Sırbistan Vize Başvurusu

Sırbistan vizeleri, Sırbistan Dışişleri Bakanlığı'na bağlı yurtdışı temsilcilikleri tarafından verilmektedir. Türkiye'de vize başvurularının kabulü, değerlendirilmesi ve onaylanması Sırbistan Ankara Büyükelçiliği ve Sırbistan İstanbul Başkonsolosluğu yetkisindedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günden uzun süreli Sırbistan seyahatleri için uzun dönemli vize başvuruları Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından kabul edilir. Aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden ve Sırp vizesine tabi yabancı ülke vatandaşları da kısa süreli Sırbistan vizesi için konsolosluğa başvuru yapabilmektedir. 

Sırbistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kısa süreli Sırbistan vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

 • Sırbistan vize başvuru formu
 • En az 3 ay geçerli pasaport
 • Geçerli TC ikamet izni kartı
 • Sırbistan seyahat sağlık sigortası
 • Dönüş için ulaşım rezervasyonu 
 • Özel araçla seyahat edenler için yeşil sigorta ve ehliyet fotokopisi
 • Finansal yeterliliği gösteren evraklar
 • Davet mektubu veya seyahat acentesi ödeme belgesi 
 • 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde biyometrik fotoğraf
 • Vize ücreti ödeme dekontu

Yukarıda listelenenler Sırbistan turistik vize başvurusunda talep edilen standart evraklardır. Diğer vize türleri ve Türk vatandaşlarının uzun süreli (D tipi) vize başvuruları için istenen evraklar değişmektedir.

Sırbistan vizesi ve seyahat sağlık sigortası için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: