Etiyopya Vize Uzatma, Yenileme ve İptal İşlemleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Etiyopya vize uzatma, yenileme ve iptal işlemleri vizenizin durumunda değişiklik meydana getiren işlemlerdir.

Vizenizin durumunda değişiklik meydana getirebilecek işlemler belli bir prosedüre bağlı olup yazının devamında Etiyopya vize uzatma işlemleri, yenileme ve iptal durumlarıyla ilgili detaylı bilgi verilmiştir.

Etiyopya vize danışmanlık ve destek hattı: 0850 241 1868

Etiyopya Vize Uzatma İşlemi

Etiyopya'nın vize rejimine göre turistik vize, yatırımcı vizesi ve çalışma vizeleri için uzatma talep edebilirsiniz ancak diğer vize türleri için uzatma talep edilemez.

Mevut vizenizin geçerlilik süreleri dolmadan önce ve dolduktan sonra 15 gün içinde çevrimiçi olarak Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi internet sitesi üzerinden pasaport ve referans numaranızı girerek uzatma talep edebilirsiniz.


Etiyopya Vize Uzatma Ekranı
Diğer taraftan, geçerlilik süresi 15 günden önce dolmuş olan vizeleriniz için uzatma talebinizi Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bulunan Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'ne şahsen başvuru yaparak iletmeniz gerekmektedir.

Etiyopya Vize Uzatma İçin İşlem Ücreti

Aşağıdaki tabloda farklı Etiyopya vize türlerine göre uzatma işlemi için talep edilen ücretler verilmiştir.

Vize Türü

Vize Süresi

30 Gün90 Gün
Turistik Etiyopya Vizesi102 USD302 USD
Etiyopya Yatırımcı Vizesi102 USD302 USD
Özel sektörde istihdam edilenler için Etiyopya çalışma vizesi202 USD-
STK çalışanları için Etiyopya çalışma vizesi302 USD-
Resmi görevliler için Etiyopya çalışma vizesi152 USD252 USD

Etiyopya Vize Yenileme İşlemi

Etiyopya'nın vize rejimine göre business vize ve gazeteci vizesi için uzatma talep edilemeyeceği için bu vizelerin geçerlilik süresi dolduktan sonra gerekli olması durumunda yenileme talep etmeniz gerekir. Ayrıca, geçerlilik süresi 15 günden önce dolmuş olan turistik vize, yatırımcı vizesi ve çalışma vizeleri için de uzatma başvurusu Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bulunan Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'ne şahsen yapılması gerektiğinden halihazırda Etiyopya'da bulunmuyorsanız bu vizeler için yenileme talep etmelisiniz.

Etiyopya vize yenileme işleminin gerçekleşmesi için mevcut vizenizin geçerliliğini yitirmiş olması gerekir. Aktif bir vizeniz yoksa önceki vizenizin geçerlilik süresi dolduktan sonra tekrar Etiyopya vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Mevcut vizenizin tek veya çift girişli olması ve bütün giriş haklarının dolmuş olması halinde vize geçerlilik süresi dikkate alınmadan Etiyopya vize yenileme başvurusunda bulunabilirsiniz. Etiyopya vize yenileme işlemi için evisa.gov.et üzerinden yeni vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Etiyopya Vize İptal İşlemi

Etiyopya vizeniz yetkili makamlar tarafından iptal edilebileceği gibi Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'nin resmi internet sitesi üzerinden vizeyi kendiniz de iptal edebilirsiniz.

Vize iptal nedenleri açıkça sayılmamış olmak ile birlikte 1969 tarihli Etiyopya'da Seyahat Belgelerinin ve Vizelerin Verilmesini ve Yabancıların Kayıtlarını Düzenleyen Bildiri ile Etiyopya Dışişleri Bakanlığı'nın ülkenin çıkarları için gerekli gördüğü takdirde herhangi bir vizeyi verildikten sonra ancak verilen yabancının Etiyopya'ya girişinden önce iptal edebileceği düzenlenmiştir.

Vizenizi iptal etmeniz ya da Etiyopya Dışişleri Bakanlığı tarafından vizenizin iptal edilmiş olması durumunda ödemiş olduğunuz vize harcı iade edilmez.                                                                      

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: