Galler Vizesi: Online İşlemler, Gerekli Evraklar ve 2024 Ücreti

Büyük Britanya Adası'nın güneybatısında, İrlanda Denizi kıyısında yer alan Galler İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile birlikte 4 Birleşik Krallık ülkesinden biridir. Galler topraklarına giriş ve çıkışlarda yabancı ülke vatandaşları için Birleşik Krallığın göçmenlik ve vize kuralları geçerlidir.

Birleşik Krallık vize rejimi gereğince umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Galler'e seyahat etmek için vizeye tabidirler. Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız her 6 aylık süreçte 3 ayı geçmemek kaydıyla Galler vizesinden muaftırlar. 

Türkiye'den Galler'e tatil, balayı, iş gezisi veya kişisel ziyaret gibi kısa süreli amaçlarla seyahat edeceklerin Birleşik Krallık standart ziyaretçi vizesi almaları gerekmektedir. Galler vize başvuruları, Birleşik Krallık diplomatik temsilcilikleri tarafından değerlendirilir ve karara bağlanır. 

Galler Vizesi İçin Başvuru Süreci

Galler Vize İşlemleri

Galler (Birleşik Krallık) ziyaretçi vizesi başvurusu için öncelikle Gov.Uk vize portalında kullanıcı hesabı oluşturulmalı ve online vize formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Daha sonra başvuru yapılan vize türüne göre gerekli evraklar sisteme yüklenmeli ve vize harç ücreti ödenmelidir.

Galler vizesi için online başvuru tamamlandıktan sonra aracı kurum TLS Contact vize merkezinden online randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde TLS vize merkezine şahsen giderek parmak izi kaydı verilmeli ve başvuru tamamlanmalıdır. 

Galler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Galler vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir. 

  • En az 6 ay geçerlilik süresi bulunan pasaport
  • TC kimlik kartı ya da ikamet izni fotokopisi 
  • İki adet güncel biyometrik fotoğraf  
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Galler seyahat planını içeren vize dilekçesi 
  • Geçerli otel rezervasyonu veya davet mektubu
  • Gidiş-dönüş yolculukları için ulaşım rezervasyonları
  • Şahsi banka hesap dökümü ve varsa diğer maddi kaynaklar
  • Çalışma veya öğrencilik durumuna ilişkin evraklar

Yukarıda listelenen evraklar, Birleşik Krallık ziyaretçi vizesi için gerekli standart belgelerdir. Başvuru sahibinin Galler'e seyahat etme amacı ve çalışma duruma göre talep edilen destekleyici evraklar için İngiltere vize başvuru belgeleri sayfamızı inceleyiniz. 

Galler Vize Başvuru Ücreti

4 Ekim 2023 tarihi itibariyle geçerli olan Galler (Birleşik Krallık) ziyaretçi vizesi için başvuru harç ücreti 115 £'dur. Vize başvurusunda evrakların online sisteme yüklenmesi için aracı kurum desteği almanız durumunda ek olarak 28 £ yardımlı randevu servis bedelini ödemeniz gerekmektedir. Tüm vize başvuru ücretleri online başvuruda kredi kartıyla ödenir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: