Monako Vizesi Başvuru Rehberi: Gerekli Evraklar ve 2024 Ücretleri

Monako, Kuzeybatı Akdeniz kıyılarında yer alan ve Vatikan'dan sonra en küçük bağımsız Avrupa ülkesi olan bir şehir devleti ve prensliktir. Monako Prensliği'nin kendine ait bir vize politikası bulunmamaktadır ve ülkeye seyahat edecek yabancılar için Schengen vize rejimi geçerlidir. 

Monako'ya seyahat edecek Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki ülkelerin vatandaşları geçerli bir pasaport ve Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapabilmektedir. 

Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Monako vizesine tabidirler. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahipleri 90 günden kısa süreli Monako seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftır. 

Monako Vizesi Başvuru İşlemleri

Monako Vize Başvurusu

Türkiye'den turizm, iş seyahati veya aile ziyareti amaçlı seyahatler için yapılacak Monako Schengen vizesi başvuruları Fransa dış temsilcilikleri tarafından kabul edilmektedir. Monako vizesi için France-Visas web sitesi üzerinden online başvuru yapılır, ardından VFS Global vize merkezine teslim edilen başvuru dosyaları Fransa dış temsilciliğine iletilir.  

Monako Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Monako Schengen vizesi için hazırlanması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir. 

Monako Prensliği vize başvuru prosedürü ve destekleyici evraklar hakkında detaylı bilgi Fransa Vizesi sayfasında paylaşılmıştır.

2024'te Monako Vize Ücreti

2024 yılında Monako vize başvuru ücreti; 80 € vize harcı ve 25 € VFS hizmet bedeli olmak üzere toplam 105 €'dur. Tüm Monako ve Fransa vize ücretleri vize randevusunda EUR cinsinden ve nakit olarak ödenmektedir.

Monako'ya Ulaşım ve Giriş Prosedürü

Monako Prensliği, Nice Côte d'Azur Uluslararası Havaalanı'na 22 km. uzaklıkta yer almaktadır. Havaalanından Monako'ya araba, tren veya otobüsle ulaşmanız mümkündür. Monako'ya giriş esnasında geçerli pasaportunuz ve Schengen vizenizi beyan etmeniz gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: