Bhutan E-Vize Başvurusu: Gerekli Evraklar ve 2024 Ücretleri

Doğu Himalayalarda bir Güney Asya ülkesi olan Butan (Bhutan) Krallığı, Hindistan ve Çin'e bağlı Tibet bölgesi arasında yer alır. Bangladeş, Hindistan ve Maldivler haricinde tüm yabancı ülke vatandaşlarının Butan'a seyahat etmek için vize almaları gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus veya resmi pasaport türü fark etmeksizin Butan seyahatlerinde vizeye tabidir. TC vatandaşları online başvuru yaparak, en fazla 90 gün kalış süresiyle düzenlenen Bhutan e-vize (turistik, ticari, ziyaret) alma hakkına sahiptirler. 

Butan Online Vize İşlemleri

Butan E-Vize Başvurusu

Türkiye'de Bhutan Krallığı'nın diplomatik misyonu bulunmaması nedeniyle Butan vize başvurusunu online olarak tamamlamanız gerekmektedir. Butan e-vize işlemleri visit.doi.gov.bt adresi üzerinden yapılmaktadır.

Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanan Butan e-vize başvuruları ortalama 5 gün içinde sonuçlanmaktadır. Başvurusu onaylanan kişilere elektronik vize dosyası mail yoluyla gönderilmektedir. E-vizenin çıktısı alınarak, Bhutan Krallığı'na girişte sınır kontrol memuruna ibraz edilmeli ve pasaporta işletilmelidir.

Bhutan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Bhutan e-vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır. 

Önemli Güncelleme; 23 Eylül 2022 tarihi itibariyle Butan'da akredite bir tur operatörü aracılığıyla rezervasyon yaptırma şartı kaldırılmıştır. Güncel olarak Butan'a seyahat edecek yabancı ülke vatandaşları bağımsız olarak rezervasyon yaptırabilmektedir.

Butan E-Vize Ücretleri

2024 yılında Butan e-vize ücreti; 40 $ başvuru harcı, günlük 100 $ sürdürülebilir kalkınma ücreti (SDF) ve zorunlu seyahat sağlık sigortası bedelini kapsamaktadır. Bhutan Krallığı SDF ücreti, seyahat gün sayısına göre hesaplanır ve vize harcına eklenerek online başvuruda tahsil edilir. 

10 günlük Butan seyahat sağlık sigortası için ortalama fiyat 10 $'dır. Sigorta ücretleri Butan'da geçireceğiniz gün sayısına ve kişisel durumunuza göre değişmektedir.

Butan vizesi almak için pasaportunuzun kimlik bilgileri sayfasını renkli tarayarak e-mail ile merkezimize göndermeniz yeterlidir. Online form doldurma, rezervasyonlar, seyahat sağlık sigortası ve ücret ödeme işlemleri uzman danışmanımız tarafından tamamlanır.

E-vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: