Venezuela Vize Başvurusu ve Ülkeye Giriş Prosedürü 2024

Venezuela veya resmi adıyla Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti, Güney Amerika'nın kuzey kesiminde, Karayip Denizi kıyısında yer alan bir ülkedir. Vize muafiyeti tanınmış ülkelerin vatandaşları dışında, Venezuela'ya seyahat eden tüm yabancı ziyaretçilerin ülkenin diplomatik temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. 

Venezuela, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz gidebildiği Latin Amerika ülkelerinden biridir. Venezuela'ya gidecek umuma mahsus veya resmi tüm TC pasaportu hamilleri 90 gün süreyle vize işlemlerinden muaftır. Venezuela vize muafiyeti tatil, turistik gezi, iş seyahati, aile veya arkadaş ziyareti nedenleriyle yapılan kısa süreli ziyaretler için geçerlidir. 

Venezuela'ya Giriş İçin Gerekli Belgeler 

TC vatandaşlarının Venezuela Cumhuriyeti sınır kapılarında sunması gereken belgeler aşağıda verilmiştir. 

Lütfen Dikkat; Venezuela'ya seyahat eden yabancı ziyaretçilerin, ülkeye giriş esnasında yeterli finansal kaynağa sahip olduklarını kanıtlamaları gerekir. Venezuela Sınır Koruma görevlileri, kişilerin en az 1.500 USD tutarında mali kaynak göstermelerini istemektedir.

Yukarıda verilen belgelere ek olarak Venezuela seyahati boyunca geçerli bir yurtdışı seyahat sağlık sigortası ve uluslararası sarıhumma aşı sertifikasına sahip olunması da tavsiye edilmektedir. 

Venezuela Vizesi Başvuru İşlemleri

Venezuela Vize İşlemleri

Venezuela'nın çoğu Asya, Afrika ve Kuzey Amerika ülkeleri ile vize muafiyet anlaşması bulunmamaktadır. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Suriye ve Suudi Arabistan gibi Venezuela vizesine tabi ülkelerin vatandaşları, seyahat öncesinde Venezuela dış temsilcilikleri üzerinden vize almalıdırlar. 

Türkiye'de çalışan veya okuyan yabancı ülke vatandaşları, geçerli TC ikamet kartları ile Venezuela Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusu yapabilirler. Venezuela Konsolosluğu vize başvurularını şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla kabul etmekte ve ortalama 2 hafta içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Venezuela vize başvurusu için: 0850 241 1868

Venezuela Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Venezuela vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

Yukarıda verilen liste, Venezuela turist vizesi için hazırlanması gereken standart evrakları kapsamaktadır. Diğer vize türleri ve Türk vatandaşlarının uzun süreli vize başvuruları için konsolosluk tarafından talep edilen evraklar değişmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: