Ürdün Krallığı'na Gitmek İçin Gerekenler ve Vize İşlemleri

Orta Doğu’nun en çok ziyaret edilen ülkelerinden olan Ürdün, resmi ismiyle Ürdün Haşimi Krallığı Asya, Afrika ve Avrupa'nın kesişim nokrasınde yer alan bir Arap ülkesidir. Ürdün Dışişleri Bakanlığı ve ona bağlı yurtdışı temsilcilikleri, uluslararası ziyaretçilerin Ürdün'e girişi için vize vermektedir.

Çoğu ülkenin vatandaşları için vize kolaylığı sağlayan Ürdün, 10 ülke için vize muafiyeti, yaklaşık 120 ülke içinse varışta vize alma imkanı tanımaktadır. İlgili ülkelerin vatandaşları dışında Ürdün Krallığı'na seyhaat edecek yabancı ziyaretçilerin Ürdün diplomatik misyonlarından vize almaları gerekmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti ile Ürdün Krallığı arasında 1 Aralık 2009 tarihinde vize muafiyeti alnaşması imzalanmıştır. Bu kapsamda umuma mahsus, hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu hamili TC vatandaşları 180 gün içinde 90 gün süreyle turistik Ürdün seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Ürdün'e Vizesiz Giriş İçin Gerekenler

Türk vatandaşları, en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan bir TC pasaportu ile Ürdün Krallığı'na vizesiz giriş yapabilmekte ve ülkede 3 ay süreyle kalabilmektedirler. Bununla birlikte, Ürdün Sınır Polisi Krallığa giriş yapan yabancı ülke vatandaşlarının seyahat amaçlarını ve finansal yeterliliklerini kanıtlayan evrakların beyan edilmesini isteyebilmektedir. 

Ürdün'de 3 aydan daha uzun süre kalmak isteyen kişilerin, Ürdün Krallığı diplomatik temsilciliklerine başvuru yaparak uzun süreli vize ve oturum izni almaları gerekmektedir. 

Ürdün Vize Başvuru İşlemleri

Ürdün Vizesi

Ürdün vizeleri diplomatik temsilcilikler üzerinden veya Ürdün İçişleri Bakanlığı elektronik vize başvuru sistemi üzerinden verilmektedir. Irak, İran, Suriye ve Afganistan gibi Ürdün vizesine tabi ülkelerin vatandaşları gerekli şart ve evrakları sağlamaları halinde, Türkiye'den başvuru yaparak en fazla 3 aylık Ürdün turist vizesi alabilmektedir. 

Türkiye'de yasal olarak ikamet eden yabancı ülke vatandaşları, geçerli TC ikamet izni kartları ve diğer evraklarla birlikte Ürdün Ankara Büyükelçiliği'nden vize alabilirler. Aynı zamanda eservices.moi.gov.jo/MOI_EVISA adresi üzerinden elektronik vize de alınabilmektedir.

Ürdün Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Ürdün kısa süreli vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

  • En az 6 ay geçerli pasaport
  • Ürdün vize başvuru formu
  • En az 6 ay geçerli TC oturum izni fotokopisi
  • Vatandaşı olunan ülkenin kimlik kartı fotokopisi
  • Onaylı gidiş-dönüş ulaşım rezervasyonu
  • Konaklama rezervasyonu ya da davet mektubu
  • Kişisel banka hesap dökümü, varsa diğer gelir belgeleri 
  • 4x6 cm ebatlarında biyometrik fotoğraf

Yukarıdaki evraklar 3 aylık Ürdün turist vizesi için talep edilen standart belgelerdir. Diğer vize türleri veya TC vatandaşlarının uzun süreli vize (çalışma, öğrenci, aile birleşimi, yatırım) başvuruları için ek evraklar sunulması gerekir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: