Nepal Online Vize İşlemleri, Gerekli Evraklar ve Ücretler 2024

Nepal, resmi adıyla Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti, Güney Asya'da ve büyük kısmı Himalayaların eteklerinde bulunan bir ülkedir. Kuzeyinde Çin, güneyinde ise Hindistan ile komşu olan Nepal, zengin doğasıyla başta dağcılar olmak üzere uluslararası ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. 

Hindistan vatandaşları dışında Nepal'e seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşlarının önceden ya da ülkeye varışta vize almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türleri fark etmeksizin Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.

Turizm, doğa sporları, iş gezisi veya özel ziyaret gibi amaçlarla Nepal'e seyahat edecek yabancı ülke vatandaşları Göçmenlik Dairesi online başvuru sistemi üzerinden e-vize alabilmektedir. Nepal turistik e-vize 15, 30 veya 90 günlük olarak verilmektedir. 

 

Nepal Vizesi Başvuru İşlemleri

Nepal Vizesi

Türkiye'de Nepal Konsolosluğu bulunmaması nedeniyle, vize başvurularının nepaliport.immigration.gov.np adresi üzerinden online olarak yapılması gerekmektedir. 

Nepal e-vize platformuna giriş yapıldıktan sonra başvuru formu doldurulup, gerekli evraklar sisteme yüklenir ve başvuru sahibi adına bir elektronik seyahat izni oluşturulur. Nepal'e varışta Göçmenlik Dairesi görevlisine elektronik seyahat izni çıktısı sunulmalı ve vize ücreti ödenmelidir. 

Nepal'e Varışta Vize Alınabilir Mi?

Umuma mahsus (bordo) TC pasaportu hamilleri Nepal Tribhuvan Uluslararası Havaalanı'na varışta vize alabilirler. Ancak özellikle yoğun turizm dönemlerinde sınır kapılarında bekleme sıraları oluşabildiğinden, Nepal'e gitmeden önce e-vize alınması önerilmektedir. 

Nepal Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Aşağıda listelenen evrakları e-vize platformuna yükleyerek Nepal vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yukarıda verilenler Nepal kısa süreli e-vize başvurusu için gerekli belgelerdir. Diğer vize türleri için ek evraklar sunulması gerekmektedir. Ayrıca Nepal'e varışta konaklama ve ulaşım rezervasyonları ile seyahat sağlık sigortası beyan etmeniz istenebilir. 

2024'te Nepal E-Vize Ücretleri

2024 yılında Nepal sınır kapılarında ödenmesi gereken kısa süreli vize ücretleri; 15 günlük vize için 30 USD, 30 günlük vize için 50 USD ve 90 günlük vize için 125 USD'dir. 10 yaşından küçük çocukların Nepal vize başvurularında harç ücreti alınmamaktadır.

Nepal Kolay Vize Prosedürü

Nepal vizesi almak için pasaport kimlik bilgileri sayfasını renkli şekilde tarayıp Vizem.net'e maille göndermeniz yeterlidir. Form doldurma, rezervasyonlar, seyahat sağlık sigortası ve online belge yükleme işlemleri Vizem.net danışmanı tarafından tamamlanır ve vizeniz e-mail ile tarafınıza gönderilir.

Nepal vize işlemleri için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: