2024'te Kazakistan Vize Başvurusu ve Ülkeye Giriş İçin Gerekenler

Topraklarının büyük bölümü Orta Asya'da, küçük bir bölümü ise Doğu Avrupa'da bulunan Kazakistan Cumhuriyeti 7 bağımsız Türk devletinden biridir. Kazak Devleti'nin vize muafiyeti tanıdığı ülkeler haricinde, Kazakistan'a seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının dış temsilciliklere başvuru yaparak vize almaları gerekmektedir.  

Kazak Cumhuriyeti, ülkemizden vize istemeyen devletler arasındadır. Kazakistan ve Türkiye arasında imzalanan anlaşma kapsamında umumi, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız 1 ay süreyle Kazak vizesinden muaftırlar. 

Kazakistan Seyahati İçin Gerekenler

Türkiye'den Kazakistan'a seyahat eden kişiler, en az 3 ay geçerlilik süresi bulunan TC pasaportları ile ülkeye vizesiz giriş yapabilir ve ülkede 30 gün boyunca kalabilirler. Kazakistan sınır kapılarında seyahat sağlık sigortası, ulaşım rezervasyonu ve konaklama bilgilerinin sunulması da istenebilmektedir. Bu nedenle seyahat öncesinde ilgili evrakların hazırlanması önerilmektedir.

Kazakistan'da çalışma, eğitim ve benzeri uzun süreli amaçlarla 30 günden fazla kalmak isteyen kişilerin Kazakistan Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuru yaparak uzun dönemli vize almaları gerekmektedir. 

Kazakistan Vize İşlemleri ve Gerekli Belgeler

Kazakistan Vizesi

Türkiye'de yasal olarak ikamet eden ve Kazakistan vize rejimi gereğince vizeye tabi olan yabancı uyruklu kişilerin dış temsilciliklere başvuru yaparak ziyaretçi vizesi almaları gerekmektedir. 

Kazakistan kısa süreli vize başvurusu için hazırlanması gereken belgeler aşağıda sıralanmıştır.

Kazakistan Vize Harç Ücreti

2024 yılında Kazakistan turistik vize başvurusu için harç ücreti 60 USD, ticari vize ücreti ise 80 USD'dir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 30 günden uzun süreli vize başvuruları için harç ücreti talep edilmemektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: