Kosova'ya Gitmek İçin Gerekenler ve 2024'te Vize İşlemleri

Kosova Cumhuriyeti, Avrupa ve Türkiye'den turistik gezi amacıyla en sık seyahat edilen Balkan ülkelerinden biridir. Kosova'nın vize politikası doğrultusunda, muafiyet tanınan ülkeler dışında tüm yabancı ülke vatandaşlarının Kosova'ya giriş için vize almaları gerekmektedir. Geçerli bir çok girişli Schengen vizesi veya Birleşik Krallık vizesi sahipleri Kosova'ya vizesiz giriş yapabilmekte ve ülkede 15 gün kalabilmektedirler.

Kosova, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmeyen ülkeler arasındadır. 13 Ocak 2009 tarihinde Türkiye ve Kosova arasında imzalanan anlaşma gereğince, her iki ülkenin de vatandaşları 180 günlük dönemde en fazla 90 günlük seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftır. 

Çalışma, eğitim, yatırım ve aile birleşimi gibi nedenlerle Kosova'da 3 aydan uzun süre kalmak isteyen kişilerin, Kosova İçişleri Bakanlığı'na başvuru yaparak oturum izni kaydı yaptırmaları gerekmektedir. 

Kosova Seyahati İçin Gerekenler

Kosova Seyahati İçin Gerekenler

Türk vatandaşlarının Kosova Cumhuriyeti'ne girişleri için seyahat bitişinden sonra en az 3 ay geçerli bir TC pasaportuna ve seyahat sağlık sigortasına sahip olmaları gereklidir. Seyahat sağlık sigortası en az 30.000 EUR teminatlı ve Kosova'da kalınacak süre boyunca geçerli olmalıdır.  

Pasaport ve sigorta poliçesine ek olarak, Kosova Sınır Polisi tarafından seyahat amacı ve finansal yeterliliği kanıtlayan belgelerin ibrazı da talep edilebilmektedir.

Önemli Not; TC vatandaşlığının yanında Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşlığına da sahip olan kişiler sadece geçerli kimlik kartlarıyla Kosova'ya seyahat edebilmektedir. Ayrıca, Kosova'dan Sırbistan'a geçiş yapmayı planlayan kişilerin, Kosova'ya Sırbistan üzerinden girmiş olmaları ve pasaportlarında güncel bir Sırbistan giriş damgası bulunması gerekmektedir.

Kosova Vize Başvuru İşlemleri

Türkiye'de yasal olarak ikamet eden ve Kosova vize rejimi gereğince vizeye tabi olan yabancı uyruklu kişilerin, Kosova dış temsilcilikleri üzerinden vize almaları gerekmektedir. Türkiye'de bulunan Kosova Ankara Büyükelçiliği ile Kosova İstanbul Başkonsolosluğu vize vermekle yetkili diplomatik misyonlardır. 

Afganistan, Azerbaycan, Gürcistan, Irak, İran ve Suriye gibi Kosova vizesine tabi ülkelerin vatandaşları geçerli TC oturum izinleriyle Türkiye'den başvuru yaparak en fazla 90 günlük Kosova turist vizesi alabilmektedir. Kosova için vize başvuruları, planlı seyahat tarihinden en geç 3 ay önce şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla yapılmalıdır. 

Kosova vize ve seyahat sağlık sigortası işlemleri için: 0850 241 1868

Kosova Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kosova kısa süreli vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklar aşağıda verilmiştir.

Yukarıda verilen liste, Kosova turist vizesi için hazırlanması gereken standart evrakları kapsamaktadır. Diğer vize türleri ve Türk vatandaşlarının uzun dönemli vize başvuruları için konsolosluk tarafından talep edilen evraklar değişmektedir.

Kosova Vize Başvuru Ücreti

2024 yılında geçerli Kosova kısa süreli (turistik, ticari, aile ziyareti) vize başvuru ücreti 40 EUR'dur.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: