Kamerun Ziyaret Vizesi Başvuru Süreci (2023)

Kamerun'da ikamet eden aile üyelerinizi, akrabalarınızı veya arkadaşlarınızı ziyaret etmek için Kamerun'a seyahat etmek istiyorsanız ziyaret vizesi almanız gerekmektedir.

Yazının devamında aile ve arkadaş ziyareti amaçlı Kamerun vize başvurusu hakkında detaylı bilgi verilmiştir. 

Kamerun ziyaret vizesi işlemleri: 0850 241 1868

Kamerun Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kamerun ziyaret vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Geçerli bir kimlik kartı veya T.C. oturum izni belgesi
  • Geçerli pasaport
  • Yakın zamanda çekilmiş biyometrik fotoğraf
  • Kamerun vize formu
  • Vize davet mektubu
  • Vize harcının ödendiğine dair dekont
  • Ulaşım belgeleri
  • Konaklama belgeleri
  • Finansal kaynaklara dair belgeler
  • COVID-19 ve sarıhumma aşı sertifikası

Aile ve arkadaş ziyareti amaçlı Kamerun vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve usulüne uygun şekilde hazırlanmalıdır. Hazırlanan başvuru evrakları Kamerun Ankara Büyükelçiliğinin vize taleplerini kabul ettiği gün ve saatler içerisinde teslim edilmelidir.

Kamerun Ziyaret Vizesi Başvuru Süreci

Kamerun ziyaret vizesi başvurularınız için ilk olarak doğru bilgilerle başvuru formunu doldurmanız ve diğer vize evraklarını eksiksiz olarak hazırlamanız gerekir.

Kamerun vize başvuruları doğrudan, randevu alınmadan Ankara Kamerun Büyükelçiliğine evrakların teslim edilmesi veya postalanması ile yapılır. Büyükelçilik pazartesiden perşembeye 09.30 ile 12.30 saatleri arasında vize başvurularını kabul eder. 

Son olarak vize başvuru harcı ile talebiniz halinde ekspres vize ek bedeli ödenerek Kamerun vize başvurusu tamamlanır.

Kamerun Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Ücreti

Türkiye'den Vizem.net danışmanlığında yapılacak Kamerun ziyaret vizesi başvurularında; vize başvuru harcı olan 115 euro ile danışmanlık bedeli olmak üzere 2023 yılında ortalama 195 euro ödeme yapmanız gereklidir.

Kamerun Ziyaret Vizesi Geçerlilik ve Kalış Süresi

Aile ve arkadaş ziyareti amaçlı Kamerun vizesi en fazla 30 gün için düzenlenmektedir. Vizenin düzenlendiği tarihten itibaren başlayan 3 aylık süre içersinde Kamerun'a giriş yapılması gerekmektedir.

Kamerun'daki aile üyesinizin yanında 30 günden daha uzun süre kalmak istiyorsanız Kamerun aile birleşimi vizesi almalısınız.

Sık Sorulan Sorular

Vizem.net olarak Kamerun ziyaret vizesi ile ilgili en sık aldığımız sorular ve danışmanlarımız tarafından verilen yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

Kamerun Ziyaret Vizesi Başvurumu Nereye Yapılmalıyım?

Kamerun ziyaret vizesi başvurunuzu, doğrudan tek yetkili merci olan Kamerun Ankara Büyükelçiliğine yapmalısınız. Büyükelçilik ile herhangi bir aracı kurum arasında anlaşma bulunmamaktadır ve başvurular doğrudan dış temsilciliğe sunulur.

Kamerun Aile Ziyareti Vizesi İçin Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalı?

Kamerun ziyaret vizesi başvuru formunu, Kamerun Ankara Büyükelçiliği internet sitesi üzerinden pdf olarak indirmelisiniz ve ardından bilgisayarda veya elde doldurmalısınız.

Kamerun vizesi başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

Kamerun ziyaret vizesi başvuru formu

Vize başvuru formu, pdf olarak indirilmeden doğrudan Kamerun Ankara Büyükelçiliğinin ambacamturquie.com adresindeki online başvuru formu üzerinden de doldurulabilir.

Formda verilen tüm bilgilerin doğru ve güncel olması gereklidir ve aksi halde vize verilmeyebileceği unutulmamalıdır.

Kamerun Ziyaret Vizesi İçin Davet Mektubu Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kamerun ziyaret vizesi için davet mektubu, başvuru sahibinin Kamerun'da bulunan aile üyesini veya arkadaşını ziyaret edeceği durumlarda, kişinin başvuru sahibini ağırlama taahhüdünü içerecek şekilde hazırlanmalı ve davet eden kişinin ikamet ettiği yer için yargı yetkisine sahip belediye başkanı onaylı olarak ibraz edilmelidir.

Kamerun Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kamerun aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularınız, sorunsuz başvurular için 5 gün içinde sonuçlanır. 10 euro ek bedeli ödemeniz halinde ekspres vize hizmetinden yararlanabilirsiniz ve bu halde vize işlem süreniz 24 saate düşer.

Kamerun Ziyaret Vizesi Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Kamerun ziyaret vizesi başvuruları, Kamerun Ankara Büyükelçiliğine telefon veya e-posta aracılığıyla ulaşılması ile sorgulanabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kamerun vize başvurularında vize takip işlemleri online olarak, 09:00 - 18:30 saatleri arasında telefon üzerinden veya 5 aşamalı SMS hizmeti ile yapılabilir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: