İran Seyahati İçin Gerekenler ve Vize Başvuru Süreci 2024

Basra Körfezi ve Hazar Denizi arasında bulunan İran İslam Cumhuriyeti, ülkemizin güneydoğu sınır komşusu olan bir Ortadoğu ülkesidir. Vize muafiyeti tanınan veya varışta vize alabilen kişiler dışında, İran'a seyahat edecek yabancı ziyaretçilerin dış temsilciliklerden ya da e-vize başvuru platformundan vize almaları gerekir. 

İran İslam Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülkelerden biridir. Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik TC pasaportu hamilleri en fazla 90 günlük ve turistik amaçlı İran seyahatlerinde vizeden muaftır. TC vatandaşları için İran vize muafiyeti yalnızca turizm amaçlı ziyaretleri kapsamaktadır. 

Lütfen Dikkat; 90 günü aşmayan iş seyahati, aile ziyareti, geçici çalışma veya öğrenim nedeniyle İran'a gidecek kişilerin geçerli bir davet mektubu ve diğer belgelerle birlikte online vize başvurusu yapmaları gerekir.

İran İslam Cumhuriyeti'nde 90 günden daha uzun süre kalması gereken vatandaşlarımızın İran diplomatik temsilciliklerine uzun süreli vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. 

Turistik İran Seyahati İçin Gerekenler 

TC vatandaşları turizm amaçlı seyahatlerinde aşağıdaki belgelerle birlikte İran'a vizesiz giriş yapabilirler.

 • İran'a varış tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli TC pasaportu
 • Konaklama rezervasyonu veya ev adresi bilgileri
 • Gidiş-dönüş ulaşım rezervasyonları
 • İran'da kalınacak sürenin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortası

İran Vizesi Başvuru İşlemleri

İran Vize İşlemleri

İran için kısa ve uzun süreli tüm vize başvuruları evisatraveller.mfa.ir adresi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Vize başvurularını değerlendirmeye alan İran dış temsilcilikleri, gerekli görülmesi halinde başvuru sahiplerini vize mülakatına çağırabilmektedir. Türkiye'de bulunan dış temsilcilikler İran Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul, Erzurum ve Trabzon'da bulunan İran Başkonsolosluklarıdır.

ABD, Birleşik Krallık ve Kanada gibi İran vizesine tabi ülkelerin vatandaşları, geçerli bir TC oturum iznine sahip olmaları halinde Türkiye'den İran vizesi alabilmektedir. Eksiksiz şekilde tamamlanan İran vize başvuruları ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanır ve vize online başvuruda belirtilen İran Konsolosluğu'ndan teslim alınmalıdır. 

İran Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İran vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

 • En az 6 ay geçerli pasaport
 • TC oturum izni
 • Ulusal kimlik kartı
 • Şahsi banka hesap özeti ve diğer finansal kaynaklar 
 • Yurtdışı seyahat sağlık sigortası 
 • İran'da bir seyahat acentesi, kurum veya şahıstan alınmış davet mektubu 
 • Onaylı otel rezervasyonu veya ev adresi bilgileri
 • Onaylı ulaşım rezervasyonları
 • Güncel dijital fotoğraf

Yukarıda verilenler İran turist vizesi için hazırlanması gereken standart belgelerdir. Diğer vize türleri için talep edilen başvuru evraklarında değişiklik olabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: