Tanzanya Online Vize Rehberi: Gerekli Evraklar ve 2024 Ücretleri

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Büyük Göller bölgesinde yer alan bir Doğu Afrika ülkesidir. Umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Tanzanya seyahatlerinde vizeye tabi iken, resmi (diplomatik, hizmet, hususi) pasaport sahipleri 90 günden kısa süreli seyahatlerinde Tanzanya vizesinden muaftır.

Tanzanya'ya turizm, aile/ arkadaş ziyareti ve ticari amaçlarla seyahat edecek kişilerin, şahsen veya akredite vize acenteleri aracılığıyla vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. 

En fazla 90 gün kalış süresiyle verilen Tanzanya vizesi için online başvuru yapılabilmektedir. Tanzanya vize başvurunuz için pasaport kimlik bilgileri sayfasını tarayıp, seyahat bilgilerinizle birlikte e-posta yoluyla merkezimize iletmeniz yeterlidir.

Tanzanya vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Tanzanya E-Vize İşlemleri

Tanzanya Vizesi

Tanzanya e-vize  başvuruları eservices.immigration.go.tz adresi üzerinden online vize talep formu doldurulmalı ve başvuru ücreti ödemesi yapılmalıdır. Vize için gerekli evraklar da uygun formatta taranıp başvuru sistemine yüklenmelidir. 

Eksiksiz şekilde tamamlanan Tanzanya elektronik vize başvuruları ortalama 10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Başvuru sahibinin mail adresine gönderilen barkodlu e-vize belgesinin çıktısı ve dönüş bileti ile Tanzanya'ya giriş yapılabilmektedir.

Lütfen Dikkat; Tanzanya Havalimanında kapıda vize başvurusu yapılabilmektedir. Ancak sınır kapılarında yaşanabilen olası gecikmelere tedbir olarak, seyahat öncesinde e-vize alınması Tanzanya Konsolosluğu tarafından önemle tavsiye edilmektedir.

Tanzanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Tanzanya e-vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklar aşağıda verilmiştir. 

Tanzanya Vize Ücreti

2024 yılında Tanzanya kısa süreli vize türleri için talep edilen e-vize ücretleri aşağıdaki gibidir. 

Vize TürüÜcret
Tanzanya turist vizesi50 $
Tanzanya aile ziyareti vizesi100 $
Tanzanya ticari vize 250 $
Tanzanya transit vize30 $

Tanzanya vize ücreti kredi kartı (Master Card veya Visa Card) ile ve USD cinsinden ödenmektedir.

Önemli Hatırlatma; Tanzanya vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırmanız şart olmamakla birlikte yaşanabilecek olumsuz durumlara tedbir amacıyla yaptırılması önerilir. Tanzanya seyahati için 10 günlük sağlık sigortası bedeli ortalama 12 USD'dir. Sigorta fiyatları, başvuru sahibinin yaşı, aşı geçmişi ve Tanzanya'da kalınacak gün sayısına göre değişmektedir. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: