İngiltere Vizesi için Gerekli Evraklar

2023'te İngiltere Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Önemli Güncelleme: İngiltere vize başvuru ücretleri 4 Ekim 2023 tarihinden itibaren güncellenmiş olarak tahsil edilecektir. Vize ücretlerindeki artış, Birleşik Krallık’a girişte vizeye tabi olan tüm ülkelerin vatandaşları için geçerlidir.

2022’de İngiltere vize başvurusu için gereken evrakların eksiksiz bir şekilde sağlanması ve İngiltere vize işlemlerinin usulüne uygun bir şekilde yapılması ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye seyahat edebilmektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’ye planladıkları seyahatleri için vize almaları gerekmekteyken; diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için İngiltere vizesinden muaf tutulmaktadır.

İngiltere vize başvuru evrakları; talep edilen vize türüne, başvuru yapan kişinin seyahat amacına, kişinin konaklama ve seyahat alternatiflerine ve kişinin çalışma durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Vizem.net Türkiye'den yapılan İngiltere vize başvurularında evrakların kontrolü, yeminli tercüme, online evrak yükleme ve seyahat sağlık sigortası işlemleri de dahil olmak üzere tüm başvuru süreci için tek çatı altında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İngiltere’ye planlanan seyahat bitiminden sonra 3 ay daha geçerliliği olan ve en az 1 sayfası boş olan pasaport gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formu: Başvurulan vize türüne göre Gov.Uk internet sitesindeki başvuru formu online olarak eksiksiz bir şekilde başvuru yapan kişi tarafından İngilizce dilinde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, yüz hatlarının belirgin olduğu 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda renkli 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • İngiltere vize harcı: İngiltere vize ücreti online başvuru esnasında kredi kartı ile ödenmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayabileceğini gösteren son 6 aya ait İngilizceye çevrilmiş banka hesap dökümünü beyan etmesi gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu: Son 6 aya ait İngilizceye çevrilmiş maaş bordrosunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Seyahat masraflarının anne, baba veya üçüncü bir kişi sponsor tarafından karşılanması halinde başvuru sahibinin İngiltere’deki masraflarının sponsor tarafından karşılanacağının belirtildiği ve içeriğinde belirtilen masrafların nasıl karşılandığı, sponsor ile başvuru sahibi arasındaki ilişki gibi bilgilerin yer aldığı sponsorluk dilekçesi beyan edilmelidir.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere’de kalınacak süre boyunca konaklamanın sağlanacağı otele veya airbnb gibi kısa süreli ev kiralama sitelerine ait rezervasyon belgelerinin beyan edilmesi gerekmektedir. İngiltere’ye davetiye ile gidilmesi halinde davet eden kişinin adresi ve pasaport fotokopisi gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Gidilecek olan ulaşım aracının gidiş ve dönüş bilgilerini içeren rezervasyon belgeleri beyan edilmelidir.
 • Çalışma ve meslek durumuna göre istenen belgeler: Başvuru sahibinin çalışma durumuna göre; işe giriş bildirgesi, işveren mektubu, hizmet dökümü gibi farklı İngiltere vize evrakları istenebilmektedir.
 • Seyahat amacına göre istenen belgeler: İngiltere’ye yapılacak seyahatin iş, eğitim, ziyaret, turizm, tedavi gibi farklı amaçlara göre niyet mektubu, öğrenci belgesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi farklı İngiltere vize belgeleri istenebilmektedir.

İngiltere vize başvurusu için gerekli olan belgeler başvuru sahibinin İngiltere’de bulunma amacı, çalışma durumu, yaş, emeklilik gibi durumlara göre değişebilmekte ve kişilerden farklı belgeler talep edilebilmektedir.

Çalışanlar için İngiltere Vize Evrakları Nelerdir?

Çalışanlar için İngiltere vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan seyahat bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan ve en az 1 sayfası boş olan pasaport gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formu: Gov.Uk internet sitesindeki İngiltere vizesi başvuru formu seyahat türüne göre online olarak İngilizce dilinde şahsen doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişliğe ve 45 mm uzunluğa sahip 2 adet renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İngiltere vize harcı: Online başvuru esnasında İngiltere vize ücreti ödenmelidir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Seyahat masraflarının sponsor tarafından karşılanması halinde İngiltere seyahatindeki masraflarının sponsor tarafından karşılanacağının belirtildiği ve içeriğinde belirtilen masrafların nasıl karşılandığına dair bilgilerin yer aldığı sponsorluk dilekçesi beyan edilmelidir.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere’de otelde konaklama sağlanması halinde otele ait rezervasyon belgeleri, İngiltere’de kısa süreli ev kiralama sitelerinde kalınması halinde belirtilen internet sitelerine ait rezervasyon belgeleri, İngiltere’ye davetiye ile gidilmesi halinde davet eden kişinin adresi ve pasaport fotokopisi gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: İngiltere’ye ulaşımı sağlayacakolan ulaşım aracına ait gidiş ve dönüş bilgilerini içeren rezervasyon belgeleri gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin seyahati boyunca yeterli mali kaynaklara sahip olduğunu kanıtlayabilmesi için son 6 aya ait banka hesap dökümünü beyan etmesi gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu: Başvuru sahibinin son 6 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordrosunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Çalışma ve izin belgesi: Başvuru sahibinin yaptığı işe dair açıklama içeren, şirketin seyahatten haberdar olduğunun ve İngiltere seyahatinin gerçekleşeceği tarih aralığının belirtildiği işveren imzalı çalışma ve izin belgesi beyan edilmelidir.
 • Hizmet dökümü: SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden bulunabilecek detaylı sigorta geçmişinin görüldüğü QR barkodlu hizmet dökümü beyan edilmelidir.
 • İşe giriş bildirgesi: Başvuru yapan kişinin şirketinden temin edilebilecek QR barkodlu işe giriş bildirgesi beyan edilmelidir.
 • İş sözleşmesi: Başvuru yapan kişinin SGK’lı olmaması halinde kendisinin çalıştığı firma ile iş akdini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmesi beyan edilmelidir.
 • Ek gelir belgeleri: Başvuru yapan kişinin tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümleri gibi ek gelirlerini beyan etmesi gerekmektedir.

Çalışanların İngiltere’ye gidiş amacına göre İngiltere vizesi için istenen belgeler değişebilmektedir; örneğin fuar veya iş kongresi gibi organizasyonlara gidilmesi durumunda başvuru sahibi davet edildiyse davet eden firmanın adı, fuar süresi gibi bilgilerin yer aldığı ticari davetiyenin beyan edilmesi gerekmektedir.

İngiltere Vizesi İzin Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İngiltere vizesi izin dilekçesi; İngiltere Konsolosluğuna hitaben, başvuru sahibinin çalıştığı şirketin, İngiltere seyahatinde bulunacak kişinin seyahatini onayladığını ve bu seyahatten haberdar olduğunu içerecek şekilde yazılmalıdır. İngiltere vizesi için işveren mektubu yazılırken İngiltere seyahatinde bulunacak kişinin adı, soyadı, şirketin adı, şirket yetkilisinin adı soyadı, konaklanacak otel şirket tarafından karşılanması halinde otel bilgisi gibi bilgilere yer verilmesi gerekmektedir.

İngiltere vizesi işveren yazısının şirketin antetli kağıdına yazılması gerekmekte olup yazının sonunda şirket kaşesi vurulup şirket yetkilisi tarafından imzalanması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi için SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi için SGK hizmet dökümü; e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu bir hizmet ile oluşturulmakta ve barkodlu olarak çıktısı alınabilmektedir.

E-devlet sitesi üzerinden ulaşılabilen SGK Hizmet dökümü alınabilecek ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

İngiltere Vizesi için SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?
İngiltere Vizesi için SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Şirket Sahipleri için İngiltere Vize Belgeleri Nelerdir?

Şirket sahipleri için İngiltere vize belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerliliği olan, 10 yıldan eski olmayan ve en az 1 sayfası boş olan pasaport gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formu: Gov.Ukinternet sitesindeki İngiltere vize başvuru formu, yapılacak seyahat türüne göre online olarak İngilizce dilinde doğru cevaplar verilerek başvuru yapan kişi tarafından şahsen doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, tüm yüzün net olarak görüldüğü 35 mm genişlik ve 45 mm uzunlukta 2 adet renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İngiltere vize harcı: İngiltere vize ücreti kredi kartıyla online başvuruda ödenmelidir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Başvuru yapan kişinin sponsoru olması halinde İngiltere seyahati boyunca kişinin masraflarının karşılanabileceğine dair sponsorluk dilekçesi yazılmalı ve beyan edilmelidir.
 • Konaklama belgeleri: Başvuru sahibinin İngiltere’de konaklayacağı otele veya kısa süreli ev kiralama sitelerine ait rezervasyon bilgisi beyan edilmelidir. Başvuru sahibi kişi davetiye ile İngiltere’ye seyahat ediyorsa davet eden kişinin adresi ve pasaport fotokopisi beyan edilmelidir.
 • Ulaşım belgeleri: Ulaşım sağlanacak araca ait gidiş ve dönüş tarihlerini içeren rezervasyon belgeleri beyan edilmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuruyu yapan kişinin, İngiltere seyahatinde mali açıdan yeterli olduğunu kanıtlaması adına son 6 aya ait banka hesap dökümünü beyan etmesi gerekmektedir.
 • Faaliyet belgesi: Başvuru sahibinin şirketinin kayıtlı olduğu odalardan faaliyet belgesi alınmalı ve beyan edilmelidir.
 • Ticaret sicil kaydı: Başvuru sahibinin şirketin kurucusu ya da ortağı olduğunun bilgisinin yer aldığı ticaret sicil gazetesi fotokopisi beyan edilmelidir.
 • Güncel vergi levhası: Son yıla ait vergi levhası fotokopisi beyan edilmelidir.
 • Ek gelir belgeleri: Başvuru sahibine ait tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri gibi belgeler beyan edilmelidir.

Şirket sahipleri için İngiltere vize belgeleri, şirket sahibinin İngiltere’ye gidiş amacına göre değişebilmektedir.

Memurlar ve Kamu Perdoneli için İngiltere Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Memurlar için İngiltere vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan İngiltere seyahatinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan, 10 yıldan daha eski olmayan ve en az 1 sayfası boş olan pasaport gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formu: Planlanan seyahatin türüne göre Gov.Uk sitesindeki İngiltere vize başvuru formu dijital ortamda doldurulmalıdır. İngiltere vize başvuru formu başvuruyu yapan kişi tarafından, doğru cevaplar verilerek, eksiksiz bir şekilde ve İngilizce dilinde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan daha eski olmayan, 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İngiltere vize harcı: İngiltere vize ücreti ödenmeli online başvuru esnasında ödenmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin son 6 aya ait İngilizceye çevrilmiş banka hesap dökümü sunulmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Başvuru sahibinin kaşeli ve imzalı son 6 aya ait maaş bordrosu beyan edilmelidir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Başvuru yapan kişinin sponsoru olması halinde İngiltere seyahati boyunca kişinin masraflarının karşılanabileceğine dair sponsorluk dilekçesi yazılmalı ve beyan edilmelidir.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere’de kalınacak olan otelden veya kısa süreli ev kiralama sitelerinden rezervasyon belgeleri alınmalı ve beyan edilmelidir. Davetiye ile İngiltere’ye gidilmesi halinde davet eden kişiye ait adres ve pasaport bilgisi beyan edilmelidir.
 • Ulaşım belgeleri: İngiltere’ye gidiş ve dönüşü sağlayan ulaşım aracına ait rezervasyon belgeleri beyan edilmelidir.
 • Çalışma izin belgesi: Başvuru sahibi devlet memurunun yaptığı işe dair açıklama içeren, yetkili onayını gösteren, seyahat tarihlerinin belirtildiği ıslak imzalı ve kaşeli çalışma ve izin belgesi beyan edilmelidir.

İngiltere vizesi devlet memuru kişiler tarafından talep edildiği takdirde belirtilen belgeler beyan edilmelidir; ancak memurlarının İngiltere’de katılacakları organizasyon, fuar, iş toplantısı gibi durumların olması halinde memur İngiltere vizesi için istenen belgeler değişebilmektedir.

Emekliler için İngiltere Vize Evrakları Nelerdir?

Emekliler için İngiltere vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İngiltere seyahatinin bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan, 10 yıl içinde alınmış olan ve en az 1 sayfası boş olan pasaport beyan edilmelidir.
 • İngiltere vize başvuru formu: İngiltere vizeleri için resmi internet sitesi olan Gov.Uk internet sitesi üzerinden seyahat türüne göre İngiltere vize başvuru formu doldurulmalıdır. İngiltere vize başvuru formu; başvuruyu yapan kişi tarafından İngilizce dilinde, online, doğru cevaplar verilerek doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan daha kısa bir süre önce çekilmiş olan 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda 2 adet renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İngiltere vize harcı: İngiltere vizesi için ödenmesi gerekli başvuru ücreti online başvuruda ödenmelidir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Başvuru sahibinin bir sponsoru olması durumunda İngiltere seyahatindeki masrafların sponsor tarafından karşılanacağına dair sponsorluk dilekçesi yazılmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere’de konaklama sağlanacak otel veya kısa süreli ev kiralama sitelerinden konaklama tarihlerini içeren rezervasyon belgeleri alınmalı ve beyan edilmelidir. İngiltere’ye davetiye ile gidilmesi durumunda başvuru sahibini davet eden kişiye ait adres ve pasaport bilgisi gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: İngiltere seyahatinde kullanılacak olan ulaşım aracının gidiş ve dönüş tarihlerini içeren rezervasyon bilgisi beyan edilmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin son 3 aya ait emeklilik ve şahsi banka hesap dökümünü sunması gerekmektedir.
 • Emeklilik belgesi: E-devlet üzerinden ulaşılabilen, emeklilik durumunu gösteren QR barkodlu emeklilik belgesi oluşturulmalı ve beyan edilmelidir.
 • Ek gelir belgeleri: Araç ruhsatı, gayrimenkul kira sözleşmesi, tapu, ek hesap dökümleri gibi ek gelir belgeleri beyan edilmelidir.

İngiltere vizesi alırken emekliler için gerekli evraklar İngiltere’ye yapılacak seyahatin amacına göre değişebilmektedir. İngiltere emeklilik vizesi için gerekli evraklara, gidiş amacına göre güncel vergi levhası, hizmet dökümü gibi evraklar eklenebilmektedir.

İngiltere Vizesi için SGK Emeklilik Belgesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi için SGK emeklilik belgesi, e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmeti olan emeklilik kaydı oluşturularak alınabilmektedir. SGK emeklilik belgesi oluşturma aşamasında sayfada yer alan QR barkodlu belge oluşturma seçeneği seçilmelidir.

SGK emeklilik belgesi oluşturma sayfası aşağıda gösterilmiştir.

İngiltere Vizesi için SGK Emeklilik Belgesi Nasıl Alınır?
İngiltere Vizesi için SGK Emeklilik Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçiler için Gerekli İngiltere Vize Belgeleri Nelerdir?

Çiftçiler için gerekli İngiltere vize belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İngiltere’den planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan, 10 yıldan daha eski olmayan ve en az 1 sayfası boş olan pasaport gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formu: Gov.Uk internet sitesi üzerinden ulaşılabilen İngiltere vize başvuru formu online olarak başvuru sahibi tarafından şahsen İngilizce dilinde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluğunda, 6 aydan daha önce çekilmemiş olan 2 adet renkli biyometrik fotoğraf beyan edilmelidir.
 • İngiltere vize harcı: İngiltere vize harcı online başvuruda kredi kartı ile ödenmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibine ait son 6 aylık İngilizce dilinde banka hesap dökümü ibraz edilmelidir.
 • Maaş bordrosu: Başvuru sahibine ait kaşeli ve imzalı son 6 aylık maaş bordrosu sunulmalıdır.
 • Sponsorluk dilekçesi: İngiltere seyahatinin sponsor ile gerçekleşmesi durumunda seyahat masraflarının sponsor tarafından karşılanacağını belirten sponsorluk dilekçesi yazılmalı ve beyan edilmelidir.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere seyahati boyunca konaklama yapılacak olan otelin veya kısa süreli ev kiralama sitelerinin vermiş olduğu rezervasyon belgeleri beyan edilmelidir. İngiltere’ye davetiye ile gidilmesi halinde davet eden bireyin adres ve pasaport bilgisi gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Ulaşımın sağlanacağı araca ait gidiş ve dönüş bilgilerini içeren rezervasyon belgeleri beyan edilmelidir.
 • Ayrıntılı seyahat programı: İngiltere seyahatine ait detaylı bilgilerin yer aldığı ayrıntılı seyahat programı oluşturulup beyan edilmelidir. Ayrıntılı seyahat programının içeriğinde İngiltere’de gezilecek lokasyonlar, konaklama yapılacak yerler, katılım sağlanılacak organizasyonlar gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.
 • Çiftçilik belgesi: Ziraat odalarından alınabilen, başvuru sahibinin çiftçilik kazancını gösteren güncel tarihli çiftçilik belgesi beyan edilmelidir.
 • Ek gelir belgeleri: Tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümleri gibi ek gelir belgeleri beyan edilmelidir.

Çalışmayanlar için İngiltere Vizesi Evrakları Nelerdir?

Çalışmayanlar için İngiltere vizesi evrakları aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Pasaport: İngiltere’den planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan, 10 yıldan daha eski olmayan ve en az 1 sayfası boş olan pasaport gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formu: Gov.Ukinternet sitesi üzerinden ulaşılabilen İngiltere vize başvuru formu online olarak veya çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından şahsen İngilizce dilinde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluğunda, 6 aydan daha önce çekilmemiş olan 2 adet renkli biyometrik fotoğraf beyan edilmelidir.
 • İngiltere vize harcı: İngiltere vize harcı ödenmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Son 6 aya ait başvuru sahibinin hesap dökümü belgesi sunulmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere seyahati boyunca konaklama yapılacak olan otelin veya kısa süreli ev kiralama sitelerinin vermiş olduğu rezervasyon belgeleri beyan edilmelidir. İngiltere’ye davetiye ile gidilmesi halinde davet eden bireyin adres ve pasaport bilgisi gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Ulaşımın sağlanacağı araca ait gidiş ve dönüş bilgilerini içeren rezervasyon belgeleri beyan edilmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden ulaşılabilen, QR barkodlu tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği beyan edilmelidir. Başvuru sahibinin İngiltere seyahatinde bir sponsorunun olması halinde 1. derece akrabasının nüfus kayıt örneğinde akrabalık derecesinin görünmesi gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Araç ruhsatı, tapu, pasif gelir kaynağı, ek hesap dökümleri gibi ek gelir belgelerinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • İngiltere vizesi sponsor dilekçesi: Başvuru sahibinin, İngiltere seyahatinde 1. derece yakını tarafından destekleneceğine dair ıslak imzalı, okunaklı, gidiş dönüş tarihlerini içeren ve garanti ibaresinin yer aldığı bir dilekçe ibraz etmesi gerekmektedir. İngiltere seyahati boyunca başvuru sahibinin masraflarını karşılayacak 1. derece akrabanın, tüm gelir evraklarını eksiksiz bir şekilde beyan etmesi gerekmektedir.

İngiltere Vize Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İngiltere vize sponsor dilekçesi İngiltere Göçmenlik Dairesi yetkililerine hitaben yazılmalıdır. İngiltere vize sponsorluk dilekçesinde, başvuru sahibinin yapacağı İngiltere seyahatinin başvuru sahibinin 1. derece yakını tarafından finansal olarak destekleneceğini garanti eden ibare kullanılmalı ve seyahat tarihleri aktarılmalıdır. İngiltere vize sponsor dilekçesinin ıslak imzalı, kaşeli olması gerekmekte olup dilekçede sponsor olan kişinin isim, adres, meslek, varsa İngiltere göçmenlik durumu, doğum tarihi, iletişim bilgisi; başvuru sahibinin ise isim, doğum tarihi, iletişim bilgisi, adres, sponsor ile olan ilişkisi gibi bilgilerin belirtilmesi gerekmektedir.

İngiltere seyahatinde İngiltere vize başvuru sahibinin masraflarını karşılayacak olan 1. derece akrabanın, kendisi başvuruda bulunmuş gibi tüm gelir evraklarını sunması gerekmektedir.

Öğrenciler için İngiltere Vize Belgeleri Nelerdir?

Öğrenciler için İngiltere vize belgeleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport: İngiltere seyahatinin planlanan bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan, 10 yıl içinde alınmış olan ve en az 1 sayfası boş olması gereken pasaport beyan edilmelidir.
 • İngiltere vize başvuru formu: İngiltere vizeleri için resmi internet sitesi olan Gov.Uk internet sitesi üzerinden seyahat türüne göre İngiltere vize başvuru formu online olarak başvuru sahibi tarafından İngilizce dilinde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş olan, 35 mm genişliğinde ve
 • 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluğunda, 6 aydan daha önce çekilmemiş olan 2 adet renkli biyometrik fotoğraf beyan edilmelidir.
 • İngiltere vize harcı: Online başvuru esnasında İngiltere vize harcı ödenmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin son 6 aylık banka hesap dökümü İngilizceye çevrilerek sunulmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Başvuru sahibi çalışıyorsa, kaşeli ve imzalı son 6 aya ait maaş bordrosunu sunması gerekmektedir.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere seyahati boyunca konaklama yapılacak olan otelin veya kısa süreli ev kiralama sitelerinin vermiş olduğu rezervasyon belgeleri beyan edilmelidir. İngiltere’ye davetiye ile gidilmesi halinde davet eden bireyin adres ve pasaport bilgisi gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Ulaşımın sağlanacağı araca ait gidiş ve dönüş bilgilerini içeren rezervasyon belgeleri beyan edilmelidir.
 • Vekaletname: 18 yaşını doldurmamış başvuru sahibi öğrencilerin hem annesi hem de babası tarafından imzalanmış vekaletname evrakı beyan etmesi gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış öğrenciler tek başlarına başvuruda bulunamadığı için vekaletname formu her iki vekil tarafından da imzalanmalı ve beyan edilmelidir. Ebeveynlerin boşanmış olması durumunda velayet kararı gerekmektedir.
 • Muvafakatname: Son 6 ay içinde alınmış olan, hem anne ve hem babadan noter onaylı muvafakatname aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Ebeveynlerin ayrılmış olması halinde velayet kararı gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden oluşturulabilen tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği QR kodlu bir şekilde oluşturulup beyan edilmelidir. İngiltere seyahatinde başvuru sahibi öğrenciye sponsor olan 1. derece akrabanın, nüfus kayıt örneğinde öğrenciye olan yakınlık derecesi görünmelidir.
 • Öğrenci belgesi: Başvuru sahibi öğrencinin eğitim gördüğü okuldan alabileceği öğrenci belgesinin aslı gerekmektedir.
 • Öğrenci izin belgesi: Başvuru sahibi öğrencinin eğitim gördüğü kurumdan alınması gereken antetli kağıda yazılmış, öğrenci kaydının ve öğrencinin yeterli devamsızlığa sahip olduğunu gösteren devamsızlık izninin onaylandığı öğrenci izin belgesi beyan edilmelidir.
 • İngiltere vizesi sponsorluk dilekçesi: Başvuru sahibi öğrencinin İngiltere seyahati boyunca oluşan masraflarının 1. derece yakını tarafından karşılanacağına dair okunaklı ve ıslak imzalı olan, gidiş dönüş tarihlerinin ve garanti ibaresinin yer aldığı bir dilekçe beyan etmesi gerekmektedir. Sponsor olan kişinin, kendi başvuruda bulunur gibi tüm gelir evraklarını eksiksiz bir şekilde beyan etmesi gerekmektedir.

18 Yaşından Küçükler için İngiltere Vize Evrakları Nelerdir?

18 yaşından küçükler için İngiltere vize evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Planlanan İngiltere seyahatinin bitiş tarihinden itibaren 3 ay veya daha fazla geçerliliği olan, son 10 yıl içerisinde alınmış olan ve en az 1 sayfası boş olan pasaport gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formu: İngiltere vize başvuru formu Gov.Uk internet sitesi üzerinden online olarak veya çıktısı alınarak İngilizce dilinde eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru şahsen yapılamıyor ise başvuru sahibi tarafından imzalanmış vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi beyan edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluğa sahip, son 6 ay içinde çekilmiş olan 2 adet renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İngiltere vize harcı: İngiltere vize ücreti ödenmeli ve dekont beyan edilmelidir.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere’de konaklamanın sağlanacağı otele veya kısa süreli ev kiralama sitelerine ait rezervasyon bilgisi beyan edilmelidir. Davetiye ile gidilmesi durumunda davet eden kişinin adresi ve pasaport bilgisi beyan edilmelidir.
 • Ulaşım belgeleri: İngiltere seyahatinin gerçekleştirileceği ulaşım aracına ait gidiş ve dönüş tarihlerini içeren rezervasyon bilgisi beyan edilmelidir.
 • Doğum belgesi: İl veya ilçe nüfus müdürlüklerinden alınabilen, üzerinde doğum yeri, doğum tarihi, anne ve baba adı gibi bilgilerin yer aldığı başvuru sahibine ait doğum belgesi beyan edilmelidir.
 • Vekaletname: Başvuru sahibinin hem annesi hem babası tarafından imzalanmış olması gereken vekaletname beyan edilmelidir. Ebeveynlerin boşanmış olması halinde velayet kararı gerekmektedir.
 • Muvafakatname: Başvuru sahibinin annesi ve babasından noter onaylı muvafakatname aslı ve ve fotokopisi beyan edilmelidir. Ebeveynlerin ayrı olması halinde velayet kararı beyan edilmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden ulaşılan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği, düşünceler kısmı doldurulup QR kodlu bir şekilde oluşturulmalı ve beyan edilmelidir. İngiltere seyahatinde başvuru sahibine sponsor olan 1. derece akrabanın, nüfus kayıt örneğinde öğrenciye olan akrabalık derecesi görünmelidir.
 • İngiltere vizesi sponsorluk dilekçesi: Başvuru sahibinin İngiltere seyahatindeki masraflarının 1. derece yakını tarafından karşılanacağının belirtildiği, okunaklı ve ıslak imzalı olan, gidiş ve dönüş tarihlerinin yer aldığı ve garanti ibaresini içeren sponsorluk dilekçesi beyan edilmelidir. Başvuru sahibine İngiltere seyahatinde sponsor olan 1. derece akrabanın tüm gelir belgelerini eksiksiz olarak başvuruya eklemesi gerekmektedir.

Seyahat edecek kişinin küçük olması halinde, seyahatine ebevynlerinin veya yasal vasisinin onay verdiğini ispatlayan belgeler, 18 yaş altı İngiltere vizesi başvuruları için en önemli evraklardır.

İngiltere Vizesi Evrak Yükleme İşlemi Nedir?

İngiltere vizesi evrak yükleme işlemi; vize başvuru merkezinde görevli desteği ile ücretli olarak veya UK Immigration uygulaması üzerinden bireysel yükleme ile ücretsiz olarak iki farklı şekilde yapılabilmekte olup; vize başvurusunda bulunan kişilerin, başvuru sırasında evrakların hangi yöntemle beyan edeceklerini seçmesi gerekmektedir.

Evraklarını UK Immigration uygulaması üzerinden bireysel yükleme yöntemi ile yükleyen başvuru sahiplerinin, vize başvuru merkezine yalnızca biyometri işlemleri ve pasaport teslimi için gitmesi gerekir ve başvuru merkezinde çalışan kişiler, İngiltere vize evrak yükleme veya evrak kontrolü konusunda başvuru sahiplerine herhangi bir destek sağlamamaktadır.

İngiltere Vizesi Self Servis Başvuru Nasıl Yapılır?

İngiltere vizesi self servis başvuru; self servis randevusu seçildikten sonra başvuru sahibi bireylerin, online hesaplarından başvuru belgelerini sisteme yüklemesi ile gerçekleşebilmektedir.

İngiltere vizesi self servis başvuruda belgelerin yüklenmesi için Gov.Uk adresinden gelen e-posta onayının açılması, uygulamada oturum açılması, parolanın girilmesi, belge teslimi ve biyometri işlemlerine tıklanması ile birlikte TLScontact hesabına yönlendirildikten sonra yeşil renge sahip yükle butonuna tıklanması işlemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Birleşik Krallık Vizesi için Gerekli Evraklar Nasıl Hazırlanır?

Birleşik Krallık vizesi için gerekli evraklar doğru bilgileri içermeli, yıpranmamalı ve İngiltere Vize ve Göçmenlik Dairesi’nin belirlediği kriterleri eksiksiz olarak sağlamalıdır.

İngiltere vizesi için gerekli olan evraklar teslim edilmeden önce dikkatlice kontrol edilmeli ve eksiklerin olması halinde evraklar tamamlanmalıdır.

İngiltere Vizesi İçin Belgeler İngilizce Mi Olmalıdır?

İngiltere vizesi için belgelerin İngilizce veya Galce olması gereklidir. Belgelerin İngilizce veya Galce olmaması halinde belgelerin çevirilerinin bulunması zorunludur; tercüme belgelerde orijinal belgenin doğru bir çevirisi olduğuna dair çevirmen onayı, çeviri tarihi, çevirmenin tam adı, imzası ve iletişim bilgisi bulunmalıdır.

Vizem.net İngiltere vizesi danışmanlık hizmetleri tüm yeminli tercüme ve noter onayı işlemlerini kapsamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Vize Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere vize formu, Gov.Uk başvuru portalı üzerinden online olarak doldurulmaktadır.

İngiltere online vize başvuru formunda başvuru sahibine ait isim, adres, e-posta, iletişim bilgisi gibi kişisel bilgiler ve İngiltere’ye yapılacak ziyaretin sebebi, seyahat tarihleri gibi bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

İngiltere vize başvuru formu, tercihe göre Türkçe veya başka dillerde görüntülenebilmesine rağmen İngiltere vize başvuru formu içerisinde yer alan soruların yalnızca İngilizce olarak cevaplanması gerekmektedir.

İngiltere Vize Fotoğraf Ebatları Nedir?

İngiltere vize fotoğraf ebatları 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olmalıdır.

İngiltere vizesi için gerekli olan 2 adet fotoğraf; 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı ve net yüz görünümü, beyaz veya açık renkte arka plan, İngiltere vize fotoğraf ölçüsü gibi biyometrik şartları sağlamalıdır.

İngiltere vizesi için gerekli olan biyometrik fotoğraf örneği aşağıda gösterilmiştir.

İngiltere Vize Fotoğraf Ebatları Nedir?
İngiltere Vize Fotoğraf Ebatları Nedir?

İngiltere Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İngiltere vize başvuru dilekçesi; İngiltere Vize ve Göç Dairesine hitaben, içeriğinde İngiltere’ye olan seyahatin sebebi, İngiltere’ye giriş ve İngiltere’den çıkış tarihi, İngiltere’deki faaliyetlerin planlanlanmış bir güzergahı, İngiltere’de konaklanılacak yerler, istihdam durumu gibi bilgiler olacak şekilde yazılmalıdır.

Vize başvuru dilekçesi, İngiltere vize başvurularında zorunlu olan evraklardan biri değildir; ancak yapılan başvurunun desteklenmesi açısından İngiltere vize talep dilekçesi başvuru belgelerine eklenmelidir.

İngiltere Vize Davet Mektubu Nasıl Yazılır?

İngiltere vize davet mektubu, Birleşik Krallık vatandaşı veya yasal olarak Birleşik Krallık’ta ikamet eden bir kişi tarafından aile bağı veya arkadaşlıkları olan bir yabancıya hitaben onu kendi evinde kalmaya davet eden bir tema ile yazılmaktadır.

İngiltere vizesi için davetiye örneğinde davet eden kişinin tam adı, doğum tarihi, Birleşik Krallık’taki adresi, telefon numarası; ziyaretçi olan vize başvuru sahibinin tam adı, doğum tarihi, adresi, telefon numarası, ev sahibi ile ilişkisi, İngiltere seyahatinin amacı, tarihler ile birlikte Birleşik Krallık’ta ne kadar kalmayı planladığı yazılmalı ve İngiltere davet mektubu imzalanmalıdır.

İngiliz Vizesi Banka Hesap Dökümü Nasıl Olmalıdır?

İngiliz vizesi banka hesap dökümü, başvuru sahibinin son 6 aylık süreçteki aylık maaşlarını ve mali taahhütlerini açıkça göstermelidir. Başvuru sahibinin kendi maaşı dışında büyük miktarda nakit mevduatı olmamalı ve banka hesabındaki toplam para miktarı önerilen Birleşik Krallık seyahat masraflarının en az iki katı olmalıdır.

Başvuru sahibinin banka hesabında bulunması gereken bakiye net olmamakla birlikte; her bir başvuru kendi başına değerlendirilip vize tipine göre başvuru sahibinin bankasında bulunması gereken miktar değişebilmektedir.

İngiltere seyahatinde başvuru sahibinin İngiltere seyahati boyunca masraflarını karşılayacağı sponsor bir kişi varsa, İngiltere vizesi için banka hesap dökümü hem başvuru sahibi hem de sponsor tarafından beyan edilmelidir.

İngiltere Vizesi için Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Gerekir Mi?

İngiltere vizesi için vukuatlı nüfus kayıt örneği; aile birleşimi, partner, nişanlılık, dependent vizeleri gibi tüm aile vize türleri için gerekmektedir.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği; e-devlet üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sağladığı bir hizmet olan nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama işlemi ile alınabilmektedir.

İngiltere Vize Başvurusu için Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

İngiltere vize başvurusu için sağlık sigortası 6 aya kadar olan kısa süreli seyahatler için zorunlu tutulmamakla birlikte yaptırılması önerilmektedir.

İngiltere’de kalınan süre boyunca herhangi bir sağlık sorunu yaşanması durumunda veya oluşabilecek acil durumlarda sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmekte olup; sağlık hizmetleri için ödenmesi gereken tutarlar çok yüksek olabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere vizesi başvurularında uygun fiyat garantili İngiltere seyahat sağlık sigortası Vizem.net sigorta departmanı yaptırılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: