Ermenistan Vize İşlemleri, Gerekli Belgeler ve Ücretler 2024

Ermenistan, Avrasya'nın Güney Kafkasya bölgesinde bulunan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Avrasya Ekonomik Birliği, Avrupa Birliği ve Bağımsız Devletler Topluluğu üye devletlerinin vatandaşları Ermenistan'a vizesiz giriş yapabilmektedir. Diğer yabancı ülkelerin vatandaşları Ermenistan'a gitmek için vizeye tabidir.

Ermenistan Cumhuriyeti, pasaport türüne bağlı olmaksızın tüm Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Ülkemizde Ermenistan’a ait herhangi diplomatik temsilcilik bulunmaması nedeniyle, umumi pasaport hamilleri için vize başvuruları sadece online olarak yapılabilmektedir. 

Ermenistan'a Seyahat Edecek Resmi Pasaport Hamillerinin Dikkatine; Resmi pasaport hamili TC vatandaşları istizana (ön izne) tabiidir. Bu nedenle seyahat öncesinde Ermenistan Tiflis Büyükelçiliği veya diğer ülkelerdeki dış temsilciliklerden vize almaları gerekmektedir.

Ermenistan Online Vize Başvuru Süreci

ermenistan-online-vize.jpg

Turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlı Ermenistan ziyaretçi vizesi için online başvurular evisa.mfa.am web sitesi üzerinden yapılmaktadır. E-vize web sitesine giriş yaptıktan sonra başvuru formu doldurulmalı, gerekli belgeler yüklenmeli ve vize ücreti ödemesiyle işlemleri tamamlanmalıdır. 

Ermenistan online vize başvurusu, eksiksiz olarak tamamlanması halinde ortalama 3 iş günü içerisinde sonuçlanır. Vize başvurusu onaylandığında elektronik vize, .pdf dosyası olarak başvuru sahibinin e-mail adresine gönderilir.

Ermenistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ermenistan vize başvurusunda beyan edilmesi gereken evraklar aşağıda verilmiştir. 

Önemli Not; Ermenistan e-vize başvuru sistemine sadece JPG, PNG, BMP veya PDF formatında ve max. 6 MB boyutunda dosyalar yüklenebilmektedir.

Ermenistan Vize Başvuru Ücreti

21 günlük Ermenistan ziyaretçi vizesi için başvuru harç ücreti 7 USD, 120 günlük vize harç ücreti ise 34 USD'dir. Ermenistan vize başvurusunda harç ücretine ek olarak zorunlu seyahat sağlık sigortası bedelinin ödenmesi gerekmektedir. 

2024 yılında iki haftalık Ermenistan seyahat sağlık sigortası fiyatı ortalama 15 USD'dir. Sigorta fiyatları seyahatin süresi, başvuru sahibinin yaşı ve aşı geçmişine göre değişmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: