İspanya Vizesi

İspanya Vizesi: İspanya Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

İspanya vizesi, ülkeyi ziyaret etmek veya ülkede ikamet etmek için yetkili kurumlardan elde edilen vize türüdür. İspanya vizesi için 2020 yılında Ankara Konsolosluğuna 1513 vize başvurusu yapılmış ve 1245 vize çıkarılırken 131 vize başvurusu reddedilmiştir. Ankara Konsolosluğu 2020 vize ret oranı %9.51’dir. İstanbul Konsolosluğuna 2020 yılında İspanya vizesi için 6011 vize başvurusu yapılmış ve 5447 vize çıkarılırken 225 vize başvurusu reddedilmiştir. İstanbul Konsolosluğu 2020 vize ret oranı %3.95’tir.

Vizem.net İspanya C tipi vize başvurularında son 4 yılda onay oranı en yüksek (%98.6 ile) akredite acentedir.

İspanya Vize İstiyor mu?

İspanya Halk Cumhuriyeti bordo (umuma mahsus) pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Yeşil (hususi), gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları İspanya’da kalmak için 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile İspanya vizesinden muaf tutulmaktadırlar.

İspanya vizesi 2019 başvuru sayısı 2020 başvuru sayısından 29081 daha fazla olmuştur.

İspanya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil (hususi) pasaport belli şartları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti kamu görevlilerine ve ailelerine verilen 5 yıllık pasaport türüdür. Yeşil (hususi) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya yaptıkları 90 günü aşmayan seyahatlerde vize zorunluluğu bulunmamaktadır.

İspanya Vize Türleri Nelerdir?

İspanya vize türleri aşağıda belirtilmiştir.

 • İspanya kısa süreli (C Tipi) vizeler
 • İspanya uzun süreli (D Tipi) vizeler

İspanya Kısa Süreli Vizeler Nelerdir?

İspanya C tipi vizeler hamiline İspanya’da en fazla 90 güne kadar konaklama imkanı veren vize türleridir. Turistik, ziyaret, iş, fuar ve kısa süreli eğitim programlarına katılım için alınması gereken vize türüdür.

İspanya kısa süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya transit vize
 • İspanya turist ziyaret vizesi
 • İspanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi
 • İspanya iş vizesi
 • İspanya kültür vizesi
 • İspanya öğrenci vizesi (90 günden az süreli)
 • İspanya transit denizci vizesi

İspanya Uzun Süreli Vizeler Nelerdir?

İspanya D tipi vize hamiline İspanya’da 90 günden fazla konaklama imkanı veren uzun süreli vize tipidir. İspanya’da okuma, çalışma, yatırım yapma gibi uzun süreli programlar için alınması gereken vize türüdür.

İspanya uzun süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya öğrenci vizesi (90 günden uzun süreli)
 • İspanya çalışma vizesi
 • İspanya Au Pair vizesi
 • İspanya altın vize
 • İspanya girişimci vizesi
 • İspanya tatil ve çalışma vizesi
 • İspanya turistik emekli vizesi

İspanya Vize Şartları Nelerdir?

İspanya vize şartları aşağıda belirtilmiştir.

 • İspanya vizesi almak için başvuru sahibinin yurt dışı yasağı olmaması gerekmektedir.
 • İspanya vizesi almak isteyen öğrenciler ve çalışmayan vatandaşlar için aile onayı gerekmektedir.
 • İspanya vizesi almak için başvuru belgelerinin eksiksiz ve doğru tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • İspanya vizesi almak için başvuru sahibinin suç kaydının olmaması gerekmektedir.

İspanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi vizeler akredite acenteler ve İspanya vize başvuru merkezi üzerinden yapılabilirken D tipi vize başvuruları şahsen konsolosluğa yapılabilmektedir.

Vizem.net C tipi ve D tipi İspanya vize başvuruları için hizmet veren son 4 yılda onay oranı en yüksek akredite acentedir.

İspanya Vize Başvuru için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya vizesi başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • 2 adet boş sayfası bulunan pasaport
 • Ziyaret amacını belirten niyet dilekçesi
 • İkametgah belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası

Yukarıda verilen evrak listesi tüm İspanya vize başvurularında istenilen ortak vize belgeleridir. İspanya vize evrakları başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İspanya vize başvurusu için gerekli tüm belgeler eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır.

Emekliler için İspanya Vize Evrakları Nelerdir?

Emekliler için İspanya vize evrakları hazırlanacak standart evraklara ek olarak e-devletten alınmış emeklilik belgesi ve emekli maaşının yattığı banka hesap hareketlerini içermektedir.

Memurlar ve Diğer Çalışanlar için İspanya Vize Evrakları Nelerdir?

Memurlar ve SGK’lı çalışanlar için İspanya vize evrakları hazırlanacak standart evraklara ek olarak 3 aylık maaş bordrosu (kaşe ve imzalı), 4a hizmet dökümü (e devlet üzerinden alınmış) ve işe giriş bildirgesini içermektedir.

İşverenler ve Bağkurlular için İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İşverenler ve Bağkurlular için İspanya vize evrakları hazırlanacak standart evraklara ek olarak şirket imza sirküleri, son 1 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi ve ticari sicil gazete fotokopilerini içermektedir.

İspanya Vize Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

İspanya vize başvuru formunda genel olarak kişisel bilgiler, seyahat belgesi tipi, pasaport bilgileri, ziyaret amacı, öğrenciler için okul veya çalışanlar için iş adresi ve iletişim bilgileri, seyahat masraflarını neyin veya kimin karşıladığı gibi bilgiler bulunmaktadır. Başvuran kişi 18 yaşından küçük ise aile imzası istenmektedir.

İspanya vize başvuru formu kağıt üzerinden doldurulmaktadır. İspanya vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.

İspanya Vizesi için Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

İspanya vize dilekçesi İngilizce veya İspanyolca olarak Konsolosluğa hitaben resmi bir dille yazılmak durumundadır. Başvuru sahibinin İspanya vize talep dilekçesinde konaklama detaylarını, kalış süresini ve ulaşım şeklini belirtmesi gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için dilekçenin anne veya babaları tarafından yazılması gerekmektedir. Başvuru sahibinin İspanya’da yapacağı masrafların kim tarafından karşılanacağı bilgisinin verilmesi gerekmektedir.

İspanya Vizesi Sağlık Sigortası Nedir?

İspanya vizesi sağlık sigortası hastalık veya kaza gibi durumlarda tedavi masraflarının karşılanması ve vefat durumunda cenaze işlemleriyle ilgilenilmesi için zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. İspanya vizesi sağlık sigortası seyahat süresinin tamamını kapsamaktadır. Seyahat sağlık sigortasının minimum 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.

İspanya Vize Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılmalıdır?

İspanya vize sponsor dilekçesi öğrenci veya geliri olmayan yabancı vatandaşın seyahat masraflarını karşılayacak birinci dereceden akraba (anne, baba, eş) tarafından yazılan bir dilekçe türüdür. Sponsor dilekçesi sponsor olacak kişinin kişisel bilgileri ve pasaport numarasını içermektedir. Sponsor dilekçesi konsolosluğa hitaben resmi bir üslup ile ve İngilizce veya İspanyolca olarak hazırlanmak durumundadır.

İspanya Vizesi Fotoğraf Ebatı Nedir?

İspanya vizesi fotoğraf ebatlarının genişliği 35 mm ve yüksekliği 45 mm olmak durumundadır. Vize için gereken fotoğrafın 3 aydan daha eski olmaması, renkli baskı olması ve beyaz fonlu olması gerekmektedir.

İspanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İspanya vize başvurusu başvuru yapılacak vize türüne göre değişmektedir. C tipi vizeler akredite acenteler ve İspanya vize başvuru merkezi üzerinden yapılabilirken D tipi vize başvuruları şahsen konsolosluğa yapılabilmektedir.

İspanya Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

İspanya vizesi için bankada en az 2300 Euro ya da karşılığı TL bulunmak durumundadır. 2021 yılı itibariyle bu tutarın TL karşılığı 23 bin 335 TL’dir.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya vizesi almak için öncelikle seyahat amacına bağlı olarak hangi vize tipinin tercih edileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Başvuru yapılacak vize türüne göre nereye başvurmak gerektiği belirlenir. Başvuru yapmak için en uygun zaman seçilmekte ve vize başvuru merkezinden veya konsolosluktan başvuru randevusu alınmaktadır.

İspanya vizesi almak için başvuru formu online olarak veya konsoloslukta doldurulmaktadır. Gerekli tüm belgeler başvuru formuyla birlikte sunulmakta ve vize ücretleri başvuru esnasında ödenmektedir. Vize başvuru sonuçlanması, online olarak BLS International üzerinden takip edilebilmektedir.

Çalışmayanlar için İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayan yabancı uyruklu vatandaşlar için İspanya vizesi sabit gelir gösteren gayrimenkul tapuları kira sözleşmesi, şirket hissedarlığı belgeleri veya birinci dereceden aile üyesinin sponsor gösterilmesiyle alınabilmektedir.

Öğrenciler için İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler için İspanya vizesi İspanya’da yapılacak harcamaların karşılanacağını gösteren bir sponsor dilekçesi ile alınmaktadır. Harcamalar öğrencinin aile bireyleri, eğitim kurumu, şirket veya dernek tarafından karşılanmak durumundadır.

İspanya öğrenci vizesi için hazırlanacak standart evraklara ek olarak öğrenci belgesi ve İspanya’dan gelen davet mektubu belgeleri gerekmektedir. İspanya öğrenci vizesi için başvuruların seyahatten en az 15 iş günü önceden yapılması gerekmektedir.

İspanya Vizesi Nereden Alınır?

İspanya vize başvurularında tek yetkili karar merci Türkiye’deki İspanya dış temsilcilikleridir. İspanya elçiliği vize başvurularını Konsolosluk birimlerince onayladıktan sonra başvuru yapılan merkeze göndermektedir ve başvuru sahibi pasaportunu tekrar bu adresten alabilmektedir. D tipi vize başvuruları sonuçlandıktan sonra tekrar Konsolosluğa gidilerek alınabilmektedir.

İspanya Vizesi Yetkili Acentesi Hangisidir?

İspanya vizesi yetkili acentası BLS vize hizmetleridir.

İspanya Vize Başvurusu Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İspanya vize başvuru randevusu BLS International aracı kurumundan online olarak alınabilmektedir. Vize başvuruları için randevu iptal imkanı bulunmaktadır.

BLS International ana sayfası üzerinden iki türlü başvuru yapılmaktadır. BLS İspanya vize randevu için BLS vize başvuru merkezi veya Konsolosluk tercih edilebilmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

İspanya Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

İspanya vize randevusu BLS International aracı kurumu web sitesinden yapılabilmektedir. Vize başvuru randevusu iptali için başvuru numarası, isim soyisim, doğum tarihi, mail adresi ve neden iptal edildiğine dair kısa bir gerekçe belirtmek gerekmektedir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya vizesi vize türüne göre 5- 15 gün içerisinde çıkmaktadır. Vize çıkma süreleri yoğunluğa bağlı olarak 1 ayı bulabilmektedir.

İspanya Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İspanya vize sorgulama işleme BLS International web sitesi üzerinden takip edilebilmektedir. Vize sorgulama işlemi için gerekli olan bilgiler referans numarası ve doğum tarihidir.

İspanya Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

İspanya vize reddi sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuranın geçmişe dair suç kaydına sahip olması
 • Kimlik gibi belgelerin sahte olması
 • Seyahatin amacına dair yetersiz açıklama veya yetersiz belge sunma
 • Hasarlı veya eksik pasaport
 • Pasaport süresinin geçmiş olması ve pasaportun geçersiz sayılması
 • Seyahat biletlerini sağlayamamak ve seyahat programını kanıtlayamama
 • Geçersiz kabul mektubu
 • Finansal durumu kanıtlamada yetersiz kalma
 • Seyahat sigortasının geçersiz olması
 • Konaklama yapılacak yeri ibraz etmemek

İspanya Vize Reddine İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

İspanya vize reddi kararına itiraz edilebilmektedir. Ret sebebi olan belge veya belgeler tekrar düzeltilerek vize reddi itiraz dilekçesinde belirtilir. İtiraz dilekçesinin orjinal imzalı olması gerekmektedir. İtiraz dilekçesi vize reddi kararından itibaren 30 gün içinde sunulmak durumundadır. Vize itiraz dilekçesi BLS International web sitesinden konsolosluk randevusu alınarak konsolosluğa sunulabilmektedir.

İspanya Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İspanya’da yasal bir durumdan ötürü 90 güne kadar vizesi olan vatandaşların vize süreleri 3 ay daha uzatılabilmektedir. Vize geçerliliği yalnızca İspanya’da geçerli olmaktadır.

İspanya’da ücretsiz staj yapan, gönüllü çalışan veya çalışma izni olan öğrencilerin 90 gün süreli vizelerinin 6 aya kadar uzatılması mümkündür. İspanya’da kısa süreli öğrenci vizesinin 3 ay daha uzatılması mümkündür.

İspanya Vizesi Almak Zor Mudur?

İspanya vizesi almak başvuru formunun eksiksiz tamamlanması ve fotoğraf, pasaport, ikamet, kabul mektubu, seyahat sağlık sigortası gibi gerekli evrakların tamamının sunulması halinde zor bir süreç değildir.

İspanya Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

İspanya vize danışmanlık ücretleri 40 Euro’dur.

İspanya danışmanlık ücretleri başvuru sırasında kabul edilmektedir. İspanya danışmanlık ücretlerinin nakit olarak ödenmesi gerekmektedir.

İspanya Vizesi Schengen Özellikli Midir?

İspanya vizesi Schengen özellikli bir vizedir. İspanya 1992 yılında Schengen bölgesine katılmasıyla birlikte Schengen vizesi olan ülkeler arasına girmiştir.

İspanya vizesi ile diğer Schengen ülkeleri vize geçerlilik süresi boyunca ziyaret edilebilmektedir. İspanya Schengen vizesi Schengen bölgesinde olmayan ülkeleri kapsamaktadır.

Almanya Vizesi ile İspanya’ya Giriş Yapılabilir Mi?

Almanya vizesi Schengen özellikli olup İspanya’ya giriş yapmak için uygundur.

Fransa Vizesi ile İspanya’ya Giriş Yapılabilir Mi?

Fransa vizesi Schengen özellikli olup İspanya’ya giriş yapmak için uygundur.

İspanya’nın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

İspanya’nın vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Cezayir
 • Angola
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Belize
 • Benin
 • Bhutan
 • Bolivya
 • Botsvana
 • Burkina Faso
 • Burma / Myanmar
 • Burundi
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Cape Verde
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Çad
 • Çin
 • Komorlar
 • Kongo
 • Küba
 • Kongo Temsilcisi
 • Cibuti
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvador
 • Mısır
 • Ekvator Ginesi
 • Eritre
 • Etiyopya
 • Fiji
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gana
 • Pakistan
 • Gine
 • Gine Bissau
 • Guyana
 • Haiti
 • Hindistan
 • Endonezya dili
 • İran
 • Irak
 • Fildişi Sahili
 • Jamaika
 • Ürdün
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kosova
 • Kuveyt
 • Kırgızistan
 • Laos
 • Lübnan
 • Lesotho
 • Liberya
 • Libya
 • Madagaskar
 • Malavi
 • Maldivler
 • Mali
 • Marshall Adaları
 • Moritanya
 • Mikronezya
 • Moğolistan
 • Fas
 • Mozambik
 • Namibya
 • Nauru
 • Nepal
 • Nijer
 • Nijerya
 • Kuzey Kore
 • Kuzey Marianas
 • Umman
 • Suriye
 • Papua Yeni Gine
 • Filipinler
 • Katar
 • Rusya
 • Ruanda
 • Samoa
 • Sao Tome ve Principe
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Somali
 • Güney Afrika
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Solomon Adaları
 • Svaziland
 • Suriye
 • Tacikistan
 • Tanzanya
 • Tayland
 • Togo
 • Doğu Timor
 • Tonga
 • Tunus
 • Türkiye
 • Türkmenistan
 • Tuvalu
 • Uganda
 • Özbekistan
 • Vanuatu
 • Vietnam
 • Yemen
 • Zambiya
 • Zimbabve

İspanya’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

İspanya’nın vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Avustralya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei Darüsselam
 • Dominik
 • El Salvador
 • Grenada
 • Grenadinler
 • Guatemala
 • Güney Kore
 • Gürcistan
 • Honduras
 • İsrail
 • Japonya
 • Kanada
 • Karadağ
 • Kiribati
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Makedonya Cumhuriyeti
 • Malezya
 • Marşal Adaları
 • Seyşeller
 • Sırbistan
 • Singapur
 • Şili
 • Trinidad ve Tobago
 • Ukrayna
 • Uruguay
 • Vanuatu
 • Vatikan
 • Venezuela
 • Yeni Zelanda

İspanya Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

İspanya vizesi ile diğer 25 Schengen ülkesine vizesiz giriş yapılabilmektedir. 5 ülke dışında Avrupa ülkelerinin tümü Schengen bölgesine dahildir.

İspanya vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine gitmek için önce İspanya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Barcelona vize ile Avrupa’nın görülecek en büyük beşinci metropoliten bölgesidir.

İspanya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

İspanya vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • İzlanda
 • Letonya
 • Lichtenstein
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

Türkiye İspanya’dan Vize İstiyor Mu?

Türkiye, 2 Mart 2020 tarihinden itibaren İspanya’dan vize istememektedir.

İspanya Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Yeşil (hususi), gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları İspanya’da 90 günü aşmayan seyahatlerde vizeden muaf tutulmaktadır. AB, AEA ve Schengen ülkeleri İspanya vizesinden muaf tutulmaktadır.

İspanya Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

İspanya vize başvuru merkezi web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurular için vize takip işlemleri 5 aşamalı otomatik SMS ile veya online olarak yapılabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: