Bolivya'ya Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Başvurusu

Bolivya, resmi adıyla Bolivya Çokuluslu Devleti, Arjantin, Peru ve Brezilya arasında yer alan bir Güney Amerika ülkesidir. Bolivya'nın vize muafiyeti tanıdığı ülkeler haricinde, ülkeye seyahat edecek yabancı ziyaretçilerin diplomatik temsilcilikler üzerinden veya varışta vize almaları gerekir.

Bolivya, Türk vatandaşlarının vizesi seyahat edebildiği Güney Amerika ülkelerindendir. Bolivya'ya seyahat edecek umumi, hususi, hizmet ve diplomatik TC pasaportu hamilleri 90 güne kadar süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Bolivya'da 90 günden uzun süre ikamet etmek isteyen kişilerin Bolivya Ankara Büyükelçiliği'nden uzun süreli vize ve oturum izni almaları gerekmektedir.

Bolivya'ya Gitmek İçin Gerekenler

Bolivya'ya Giriş İşlemleri

Bolivya'ya varışta aşağıdaki belgeleri beyan eden TC vatandaşlarına 90 güne kadar geçerli giriş izni verilmektedir. 

Bolivya'ya girişlerde yabancı ziyaretçilerden yurtdışı seyahat sağlık sigortası sunmaları talep edilebilmektedir. Bu nedenle, Bolivya'ya gitmeden önce seyahat sürenizin tamamını kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız önerilmektedir. 

Bolivya Vizesi Başvuru Prosedürü

Bolivya vizesi için başvuru işlemleri online olarak kabul edilmekte ve Bolivya Ankara Büyükelçiliği tarafından işleme alınmaktadır. Vizeye tabi ülke vatandaşı olup Türkiye'de ikamet eden yabancılar visas.cancilleria.gob.bo başvuru platformu üzerinden online vize başvurusu yapabilirler.

Bolivya Kapıda Vize Uygulaması: Bolivya Çokuluslu Devleti'nin belirli ülkelerden gelen yabancı ziyaretçiler için 160 $ ücret karşılığında sınır kapılarında vize uygulaması bulunmaktadır. Ancak havalimanında herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına, seyahat öncesinde vize alınması önerilmektedir.

Bolivya Vize Başvuru Evrakları

Bolivya vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir. 

Yukarıda verilenler Bolivya turist vizesi için talep edilen standart evraklardır. Diğer Bolivya vize türleri ve TC vatandaşlarının oturum vizesi başvurularında ek belgeler sunulması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: