Etiyopya'ya Yerleşmek ve Oturum İzni İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Etiyopya, yaklaşık 98 milyon nüfusuyla Afrika'nın doğusunda oldukça kalabalık bir ülke olup 2007 nüfus sayımına göre nüfusun etnik kökenini %34,4 ile Oromolar ve %27 ile Amharalar oluşturmaktadır. 

Etiyopya'da 90 günden fazla kalmak ve Etiyopya'ya yerleşmek istiyorsanız geçerli bir vize ile Etiyopya'ya giriş yaptıktan sonraki 30 gün içinde Etiyopya İçişleri Bakanlığı'na durumu bildirmeli ve kayıt yaptırmalısınız. Kaydını Etiyopya İçişleri Bakanlığı'na yaptıran yabancı vatandaşlara oturum izni verilmektedir.

Etiyopya'da yabancılar için oturma izinlerinin nasıl verileceği 354/2003 Sayılı Etiyopya Göç Bildirgesi ve 114/2004 Sayılı Etiyopya Göçmenlik Bakanlar Kurulu Yönetmeliği ile düzenlemekte olup ilgili kanunda oturum izinleri geçici Etiyopya oturum izni ve kalıcı Etiyopya oturum izni olmak üzere iki türe ayrılmıştır.

Etiyopya Geçici Oturum İzni

Etiyopya geçici oturum izni, kanuna uygun olarak kayıt yaptıran ve süresiz oturma izni almaya hakkı olmayan yabancılara verilmektedir. Etiyopya geçici oturum izni, verildiği tarihten itibaren en fazla 1 yıl geçerlidir ve daha fazla kalmanız gerekiyorsa yenisi ile değiştirilir.

Etiyopya geçici oturum izni başvuru ücreti öğrenci olmayanlar için 400 Etiyopya birri ve öğrenciler için 200 Etiyopya birridir.

Etiyopya Kalıcı Oturum İzni

Etiyopya kalıcı oturum izni aşağıdaki kişilere verilmektedir.

  • Başvuruyu sunmadan önce en az 3 yıldır Etiyopya'da ikamet eden kişiler
  • Kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayacak yeterli ve meşru bir gelir kaynağına sahip olan ve iyi bir ahlâka sahip olduğu bilinen kişiler
  • En az 1 yıldır Etiyopya uyruklu biriyle evli olan kişiler
  • Etiyopya'da yatırım yapan veya Etiyopya'nın çıkarlarına önemli katkılarda bulunan kişiler

Yukarıda belirtilen ön koşullardan en az birini yerine getiren bir yabancı, 17/1997 mali düzenlemelerinin hükümlerine uymadan göçmenlik dairesine 500 Etiyopya birri ödedikten sonra oturma izni alabilir. Etiyopya'da kalıcı oturma izni aldıktan sonra, ilgili yasalara uygun olarak yabancıya çalışma veya yatırım izni verilecektir.

Etiyopya Oturma İzni Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Etiyopya oturma izninin iptal edildiği durumlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Yanlış bilgi beyan ettiğiniz tespit edildiyse
  • Etiyopya oturma izni ile Etiyopya'yı terk edip yurt dışında 1 yıldan fazla süreyle kaldıysanız
  • Oturma iznini anlaşma evliliği kapsamında aldıysanız

Etiyopya Oturum İzni İle Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Etiyopya'da oturum izni ile 4 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

Zorunlu ikamet şartı ile birlikte Etiyopya vatandaşlığı için yerine getirmeniz gereken başka şartlar da mevcuttur.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: