2024'te Tunus'a Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Başvurusu

Tunus, batısında Cezayir, doğusunda ise Libya ile komşu olan ve Akdeniz'e kıyısı bulunan bir Kuzey Afrika ülkesidir. Tunus Cumhuriyeti'nin vize muafiyeti tanıdığı ülkeler haricinde, ülkeye seyahat edecek tüm yabancı ziyaretçilerin diplomatik temsilciliklere başvuru yaparak vize almaları gerekir.

Tunus Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından vize istemeyen Afrika ülkelerinden biridir. Turistik, ticari veya özel ziyaret amaçlarıyla Tunus'a gidecek umumi ve resmi TC pasaportu hamilleri 90 gün boyunca vize işlemlerinden muaftırlar.

Tunus Seyahati İçin Gerekenler

Tunus Seyahati İçin Gerekenler

TC vatandaşları aşağıdaki belgelerle birlikte Tunus Cumhuriyeti'ne vizesiz giriş yapabilirler.

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz şekilde beyan eden ve Tunus'a girişi uygun bulunan yabancı ülke vatandaşlarının pasaportlarına en fazla 3 aylık giriş damgası işlenmektedir. 

Tunus Vize İşlemleri

Tunus'ta 90 günden daha uzun süre kalmak isteyen TC vatandaşlarının seyahat amaçlarına uygun vizeyi almaları gerekmektedir. Tunus Cumhuriyeti öğrenci, aile birleşimi, çalışma ve yatırım vizeleri için başvurular Tunus Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir.

Tunus Cumhuriyeti'nin çoğu Afrika, Ortadoğu ve Güney Asya ülkeleri ile vize muafiyeti anlaşması bulunmamaktadır. İran, Irak, Pakistan, Afganistan ve Suriye gibi Tunus vizesine tabi ülkelerin vatandaşları, geçerli TC oturum izinleri ile Tunus Konsolosluğundan turistik vize alabilmektedir. 

Tunus Vize Başvuru Evrakları

 Tunus vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir. 

Yukarıda verilen liste, Tunus Cumhuriyeti turist vizesi için gerekli standart belgeleri kapsamaktadır. Diğer vize türleri ve TC vatandaşlarının uzun süreli vize başvuruları için talep edilen evraklar değişiklik gösterir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: