Kosta Rika Seyahati İçin Gerekenler ve Vize Başvurusu 2024

Kosta Rika, Büyük Okyanus ve Karayip Denizi arasında yer alan bir Orta Amerika ülkesidir. Vize muafiyeti tanınan ülke vatandaşları haricinde, Kosta Rika Cumhuriyeti'ne seyahat edecek tüm yabancı ziyaretçilerin dış temsilciliklere başvuru yaparak vize almaları gerekir. 

Kosta Rika Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Umuma mahsus, hususi, hizmet ve diplomatik TC pasaportu hamilleri en fazla 90 günlük Kosta Rika seyahatlerinde vizeden muaftır. Kosta Rika vize muafiyeti tatil, turistik gezi, iş seyahati ve aile ziyareti gibi amaçlarla gerçekleştirilen ziyaretler için geçerlidir. 

Türk vatandaşları, Kosta Rika'ya ilk giriş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli bir TC pasaportu ve geri dönüş uçak bileti beyan ederek ülkeye vizesiz giriş yapabilirler. Kosta Rika seyahatlerinde, zorunlu olmamakla birlikte tüm seyahat süresi boyunca geçerli bir yurtdışı sağlık sigortasının yaptırılması da önerilmektedir.

Kosta Rika Vize İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Kosta Rika Vizesi

Kosta Rika vize rejimi doğrultusunda vizeye tabi tüm yabancı ülke vatandaşları ülkenin diplomatik temsilciliklerinden vize almalıdır. Kosta Rika'nın varışta vize veya elektronik vize uygulamaları bulunmadığı için seyahat öncesinde konsolosluk üzerinden standart vize alınması gerekmektedir.

Türkiye'de eğitim veya çalışma amaçlarıyla yasal olarak ikamet eden yabancı vatandaşlar, Kosta Rika Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru yaparak 90 günlük ziyaretçi vizesi alabilmektedir. 

Kosta Rika ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: