Irak Vizesi İçin Başvuru Süreci ve Gerekli Evraklar 2024

Irak, ülkemize komşu olan ve Orta Doğu'daki stratejik mevkisiyle Basra Körfezi'nin en önemli ülkelerinden biridir. Türkiye'den sıklıkla ticari ziyaretler için seyahat edilen Irak Cumhuriyeti'nin katı bir vize politikası uygulamaktadır. Yasa gereği, tüm yabancı ülke vatandaşlarının Irak'a giriş için seyahat öncesinde veya ülkeye varışta vize almaları gerekmektedir.

Türkiye'den Irak'a seyahat edecek diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili TC vatandaşları 180 gün içinde en fazla 90 gün süreyle vizeden muaftırlar. Umumi pasaportu bulunan vatandaşlarımız ise Irak seyahatlerinde vizeye tabidirler.

Irak Vize Başvuru İşlemleri

Irak Vize İşlemleri

Irak Cumhuriyeti Hükümeti 15 Mart 2021itibariyle Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 37 ülkenin vatandaşları için seyahat öncesinde vize alma şartını kaldırmıştır. İlgili ülkelerin vatandaşları Irak'ın belirli sınır kapılarına varışta başvuru yaparak vize alabilmektedirler. 

Irak vizesine tabi umuma mahsus (bordo) pasaport hamilleri, Türkiye'den direkt Al Najaf Uluslararası Havalimanı veya Basra Uluslararası Havalimanı'na seyahat etmek şartıyla kapıda vize alabilirler. Ancak belirtmek gerekir ki Irak Cumhuriyeti'nin vize prosedürlerinde sıklıkla değişiklik yapılmaktadır. Bu nedenle, seyahate çıkmadan önce Irak Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuru yaparak 1 aylık Irak ziyaretçi vizesi almanız tavsiye edilir. 

Irak E-Vizesi Sistemi Hakkında Önemli Not; Irak Hükümeti 2021 yılında e-vize başvuru sisteminin kullanılmaya başlandığını duyurmuştur ancak 2023 yılı itibariyle ilgili web sitesi aktif değildir.

Irak Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Irak vize başvurusunda beyan edilmesi gereken standart belgeler aşağıda listelenmiştir. 

Irak'a karayolu ile seyahat edecek kişilerin ek olarak aşağıdaki belgeleri sunması gerekmektedir. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: