2023'te Kenya'ya Gitmek için Gerekenler ve Ülkeye Giriş Prosedürü

2023'te Kenya Cumhuriyeti seyahatleri için pasaport türü ve Covid önlemleri kapsamında bir takım evrakların sunulması gerekmektedir.

Kenya Büyükelçiliği ile Kenya Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden Kenya'ya seyahat etmek için gereklilikler ve ülkeye giriş prosedürleri hakkındaki güncel bilgileri takip edebilirsiniz.

Kenya'ya Seyahat Etmek İçin Gerekli Belgeler

Kenya'ya seyahat etmek için hazırlamanız gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Güncel TC pasaportu
  • Geçerli bir Kenya vizesi
  • Yurt dışı çıkış pulu

Geçerli Pasaport

Geçerli Pasaport

Türkiye'de umuma mahsus (bordo) pasaport başvurularınızı İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine; hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport başvurularınızı İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine yapabilirsiniz.

Diplomatik, hizmet ve hususi TC pasaportu sahibi iseniz 180 gün içindeki 90 güne kadar olan Kenya seyahatlerinizde vizeden muaf olurken umuma mahsus pasaport sahibi iseniz vize başvurusu yapmanız gerekir. T.C. vatandaşlarının pasaport süresi Kenya Dışişleri Bakanlığı tarafından istenen kriterleri karşılamalıdır.

Kenya Cumhuriyeti Vizesi

Kenya Cumhuriyeti

T.C. vatandaşlarının sahip oldukları pasaport türüne bağlı olarak yapacakları 90 günden kısa süreli Kenya seyahatlerinde vize ihtiyaçları değişmekte iken 90 günden uzun seyahatlerde tüm başvuru sahiplerinin uygun Kenya vizesini alması gerekmektedir.

Başvuru yapacağınız vize türüne bağlı olarak Kenya vize şartları ve evrakları da değişiklik göstermektedir.

Yurt Dışına Çıkış Pulu

Türkiye'den Kenya'ya seyahat edecek kişilerin havalimanlarından veya bankalardan temin ettiği yurt dışı çıkış pulunu sunması gerekmektedir. Yurt dışı çıkış pulunun 2023 harç bedeli 150 TL'dir.

Sık Sorulan Sorular

Kenya sınırlarına giriş ve seyahat esnasında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıdaki başlıklarda değinilmiştir.

Kenya'ya Girişte COVID-19 Önlemleri Uygulanıyor Mu?

COVID-19 PCR Testi

Kenya seyahati için 12 yaşın üzerindeki tüm yolcuların kalkıştan en fazla 72 saat önce COVID-19 aşısı veya negatif bir COVID-19 PCR testi yaptıklarına dair kanıt sunmaları gerekmektedir. Covid-19 aşısını en az 14 gün önce yaptırmış olmanız gerekir.

Kenya'ya varıştan önce PanaBIOS (veya Global Haven) web sitesine aşı sertifikaları veya negatif PCR testi sonuçlarını yüklemeli ve QR kodunu almalısınız. Aşı kanıtı veya PCR testiniz yoksa Kenya'ya varışta masraflar size ait olmak üzere Hızlı Antijen Testine tabi tutulursunuz. Hızlı Antijen Testinde pozitif çıkarsanız maliyeti size ait olmak üzere bir PCR testine tabi olup Sağlık Bakanlığı yönergesine göre izole edilirsiniz.

12 yaşından küçük yolcular Kenya seyahati için aşı sertifikası veya PCR testi gerekliliklerinden muaftır.
Kenya'ya grip benzeri semptomlarla gitmeniz üzerine bir yolcu bulma formu doldurmanız gerekecektir. Ayrıca masrafları size ait olmak üzere varışta bir COVID-19 PCR testi yaptırmanız gerekecektir. 

Kenya Seyahatinde Dikkat Etmem Gerekenler Nelerdir?

Kenya seyahatinizi güvenle tamamlamak için aşağıda yer alan başlıca hususlara dikkat etmenizi öneririz.

  • Kenya-Somali sınır ilçeleri ve kıyı bölgelerine terör ve adam kaçırma nedeniyle seyahat etmemelisiniz.
  • Suç oranı yüksekliği nedeniyle Turkana bölgesine seyahat etmemelisiniz.
  • Suç ve adam kaçırma nedeniyle Nairobi'nin Eastleigh ve Kibera mahallelerine gitmeniz tavsiye edilmez.
  • Suç oranı yüksekliği nedeniyle Laikipia bölgesini ziyaret etmeniz tavsiye edilmez.

Kenya'da silahlı araba hırsızlığı, gasp, haneye tecavüz ve adam kaçırma gibi şiddet içeren suçlar her an meydana gelebilir ve yerel polis genellikle ciddi suç olaylarına ve terör saldırılarına etkili bir şekilde yanıt verme yeteneğinden yoksundur. Kenya'da acil sağlık ve itfaiye hizmetleri de sınırlıdır. Suç nedeniyle Kenya'da hava karardıktan sonra herhangi bir yere seyahat ederken özellikle dikkatli olmalısınız.

Kenya'da Bir Zorluk Yaşarsam Ne Yapmalıyım?

Kenya'da beklenmeyen bir durum karşısında konsolosluk çağrı merkezi ya da WhatsApp üzerinden +90 312 292 29 29 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.                                                                         

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: