Myanmar (Burma) Vizesi: Gerekli Evraklar ve Online İşlemler 2024

Myanmar Birliği Cumhuriyeti, Burma ya da Birmanya olarak da anılan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Myanmar'a seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının milliyetleri ve pasaport türlerine bağlı olarak ülkeye giriş vizesi almaları gerekmektedir. Myanmar Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanlığı, ülke turizminin canlandırılması amacıyla 1 Eylül 2014'te elektronik vize sistemini uygulamaya koymuştur. 

Türkiye ile Myanmar Birliği Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti anlaşması bulunmamaktadır ve tüm TC pasaport türlerine sahip vatandaşlarımız Myanmar vizesine tabidir. Türkiye'de Myanmar diplomatik temsilciliği bulunmaması nedeniyle, tüm vize başvurularının online olarak yapılması gerekmektedir. 

Myanmar E-Vize Başvuru Prosedürü

Myanmar E-Vize

Myanmar vize başvurusu için evisa.moip.gov.mm adresine giriş yapılmalı, başvuru formu doldurulmalı ve vize ücreti ödemesi yapılmalıdır. Myanmar vize portalı üzerinden 28 günlük turist vizesi veya 70 günlük ticari vize başvuruları yapılabilmektedir.

Myanmar e-vize başvurusu ortalama 3 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Başvurunun onay alması halinde barkodlu e-vize belgesi online formda verilen e-mail adresine gönderilir. E-vizenin çıktısı alınarak Myanmar'a Yangon, Mandalay ve Nay Pyi Taw uluslararası havalimanları ile Kawthaung kara sınırından giriş yapılabilir.

Myanmar Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Myanmar vize başvurusu için aşağıda listelenen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. 

2024'te Myanmar E-Vize Ücreti 

2024 yılı itibariyle Myanmar turist vizesi ücreti 50 USD, ticari vize ücreti ise 70 USD'dir. Myanmar vize ücretleri, online başvuru formu doldurulduktan sonra kredi kartıyla ödenmektedir. 

Myanmar e-vize başvurusu için harç ücreti dışında seyahat sağlık sigortası maliyetinin karşılanması gerekir. 2 haftalık Myanmar seyahat sağlık sigortası fiyatı ortalama 15 USD'dur. Sigorta fiyatları Myanmar'da kalınacak gün sayısı ve kişisel duruma göre değişmektedir.

Güncel sigorta fiyatları ve Myanmar vize işlemleri için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: