Türkmenistan Vize İşlemleri: Gerekli Evraklar ve 2024 Ücretleri

Türkmenistan, Orta Asya'da yer alan bağımsız Türk devletlerinden biridir. Türkmenistan Devleti vize politikası, çoğu ülkeye göre daha katı kurallardan oluşmaktadır. Türkmenistan, resmi pasaportlar için vize muafiyeti tanıdığı belirli ülkeler dışında, tüm yabancı ülkelerin vatandaşlarından vize istemektedir.

Türkmenistan Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşma uyarınca hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili TC vatandaşları 30 güne kadar Türkmenistan vizesinden muaftır. Umumi pasaport sahibi vatandaşlarımız ise Türkmenistan'a yapacakları seyahatlerinde süreden bağımsız olarak vizeye tabidirler. 

Türkmenistan vize şartlarının başında yetkili kişi veya kurumlar tarafından düzenlenmiş bir davet mektubuna sahip olmak gelmektedir. Transit vize hariç olmak üzere vize davetiyenizin izin verdiği süre kapsamında tüm Türkmenistan vizeleri 10 gün ila 1 yıl arasında düzenlenmektedir.

Türkmenistan Vizesi Başvuru Süreci

Türkmenistan Vizesi

Türkiye'den Türkmenistan vize başvuruları, Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği ve Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından şahsen veya akredite vize acenteleri aracılığıyla kabul edilir. 

Türkmenistan vize başvurusunda bulunmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir. 

  1. Türkmenistan'da ikamet eden bir kişi veya kurumdan davet mektubu alın.
  2. Vize başvuru formunu doldurun ve başvuru yapılan vize türüne göre gerekli diğer evrakları hazırlayın.
  3. Ankara veya İstanbul Türkmenistan Konsolosluğu'ndan randevu alın. 
  4. Randevu tarihinde başvuru evraklarınızı dış temsilciliğe teslim edin ve vize harç ücretini ödeyin.
  5. Vize başvuru sonucunu bekleyin ve başvurunuz sonuçlandığında pasaportunuzu teslim alın.

Türkmenistan Büyükelçiliği'ne yapılan vize başvuruları 3-5 iş günü içerisinde, İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan başvurular ise ortalama 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır. 

Lütfen Dikkat; Türkmenistan sınırlarında kapı vizesi sadece diplomatik pasaport sahibi ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve Yeni Zelanda vatandaşları için verilmektedir. Diğer ülkelerin vatandaşları için davet mektubuna sahip olmaları halinde yasal olarak kapı vizesi verilebilmektedir, ancak ülkeye girişte çoğu zaman yolcuların geri çevrildiği bilinmektedir. Bu nedenle Türkmenistan seyahati öncesinde konsolosluktan vize alınması tavsiye edilir.

Türkmenistan Vizesi İçin Gerekli Başvuru Evrakları

Türkmenistan vize başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

Yukarıda verilenler Türkmenistan vizesi için ibraz etmeniz gereken standart başvuru evrakları olup başvuru yapacağınız vize türüne göre belirtilenler haricinde birtakım ek evrakları hazırlamanız gerekebilir. 

2024'te Türkmenistan Vize Ücretleri

Türkmenistan vize ücreti; başvuru sahibinin yaşına, talep edilen vize geçerlilik süresine, giriş sayısına ve başvuru yöntemine (normal veya express) göre 35 USD  ila 1015 USD arasında değişmektedir.

2024 yılında geçerli Türkmenistan vizesi konsolosluk harçları tablosu aşağıda verilmiştir.

Vize süresiTek girişli vizeÇok girişli vizeExpress Başvuru
10 günlük35 $55 $x
20 günlük45 $75 $x
1 aylık55 $95 $135 $
2 aylık85 $155 $215 $
3 aylık115 $215 $295 $
6 aylık205 $275 $535 $
1 yıllık385 $515 $1.015 $ 

Tabloda verilen vize başvuru haçları 16 yaş üzeri başvuru sahipleri için geçerlidir. Türkmenistan vize başvurusunda 7-16 yaş arası başvuru sahiplerinde vize harçları %50 indirimli alınmaktadır. 0-7 yaş arasındaki çocukların vize başvurusu ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Vize harç ücreti, Türkmenistan Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu vize birimlerinde nakit olarak tahsil edilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: