Makedonya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası

Makedonya Seyahat Sağlık Sigortası Nedir, 2023'te Ne Kadardır?

Makedonya seyahat sağlık sigortası hem uzun süreli hem de kısa süreli Makedonya vizesi başvurularında sunulması zorunlu olan bir belgedir.

Makedonya seyahat sağlık sigortası seyahat sırasında ortaya çıkabilecek beklenmedik acil tıbbi durumlarda tedavi, tıbbi müdahale veya hastanede kalış masraflarının karşılanmasına yardımcı olan bir sigortadır. Seyahat sırasında seyahat sağlık sigortasının kapsadığı bir hastalık veya tıbbi durum ile karşılaşılırsa genelde sigorta sahibine sigorta planı dahilinde geri ödeme yapılabilmektedir.

Çoğu yerel sağlık sigortası yurt dışında kabul edilmemektedir; bu sebeple sağlık sigortası yaptıranların sigorta kapsamına ek olarak seyahat sağlık sigortasını eklemelerinin pek çok faydası bulunmaktadır ayrıca seyahat sağlık sigortası sadece seyahat tarihleri boyunca geçerli olmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında 2022 yılında yapılan Makedonya vizesi başvuruları için tam kapsamlı seyahat sağlık sigortaları en iyi fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Makedonya Vizesi için Sağlık Sigortası Sunulması Şart Mıdır?

Makedonya vizesi için sağlık sigortasının sunulması vizeye tabi tutulan ülke vatandaşları için şarttır.

Makedonya sağlık sigortasının hem 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için alınması gereken turistik, ticari, kültürel veya aile ve arkadaş ziyareti amaçlı verilen kısa süreli (C tipi) Makedonya vizesi için hem de 90 günden uzun süre Makedonya’da bulunmak isteyen kişilerin alması gereken eğitim, çalışma ve aile birleşimi amacıyla verilen uzun süreli (D tipi) Makedonya vizesi için yaptırılması gerekmektedir.

Türk Vatandaşları Makedonya Vizesi için Sağlık Sigortası Sunmalı Mıdır?

Türk vatandaşlarının Makedonya vizesi için sağlık sigortası sunma gerekliliği vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Makedonya 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir; bu yüzden vize başvurusu yapılmayacağı için Türk vatandaşlarının bir seyahat sağlık sigortası sunması zorunlu değildir.

Seyahat sağlık sigortası Makedonya vizesi için zorunlu olmasa da herhangi bir hastalık veya kaza gibi beklenmedik durumlar nedeniyle meydana gelebilecek mağduriyetlere karşı yaptırılması önerilmektedir.

Türk vatandaşları sadece Makedonya’ya kısa süreli seyahatlerde vizeden muaf tutulmaktadır ve bunun dışındaki eğitim, aile birleşimi veya çalışma amacıyla verilen uzun süreli (D tipi) Makedonya vizesine başvuracak tüm Türk vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunludur.

Kuzey Makedonya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Kuzey Makedonya vizesi için yapılacak seyahat sağlık sigortası, başvuru sahibinin Kuzey Makedonya’da kalacağı süre boyunca acil tıbbi yardım veya acil hastane tedavileri gibi sebeplerle ortaya çıkabilecek masraflarını karşılayacak nitelikte ve geçerli olmalıdır. Başvuru sahibi Kuzey Makedonya’da kaldığı süre boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortası kanıtı sağlamalıdır.

Makedonya Seyahat Sigortası Teminatı Ne Kadar Olmalıdır?

Makedonya seyahat sigortası için belirli bir teminat koşulu öngörülmemektedir.

Makedonya Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yaptırılabilir?

Makedonya seyahat sağlık sigortası Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta acenteleri ya da Vizem.net aracılığı ile yaptırılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Makedonya vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası başvuru sahibi adına Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyatlarla yaptırılmaktadır ayrıca isteğe bağlı olarak da sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti en uygun fiyatlarla yine Vizem.net sigorta biriminden alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Makedonya için Sağlık Sigortası İnternetten Yaptırılabilir Mi?

Makedonya vizesi için bazı şirketler internet üzerinden seyahat sağlık sigortası hizmeti sunmaktadır ama tüketicilerin bu hizmetleri satın almadan önce istenmeyen durumların oluşmasını önlemek için detaylı araştırma yapmaları ve sadece güvenilir acentelerden bu hizmeti satın almaları tavsiye edilmektedir.

Vizem.net sigorta birimi Makedonya vizesi sağlık sigortası için online teklif oluşturmamaktadır ancak 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezi hattından teklif alınabilir. Sağlık sigortası teklifinin kabul edilmesi durumunda Makedonya vizesi sağlık sigortası Vizem.net sigorta birimi tarafından 20 dakika içerisinde oluşturulmaktadır.

Makedonya Vizesi için Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Vizem.net sigorta birimi tarafından Makedonya seyahat sigortası için öngörülen ortalama fiyatlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Sigorta süresiÜcretler
1 hafta9-13,5 €
1 ay15-21 €
3 ay25-36 €
1 yıl44,2-80 €

Makedonya seyahat sağlık sigortası ücretleri 2022 yılında sigorta süresi, yaş, COVID-19 geçmişi ve aşı geçmişine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Makedonya Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

Makedonya sağlık sigortası, seyahat esnasında tıbbi bir acil durum ile karşı karşıya kalındığında doktor, tedavi ve hastane masraflarını fayda sınırına kadar karşılamaktadır.

Kuzey Makedonya Sağlık Sigortası COVID-19 Tedavisini Kapsar Mı?

Kuzey Makedonya sağlık sigortalarında bazı poliçeler COVID-19 tedavisini kapsarken bazıları ise bu tedaviyi kapsamamaktadır.

Bazı Kuzey Makedonya sağlık sigortaları COVID-19’a bağlı ilaç, tedavi, hastane masrafları ve bazen de PCR testleri gibi masrafları karşılamaktadır fakat karantina durumunda oluşacak masraflar karşılanmamaktadır.

Makedonya’da COVID-19 önlemleri için yurt dışı seyahatlerinde COVID-19 kısıtlamaları kapsamında herhangi bir aşı veya test koşulu bulunmamaktadır.

Makedonya Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsamaz?

Makedonya sağlık sigortası daha önceden var olan sağlık durumlarını, skydiving veya tüplü dalış gibi yüksek risk içeren ekstrem sporların sonucunda oluşabilecek herhangi bir sakatlığı veya rahatsızlığı, savaş, intihar veya madde ve alkol etkisi altındayken yapılmış masrafları kapsamaz.

Makedonya'da Hangi Hastalıklara Yakalanma Tehlikesi Vardır?

Makedonya’da Batı Nil virüsü de dahil olmak üzere sivrisinek kaynaklı hastalıklara yakalanma tehlikesi bulunmaktadır.

Kuzey Makedonya’da özellikle kış aylarında artan yüksek düzeydeki hava kirliliği halk sağlığını etkileyebilir ve daha önceden var olan sağlık sıkıntıları sebebiyle yaşlılar ve çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenebilir. Makedonya’daki hava kalitesi hakkında daha fazla bilgi ve tavsiye Dünya Sağlık Örgütü (WHO) resmi web sitesinde bulunabilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: