Kamerun Ankara Büyükelçiliği | Embassy of The Cameroon in Turkey

Büyükelçilikler, yabancı bir ülkede kendi ülkesini temsil eden bir büyükelçi ve ona bağlı çalışan memurların oluşturduğu diplomatik misyondur. İki ülke arasında diplomatik ilişkinin var olduğu, büyükelçiliklerin varlığı ile anlaşılır. Büyükelçilikler, kendi ülkelerindeki yetkili makamlara, bulundukları ülkede gerçekleşen olaylar hakkında bilgi verir.

Kamerun Ankara Büyükelçiliği; Kamerun ve Türkiye arasında siyasi, askeri, ekonomik, toplumsal, kültürel ilişkileri geliştirmekle görevlendirilmiş, ayrıca Türkiye'den yapılan Kamerun vize başvurularının kabulü ve karara bağlanmasındaki tek yetkili olan mercidir.

Kamerun Ankara Büyükelçisi

Kamerun Büyükelçisi

Kamerun Ankara Büyükelçisi Victor Tchatchouwo'dur.

Victor Tchatchouwo; Kamerun'daki Yaounde Üniversitesinden kamu hukuku alanında lisans eğitimini tamamlamış ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde ise uluslararası ilişkiler alanında doktora derecesini almıştır. Büyükelçilik görevinden önce, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Terörizmle Mücadele Komitesi'nde görev yapmış ve Birleşmiş Milletler Kamerun Daimi Misyonu Hukuk ve İdari İşlerden Sorumlu İkinci Müşaviri olarak çalışmıştır.

Kamerun Ankara Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri

Kamerun Ankara Büyükelçiliğinin temel görevleri Kamerun ve Türkiye arasında siyasi, askeri, ekonomik, toplumsal, kültürel vb. ilişkileri geliştirmeye çalıșmaktır. Büyükelçilik statüsünde yürütülen hizmetlerin yanı sıra konsolosluk bölümü tarafından Kamerun vatandaşları için doğum ve ölüm kaydı, pasaport tahsisi, evlilik tescili hizmetlerini de vermektedir.

Kamerun hükümetinin Büyük Fırsatlar Politikasının uygulanması bağlamında, Türkiye'de bulunan Kamerun Büyükelçiliği, Kamerun ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ikili ilişkileri hakkında önemli bilgileri paylaşır. Ulusal kalkınmayı sağlamak ve yabancı yatırımları Kamerun'a çekmek için eşsiz bir yatırım ve turizm destinasyonu olarak Kamerun hakkında bilgileri topluma sunar.

Kamerun Ankara Büyükelçiliği ayrıca, Türkiye'den yapılan Kamerun vize başvurularının kabulü ve karara bağlanmasındaki tek yetkili mercidir.

Kamerun Ankara Konsolosluğu'na Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aşağıda listelenen adımları takip ederek Kamerun Ankara Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapabilirsiniz.

  1. Kamerun vize başvuru formunu eksiksiz olarak online veya çıktısını alarak elde doldurmalısınız.
  2. Vize türüne göre gerekli evrakları hazırlamalısınız.
  3. Vize başvuru formunun da içerisinde bulunduğu gerekli evrakları, Kamerun Ankara Büyükelçiliğine teslim etmeli veya posta yolu ile göndermelisiniz.
  4. Vize ücretini ve istemeniz halinde ekspres vize hizmet bedelini ödemelisiniz.
  5. Vize başvuru harcını ve satın alınması durumunda ekspres başvuru hizmet bedelini ödeyin.

Kamerun Ankara Büyükelçiliği, Kamerun vizesi taleplerinizi pazartesi günü ile perşembe günü arasında 9.30 - 12.30 saatlerinde kabul etmektedir. Başvuru dosyanızın eksiksiz olması durumunda başvurunuz 5 gün içinde işleme alınarak değerlendirilmektedir. Ekspres başvuru yapılması durumunda değerlendirme süresi 24 saattir.

Kamerun Büyükelçiliği Adres ve İletişim Bilgileri

Kamerun Büyükelçiliğinin adres ve iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

AdresBüyükesat Mahallesi Koza Caddesi No: 45 06700 Çankaya/Ankara
E-mailinfo@ambacamturquie.com
Telefon+ 90 312 446 0111
Faks+90 312 446 0222
İnternet sitesiwww.ambacamturquie.com
Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: