Afganistan Vize Başvuru İşlemleri ve Gerekli Belgeler 2024

Afganistan, resmi ismi ile Afganistan İslam Emirliği, Orta Asya'nın güneyinde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Afganistan'ın herhangi bir ülke ile tam vize muafiyeti anlaşması bulunmamaktadır. Bu nedenle Afganistan'a giriş yapacak umumi pasaporta sahip tüm yabancı vatandaşların vize alması gerekmektedir. 

Afganistan, diplomatik TC pasaportu hamilleri için en fazla 3 ay süreyle vize muafiyeti tanımaktadır. Umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşlarının ise Afganistan Konsolosluğu'na başvuru yaparak 30 günlük turist vizesi almaları gerekmektedir.

Afganistan Vizesi İçin Başvuru İşlemleri

Afganistan Vizesi

Türkiye'de Afganistan vize başvuruları Afganistan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Takip edilmesi gereken vize işlemleri, başvurunun hangi Afgan konsolosluğuna yapıldığına göre değişmektedir.

Afganistan Ankara Büyükelçiliği'ne yapılacak vize başvurularında vize başvuru formu Konsolosluk web sitesi üzerinden online olarak doldurup, gerekli evraklar uygun formatta taranarak (max. 25 MB ve PDF) başvuru sistemine yüklenmelidir.

Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılacak vize başvuruları için önceden e-mail ile randevu alınarak başvuru evrakları Konsolosluğa şahsen teslim edilmelidir.

Afganistan Vize Başvuru Evrakları

Afganistan turistik vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: