Etiyopya Business (Ticari) Vize İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Etiyopya'ya konferans, kongre, fuar, workshop veya seminer gibi iş ile alakalı bir organizasyona katılmak için seyahat edecek vizeye tabi yabancı vatandaşların business vize alması gerekmektedir. Business vize; ticari Etiyopya vizesi, konferans/workshop katılımı için Etiyopya vizesi ya da iş seyahati amaçlı Etiyopya vizesi olarak da bilinmektedir.

Başvuru ve danışmanlık hizmeti için: 0850 241 1868

Etiyopya Ticari Vize Başvuru Prosedürü

Etiyopya ticari vize başvurusu için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 • Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'ne ait evisa.gov.et adresine gidin.
 • Üst menüden "Visa" seçeneği ve altındaki "Apply Visa" seçeneği ile ya da sayfanın üzerinde yer alan "Apply Now" seçeneği ile başvuru sayfasını açın.
  Etiyopya Vize Başvurusu İlk Adım
 • Başvuru sayfasında vize türü olarak "Workshop/Conference Visa" seçeneğini seçin ve şirket referans numaranızı girin.
  Etiyopya Ticari Vize Başvurusu
 • Kişisel bilgileriniz, pasaport bilgileriniz ve seyahat planınıza dair bilgilerin talep edildiği başvuru formunu doldurun.
 • Başvuru evraklarını JPEG, JPG, PNG ya da PDF formatında sisteme yükleyin.
 • Vize başvuru harcını ödeyerek Etiyopya ticari vize başvurunuzu tamamlayın.

Etiyopya ticari vize başvurunuzu tamamladıktan sonra verdiğiniz mail adresine başvurunuzun işleme alındığını belirten bir e-posta gönderilir, e-postanın elinize ulaşmaması halinde support@evisa.gov.et adresine mail atabilirsiniz.

Şirket Referans Numarası

Şirket referans numarası, Etiyopya'daki organizasyonu düzenleyen kurum tarafından verilen ve ticari amaçlı Etiyopya e-vize başvurunuzda girmeniz gereken numaradır.

Etiyopya Ticari Vize Başvuru Formu

Etiyopya ticari vize başvuru formunu Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'nin e-vize başvuru platformu üzerinden seyahat bilgilerinizi ve pasaport, kimlik, iletişim ve çalışma durumunuza dair bilgileri girerek çevrimiçi doldurmanız gerekir. Etiyopya ticari vize başvuru formunda eksik ya da hatalı bilgi vermemeniz gerekmektedir, aksi halde vize başvurunuz reddedilecektir.

Etiyopya İş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya iş vizesi için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir.

 • Geçerli ve güncel bir pasaport
 • Biyometrik standartlara uygun fotoğraf
 • Etiyopya'daki ev sahibi kurumdan alınan davet mektubu

Ticari vize başvurusu için evrakların tam ve açıklamalı listesine Etiyopya vizesi için gerekli belgeler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Davet Mektubu

Ticari vize başvurunuz için Etiyopya'daki ev sahibi şirket ya da kuruluş tarafından düzenlenen davet mektubu ibraz edilmelidir. 

İş seyahati amaçlı  Etiyopya vizesi için davet mektubu ekleri Etiyopya'daki ev sahibi şirket ya da kuruluşun özel şirket, STK, kamu kurumu ya da uluslararası kuruluş olmasına göre farklılık göstermektedir.

Etiyopya Business Vize Ücreti

2023 yılında ticari Etiyopya e-vizesi başvuru harcı 52 USD olarak belirlenmiştir. Başvuru harcı, Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'nin e-vize başvuru platformu üzerinden kredi veya banka kartı ile ödenmelidir.

Etiyopya Business Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Etiyopya business vizesi genellikle 3 gün içinde çıkmaktadır; bu nedenle başvurunuzu Etiyopya'ya tahmini varışınızdan 3 gün önce yapmanız tavsiye edilir.

Etiyopya Ticari Vize Takip ve Sorgulama İşlemi

Etiyopya ticari vize başvurunuzu evisa.gov.et adresinden çevrimiçi olarak takip edebilirsiniz.

Pasaport numaranızı ve başvuruyu oluştururken verilen referans numarasını Etiyopya e-vize platformu üzerinden girdiğiniz takdirde başvurunuzu sorgulamanız mümkündür.

Ticari amaçlı Etiyopya vize takip işlemi için ekran görseli aşağıdaki gibidir.

Etiyopya Vize Takip Sayfası


Etiyopya ticari vizeniz onaylandığında e-posta adresinize doğrudan bir onay mektubu gönderilir.

Etiyopya Ticari Vize Geçerlilik Süresi ve Uzatma İşlemi

Ticari vize ile Etiyopya'da sadece 30 gün kalabilirsiniz. Vizenizin geçerlilik süresi Etiyopya'ya giriş yapılması planlanan tarihten itibaren başlamaktadır. 

Ticari vizenin kalış süresi uzatılamaz ancak vizenizi yenileyebilirsiniz. İş seyahati amaçlı Etiyopya vize yenileme işlemi ancak mevcut vizenizin geçerlilik süresi dolduktan sonra yapılabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: