Andorra Prensliği Vize Başvuru İşlemleri 2024

Avrupa mikrodevletlerinden biri olan Andorra Prensliği, İspanya ile Fransa arasında yer alan ve yalnızca bu iki ülke üzerinden kara yoluyla ulaşılabilen bir ülkedir. Andorra, topraklarına giriş yapacak yabancı ziyaretçilerden vize talep etmemektedir ve geçerli bir pasaport ya da AB kimlik kartı ile Andorra'ya gidilebilmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Andorra seyahatlerinde vize istenmese de İspanya veya Fransa'dan giriş-çıkış yapmak gerektiği için çift ya da çok girişli Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Andorra'ya gitmek için Schengen vizesi, Türkiye'deki İspanya ve Fransa dış temsilcilikleri üzerinden alınabilmektedir. 

Andorra Schengen Vizesi İşlemleri 

andorra-vizesi.jpg

Andorra'ya Fransa üzerinden seyahat etmek üzere Schengen vizesi alacak kişilerin öncelikle online başvuru formunu doldurmaları ve gerekli vize evraklarını hazırlamaları gerekmektedir. Başvuru dosyası hazırlandıktan sonra, ikamet edilen ile göre aracı kurum VFS Global üzerinden randevu alınır. Randevu tarihinde evrak teslimi, harç ücreti ödemesi ve biyometri işlemleri ile vize başvurusu tamamlanır.

Andorra'ya İspanya üzerinden seyahat edecek kişilerin Schengen vize başvurusunu aracı kurum BLS International merkezlerine yapmaları gerekmektedir. Gerekli başvuru belgelerinin teslimi, ücret ödemesi ve biyometri işlemleri aracı kurum randevusunda gerçekleştirilir. 

Andorra Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Andorra'ya gitmek için İspanya ya da Fransa konsolosluklarına sunulması gereken temel evraklar aşağıda listelenmiştir. 

 • En az 3 ay geçerli pasaport
 • Schengen vize başvuru formu
 • Andorra seyahat planı ve multi vize talebini içeren dilekçe
 • Banka hesap dökümü ve ek finansal kaynak belgeleri
 • Çalışma veya öğrencilik durumunu gösteren evraklar
 • Ulaşım rezervasyonları
 • Otel vb. konaklama rezervasyonu 
 • En az 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Güncel yerleşim yeri belgesi (ikametgah)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 18 yaş altı için muvafakatname

Andorra seyahati için hazırlanması gereken Schengen vize evrakları başvuru yapılan dış temsilciliğe, seyahat amacına ve kişilerin çalışma durumuna göre değişmektedir. Başvuru prosedürleri ve evrak listeleri için İspanya vizesi ve Fransa vizesi sayfalarını inceleyebilirsiniz. 

Andorra Prensliği'ne Ulaşım Seçenekleri

Dağlık bir ülke olması sebebiyle Andorra'da havalimanı veya tren istasyonu bulunmamaktadır. Bu nedenle Andorra’ya gitmek için Türkiye’den öncelikle Fransa'nın Toulouse kentine ya da İspanya'nın Barselona kentine gitmek gerekmektedir.

Toulouse havalimanından Andorra la Vella’ya otobüs ile ulaşım sağlanabilmektedir. Barselona üzerinden ise Sant Tren İstasyonu karşısından kalkan Andorra otobüsleriyle ulaşılabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: