Etiyopya Vize Başvuru Rehberi: 2023'te Turistik Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya, resmi adıyla Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti, Afrika Boynuzu'nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesidir. Etiyopya'nın başkenti aynı zamanda Afrika Birliği'nin ve Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Kurulu'nun merkezi olan Addis Ababa'dır. Etiyopya; Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali ve Kenya ile komşudur. 

Milli parkları ve doğal yaşam alanları ile öne çıkan Etiyopya'nın turizm gelirleri, Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre 2022 yılında %50'nin üzerinde artmıştır. Son yıllarda özellikle ekoturizm alanında tercih edilen ülke, Afrika'nın popüler destinasyonlarından biri haline gelmiştir.

Etiyopya'nın vize politikası gereği topraklarına giriş yapacak yabancı ülke vatandaşları, milliyet ve pasaport türü özelindeki istisnalar haricinde seyahatleri öncesinde vize almalıdır. Etiyopya'ya geçici süreyle bir tura veya geziye katılmak; tatil ya da balayı gibi turistik amaçla seyahat etmek istiyorsanız turistik Etiyopya vizesi almanız gerekir. Etiyopya vizeleri, e-vize (ETA) formatında çevrimiçi düzenlenmekte olup pasaport veya diğer seyahat belgenize basılmamaktadır.

Etiyopya vize başvurusu ve danışmanlık hizmeti için: 0850 241 1868

Türk Vatandaşları İçin Etiyopya Vize Gerekliliği

Etiyopya'ya seyahat edecek Türk vatandaşları için vize gerekliliği seyahat süresine ve pasaport türüne göre farklılık göstermektedir. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türk vatandaşları Etiyopya'ya yapacakları seyahatlerinde seyahat süresi fark etmeksizin vizeye tabidir. Diplomatik (siyah) pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 günü aşmamak kaydıyla Etiyopya'ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Vize muafiyeti olmayan kişilerin Etiyopya'ya seyahat etmeden önce seyahat amaçlarına uygun vize türüne başvurmaları gerekmektedir.

Etiyopya Vize Türleri

Etiyopya Vize Türleri

Genel turist vizesi dışında, farklı seyahat amaçları için alınabilecek Etiyopya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Etiyopya Turist Vizesi Başvuru Süreci

Aşağıda listelenen adımları takip ederek turistik Etiyopya vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

 • Etiyopya Dışişleri Bakanlığı'nın vize başvuruları için oluşturduğu evisa.gov.et internet sitesine gidin.
 • Açılan sayfada üst menüden "Visa" seçeneği altındaki "Apply Visa" ya da açılan sayfada "Apply Now" seçeneğini seçerek başvuru sayfasını açın.
  Etiyopya Vizesi Başlangıç Adımı
 • Başvuru sayfasında vize türlerinden "Tourist Visa" seçeneğini seçin ve seyahat planınıza göre tek ya da çok girişli vize seçeneğini işaretleyin.
  Etiyopya Vizesi Tek Giriş Çok Giriş Seçim Ekranı
 • Vize türünüzü seçtikten sonra seyahat bilgileriniz ile kişisel bilgilerinizin ve pasaport bilgilerinizin talep edildiği başvuru formunu doldurun.
 • Vize başvurusu için gerekli evrakları uygun formatta hazırlayarak sisteme yükleyin.
 • Vize başvuru harcını ödeyerek vize başvurunuzu tamamlayın.

Etiyopya vize başvurunuzu tamamladıktan sonra başvuru yaparken belirttiğiniz mail adresinize başvurunuzun işleme alındığına dair bir e-posta gönderilecektir, e-posta gelmemesi halinde support@evisa.gov.et adresine mail atınız.

Etiyopya Turistik E-Vize Başvuru Formu

Turistik ve diğer türler için Etiyopya vizesi başvuru formunu internet üzerinden evisa.gov.et adresinden çevrimiçi doldurmalısınız. 

Yanlış ya da hatalı bilgi girişi vize başvurunuzun reddedilmesine neden olur; bu nedenle Etiyopya vizesi başvuru formu doğru bilgilerle doldurulmalıdır.

Etiyopya Turistik E-Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya turistik e-vize başvurusu için biyometrik fotoğraf ve Etiyopya'ya planlanan giriş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olan pasaport fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Gerekli evrakların online başvuru platformuna yüklenmesi gerekmekte olup evraklar, boyutu 2MB altında olacak şekilde okunaklı ve net bir şekilde taranarak JPEG, JPG, PNG ya da PDF formatına aktarılmalıdır. Belgelerin net olmaması veya okunamaması durumunda vize başvurunuz reddedilecektir.

Hem turistik Etiyopya vizesi için hem de diğer vize türleri için ibraz edilmesi gereken belgelerin açıklamalı listesine Etiyopya vizesi için gerekli evraklar sayfasındaki aracı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Etiyopya Turist Vizesi Başvuru Ücreti

Etiyopya vize başvuru harcı tek ve çok girişli vizeler arasında farklılık göstermektedir. 2023 yılında tek girişli turistik Etiyopya vizesi için başvuru harcı 82 USD, çok girişli turistik Etiyopya vizesi için 202 USD olarak belirlenmiştir.

Turistik ve diğer vize türleri için Etiyopya başvuru harcı farklılık göstermektedir. Farklı vize türleri için harç ücretleri ve diğer başvuru masrafları hakkında detaylı bilgi, Etiyopya vize ücreti yazımızda verilmiştir.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vizesi için işlem süresi normal şartlar altında 3 gün olup vize başvurunuzu Etiyopya'ya tahmini varış tarihinden en az 3 gün önce yapmanız gerekir.

Turistik Etiyopya Vizesi Geçerlilik ve Kalış Süresi

Turistik Etiyopya vize geçerlilik süresi, planlanan Etiyopya seyahat başlangıç tarihinden itibaren başlamaktadır. Etiyopya turist vizesi, düzenlendiği andan itibaren üç (3) ayı geçmeyecek şekilde geçerli olur.

Etiyopya turistik vizeniz tek girişli düzenlenmiş ise Etiyopya'da kalma hakkınız 30 gündür. Çok girişli Etiyopya vizesi ile Etiyopya'ya birden fazla giriş hakkınız olup vize geçerlilik süresi boyunca toplam 90 gün Etiyopya'da kalabilirsiniz.

Turistik Etiyopya Vizesi Uzatma İşlemi

Turistik Etiyopya vizesinin geçerlilik süresi 1-15 gün arasında sona erecek ise uzatma başvurularını online gerçekleştirebilirken vizenin sona erme tarihi 15 günün üzerindeyse Addis Ababa'daki Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri Merkez Ofisine şahsen gitmeniz gerekir.

Etiyopya'da vize geçerlilik süresini, Etiyopya vize uzatma işlemi yapmadan aşarsanız para cezasına ve birtakım yasal cezalara çarptırılırsınız.

Etiyopya E-Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etiyopya vize başvurusu yaparken aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • İnternet üzerinden e-vize ödemesi yapamayan Afrika Devletleri vatandaşları, online başvuru yapabilir ve ödemeyi Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı'na vardıklarında nakit olarak yapabilir.
 • Etiyopya vize başvuru formunun her adımında belirtilen önemli bildirimleri ve yönergeleri dikkatlice okuyup bunlara uyun.
 • Etiyopya e-vizesinin geçerliliği veriliş tarihinden değil, Etiyopya'ya girmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren başlar.
 • Pasaportunuz, Etiyopya'ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.
 • Etiyopya e-vize başvuru ücretleri iade edilmez.
 • Çifte vatandaşlığa sahip kişiler, seyahat için kullanılacak pasaporta göre uyruğu seçmelidir.
 • 18 yaşından küçüklere ticari vize verilmemektedir. Çocukları ile birlikte Etiyopya'ya ticari vize ile gelen ebeveynler çocukları için turist vizesi başvurusunda bulunabilir.
 • Küba, Irak, Sudan, Yemen, Somali, Kuzey Kore, Afganistan, Güney Sudan, Kırım ve Suriye'den Etiyopya vizesine başvuranların kredi kartı ödeme işlemleri kabul edilmemektedir.

Sık Sorulan Sorular

Etiyopya'ya seyahat edecek danışanlarımızdan vize işlemleri ve başvuru süreci ile ilgili en sık aldığımız sorulara Vizem.net danışmanlarının verdiği yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

Etiyopya Dış Temsilcilikleri Vize Başvurusu Kabul Eder Mi?

Evet, Etiyopya dış temsilcilikleri vize başvurusu kabul etmektedir.

Ankara ve çevresindeki illerde Etiyopya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul ve çevresindeki illerde Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Etiyopya vize başvuruları dış temsilcilikler tarafından kabul edilmek ile birlikte başvurunuzu online yapmanız daha avantajlı olmaktadır.

Online Etiyopya vize başvurusunda elçilik veya konsolosluk ziyaretleri ve karmaşık evrak işleri bulunmamakla birlikte çevrimiçi başvuru daha güvenlidir ve seyahatiniz için ayrılmadan önce onaylanmış e-vizenizi hazır bulundurmanıza olanak tanır. Ayrıca, varışta vizenizin reddedilme ihtimali olduğundan, uçak bileti ve otel rezervasyonları gibi masraflardan tasarruf etmenizi sağlar ve havalimanındaki uzun kuyruklara girmek durumunda kalmazsınız.

Etiyopya Türk Vatandaşlarına Kapıda Vize Verir Mi?

Hayır, Etiyopya Türk vatandaşlarına kapıda vize vermemektedir.

Etiyopya, tüm Afrika Birliği üye ülkelerinden gelen turistler için varışta vize hizmetini başlatmıştır.
Afrika Birliği üyesi ülke vatandaşları turist vizesi almak için Bole Uluslararası Havalimanı'nda vize ücretini nakit olarak ödeyebilirler. Başvuru sahipleri ayrıca başvurularını çevrimiçi olarak yapabilir, vizelerini çevrimiçi olarak alabilir ve ödemeyi Bole Uluslararası Havalimanı'na vardıklarında yapabilirler.

Etiyopya Vizesi İçin Posta İle Başvuru Yapılabilir Mi?

Vizem.net danışmanlığında yapacağınız Etiyopya vizesi başvurularınızı posta yoluyla yapabilirsiniz. Gerekli evrakları merkez ofisimize göndermeniz durumunda vize işlemleriniz uzmanlarımız tarafından tamamlanacaktır. Detaylı bilgi için 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşın.

Etiyopya Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Etiyopya vize başvurunuzu pasaport numarası ve başvurunuzu oluştururken size verilen referans numarası ile evisa.gov.et adresinden online olarak takip edebilirsiniz. 

Etiyopya vize başvuru sorgulama ekranı aşağıda gösterilmiştir.
Etiyopya Vize Takip Sayfası
Etiyopya e-vize başvurunuz onaylandığında belirtmiş olduğunuz e-mail adresine onay mektubu gönderilir. Alternatif olarak, e-vize talebinizin durumunu doğrudan Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi web sitesinden kontrol edebilir ve onaylanırsa e-postanızdan indirebilirsiniz.

Etiyopya Vize Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Etiyopya e-vize başvurunuz reddedilirse Etiyopya Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi size ret kararını bildirir ancak gerekçesini bildirmez. Etiyopya vize başvurularındaki başlıca ret sebebi kişinin yanlış veya eksik belgelerle başvuru yapmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda daha önce vize ihlali yapmış olmak ve başvuru sahibinin vize süresi sonunda ülkeyi terk etmeyeceğinin düşünülmesi de son dönemde en sık alınan vize reddi sebepleri arasında sıralanabilir. 

Ayrıca yeterli mali kanıt sunulmaması, adli sicil kaydının temiz olmaması, uyuşturucu bağımlısı olmak, bulaşıcı hastalık taşımak, Etiyopya güvenliği için tehdit oluşturmak, sahte bilgi vermek ve bakanlıkça öngörülen herhangi bir hükmü ihlal etmiş olmak gibi durumların mevcudiyeti halinde de vize başvurunuzun reddedilme olasılığı yüksektir.

Etiyopya vize reddine itiraz edilemez; bu nedenle, vize başvurunuz reddedilirse yeniden başvuru yapmanız gerekecektir.

Türkiye’den Etiyopya'ya Giderken Çıkış Vizesi Almam Gerekir Mi?

Hayır, Türkiye'den Etiyopya'ya giderken çıkış vizesi almanız gerekmez. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre herkesin ülkeden ayrılma hakkı bulunmaktadır.

Etiyopya'ya Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Etiyopya vize süresi, vize türüne göre farklılık göstermektedir. Turizm amaçlı Etiyopya vizesi 30 ya da 90 gün için düzenlenirken yatırımcılar için Etiyopya vizesi 30 gün ila 1 yıl arasında değişen sürelerde düzenlenmektedir.

Etiyopya Vizesi Kalış Süresini Aşarsam Ne Olur?

Etiyopya vizesi kalış süresini 14 güne kadar aştığınız durumlarda her gün için 20 ABD doları para cezası alırsınız; 14 günden fazla vize ihlali yapmanız durumunda ise mahkemeye sevk edilirsiniz.

Etiyopya Vizesi İçin Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınabilir?

Etiyopya vizesi için danışmanlık hizmetini Türkiye'de TÜRSAB'a kayıtlı vize acenteleri aracılığıyla alabilirsiniz. Etiyopya vize danışmanlığı uzman desteği ile birlikte tüm vizeler için alınabilmektedir.

Türk vatandaşlarının Etiyopya vize başvurularında Vizem.net, belgelerin hazırlanmasından pasaportun teslim edilmesine kadar olan süreçte danışmanlık hizmeti sağlamakta olup Ankara, Bursa, Kocaeli, Mersin ve İstanbul'da bulunan ofislerimize müracaat ederek veya çağrı merkezine ulaşarak Etiyopya vize danışmanlığı alabilirsiniz.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

 

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: